Новини

Чому на Чернігівщині йдуть до громадських рад та чи мають вони реальний вплив

Як працює громадськість під час жорстких карантинних обмежень? Як забезпечується комунікація громадськості, ЗМІ та влади? Як громадськість сприймає новації законодавства, які регулюють діяльності Громадських рад?

Про це та багато іншого представники інститутів громадянського суспільства та журналісти говорили 27 серпня на медіа-хабі, що відбувався в рамках проєкту «Пандемія: нові умови, як вікно можливостей для покращення комунікації влади та громадськості громадськості у Чернігівській області».

Проєкт впроваджується ГО «Разом до громадянського суспільства», під егідою програми «Громадськість за демократизацію» за сприяння Європейського Союзу, що реалізується Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій.

Задля предметної розмови попередньо проаналізовано діяльність громадських рад при Чернігівській обласній державній адміністрації (далі — ЧОДА), Головному управлінні Державної податкової служби в області, Державній екологічній інспекції в області і виконавчих комітетах Ніжинської та Прилуцької міських рад. Результати дослідження представив аналітик проєкту, доцент Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т.Г.Шевченка Дмитро Гапоненко.

Що цікавить та мотивує громадськість, і чим вона займалася під час карантину

Переважна більшість опитаних членів громадських рад має досвід роботи в таких об’єднаннях від двох до чотирьох каденцій, причому окремі представники встигли спробувати свої сили в кількох із них. Це стосується виключно учасників дослідження з Чернігова, коли в певний проміжок часу вони працювали в громадській раді при ЧОДА, а пізніше — при Головному управлінні Державної податкової служби чи Державній екологічній інспекції.

Звісно і коло питань, з яким працювали досить широке: це і благоустрій міста, і екологічні проблеми, і сфера охорони здоров’я (навіть система організації закупівлі певних медичних препаратів), і захист прав підприємців та збереження культурної спадщини. Серед найбільш помітних результатів: створення ландшафтного парку та молодіжного центру, врахування пропозицій при формуванні податкової політики.

«У респондентів ми цікавилися їх метою активної громадянської діяльності. Мотиви виявилися досить прості і спільні: перший — бажання розвивати громадянське суспільство, небайдужість до подій і процесів, які відбувалися в містах; другий — мати реальну можливість впливу на прийняття рішень органами місцевого самоврядування», – зазначив Дмитро Гапоненко.

Окремої уваги заслуговує діяльність громадської ради при Головному управлінні Державної податкової служби в області, до складу якої входить чимало представників підприємців і їхніх об’єднань. Звісно, одним з мотивів їх роботи в об’єднанні стала можливість вносити практичні пропозиції й коригувати проєкти рішень ще до їх прийняття.

Звісно, великим плюсом громадських рад є можливість активного діалогу її членів. Відтак карантин, який обмежив можливості живого спілкування, пригальмував результативність роботи цього органу. Найбільш готовими до роботи «оффлайн» виявилися знову ж таки активісти при податковій. Це зумовлено тим, що і в докарантинні часи їх робота значною мірою було пов’язана з електронними системами.

Інші ж громадські ради досить довго визначалися з ефективними інструментами комунікації, а Громадська рада при Держекоінспекції в області з різних причин фактично припинила свою діяльність ще до початку пандемії COVID-19.

Втім, безумовним плюсом є те, що більшість об’єднання, які таки вистояли локдаун, вже знають як працювати в таких умовах і є надія, що нарощуватимуть свою активність.

Влада і громадськість: де шукати діалог

За час існування громадські ради в Чернігівській області пройшли складний шлях у налагоджені відносин з органами влади та місцевого самоврядування, при яких вони були створені. Так, на самому початку їхнього формування були випадки, коли потенційним «небажаним» членам просто не давали можливість подати документи. Дещо змінилася ситуація після 2014 року, проте й у той час були випадки, коли недобросовісні керівники намагалися створити «власні» громадські ради з представників наближених до них громадських організацій, які згідно зі змістом власних статутів часто не відповідали напряму діяльності конкретного державного органу.

На сьогодні ситуація стабілізувалася, і більшість об’єднань функціонують у нормальному режимі, проте далеко не завжди влада дослухається до думок суспільства.

«Проблема в тому, що громадські ради створюються ПРИ органах влади. А це само по собі вже передбачає ручний механізм впливу. По своїй природі громадськість має бути більше в здоровій опозиції до влади. Конструктивна критика завжди стимулює розвиток. Відтак, доцільніше створювати громадські ради ДЛЯ органів влади, для їх контролю», – наголошує очільник антикорупційної громадянської спілки «Совість» Володимир Демиденко.

Олена Пекуровська, керівниця ГО «Спілка жінок Чернігівщини», оборюється обмеженням кількості можливих членів громадської ради при ОДА. Такий ліміт вважає зазіханням на право громадськості впливати на прийняття політичних рішень.

Втім, на думку інших активістів такі зміни все ж є виправданні, але лише для районів, де здебільшого кількість дієвих громадських організацій ну дуже не значна.

Наразі комунікація влади та громадськості в області здійснюється в різний спосіб. Усі Громадські ради мають свої розділи на сайтах органів при яких працюють. Ці ж сайти органів влади і самоврядування є основним джерелом інформації і для ІГС: там розміщуються проєкти рішень та вже затвердженні рішення.

Варто зазначити, що якість повідомлень на цих сайтах також різниться. Десь обмежуються відпискою з розряду «відбулося» (наприклад Прилуцька міська рада), деякі таки готують і роз’яснення (м. Корюківка).

Джерелом інформації та платформою діалогу можна вважати спільноти та сторінки в мережі «Фейсбук». Зазвичай тут інформація просто дублюється із сайту, але перевагою є можливість коментувати.

Найяскравіше на фоні інших громад виділяється Корюківська міська рада, де окрім загальної сторінки власний блог веде міський голова, який активно спілкується, коментує і відповідає на питання мешканців у різних групах.

«На мою думку, найефективніша комунікація та взаємодія громадськості та влади представлена у Славутицькій міській раді (ред.: її роботу не аналізували в розрізі проєкту). Там, на сесію міської ради виносять лише ті проєкти рішень, які погодила громадська рада, – каже Володимир Демиденко. – Таким чином влада може бути спокійною, бо не отримає обурення через прийнятті рішення, а громадськість відчуває свій реальний вплив».

***

Ефективність роботи громадськості та її об’єднань визначається її реальним впливом на прийняття політичних рішень в області. Як свідчить дослідження, проведене ГО «Разом до інститутів громадянського суспільства», на Чернігівщині є приклади якісної співпраці громадськості та влади. Втім, карантинні обмеження дещо пригальмували поширення цієї практики для інших.

Ця публікація підготовлена в рамках проєкту «Громадськість за демократизацію» за сприяння Європейського Союзу, який реалізується Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій. Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю ГО «Разом до громадянського суспільства» і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу.”

 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Останні новини за категоріям(и): Влада, Громади,

У Тупичеві готуються запустити швейне виробництво

Тупичівська громада перебувала в окупації і постраждала від загарбників. Попри наближеність до кордону у селі не бояться розвиватися. Ще до війни закупили обладнання для створення швейного виробництва, яке покликане вирішити відразу кілька проблем – з безробіттям та наданням побутових послуг….

Магазин автозапчастей Atl.ua рассказал об ассортименте тормозных колодок

Тормозные колодки — та самая деталь авто, которая отвечает за быстрое и безопасное торможение. От качества выбранных тормозных элементов зависит не только комфорт при остановке авто, но и безопасность водителя и всех пассажиров. Выбрать качественные тормозные колодки можно в интернет-магазине…

Жителька Городнянщини культивує малинове дерево

Людмила Борисовець щиро закохана у садівництво. Вирощує різні диковинки, але от хитромудре сплетіння з ліан довжиною по 3 метри, на якому висіли ще зелені крупні ягоди малини – побачиш далеко не скрізь. Як це все виглядає в реальності – показав…

Отзывы о Фаворит – гарантия надежности и безопасности

Букмекерская контора Фаворит основана в 1999 году. Изначально компания позиционировала себя как организатор, принимающий ставки на спортивные события. Ставки принимались исключительно в кассах. Начиная с 2001 года, компания ведет свою деятельность в сети. Контора имеет сублицензию, которая получена у регулятора…

Людські трагедії та скалічені долі: що накоїли окупанти у селі Деснянка поблизу Чернігова

З села Деснянка добре видно околиці міста Чернігів. На початку березня сюди зайшли російські окупанти і гатили по місту з танків. А ще наробили багато лиха у невеликому, затишному селі. Марія Миколаївна плаче, коли згадує свого старшого сина. Він 24…

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: