Новини

На що витрачає кошти влада Чернігова

Центр спільних дій продовжує аналізувати бюджети обласних центрів. Ми вже розповідали, як витрачають гроші на Заході, в Центрі, на Півдні та Сході України.

Цього разу розглянемо місцеві фінанси облцентрів Півночі України, серед них –  Чернігівської міської громади. Інформацію взято з Державного веб-порталу Мінфіну та офіційних сайтів органів місцевого самоврядування (ОМС).

Звідки гроші?

Найбільше коштів приносить податок на доходи фізосіб (ПДФО). Цього року коштом ПДФО Чернігів планує наповнити у середньому понад 50% бюджету.

Друге місце серед найбільших джерел доходів посідають міжбюджетні трансферти. Це ті кошти, які громада отримує з інших бюджетів (державного або місцевих) у формі різних субвенцій і дотацій.

Одними з найбільших надходжень бюджету є також єдиний податок, податок на майно, акциз із роздрібної торгівлі та власні надходження бюджетних установ.

Поступово зростає роль місцевих податків у доходах громад. Йдеться про єдиний податок і податок на майно: 13,6%.

ПДФО проти міжбюджетних трансфертів. Знову?

Як і у випадку із територіальними громадами Сходу, 2019 рік став переломним для доходів бюджетів громад Півночі. Так, надходження від міжбюджетних трансфертів поступилися своєю першістю надходженням від ПДФО. Відтоді пропорційно зростає частка ПДФО та зменшується частка міжбюджетних трансфертів у бюджетах ТГ Півночі.

Загалом це означає, що ОМС стають більш залежними від доходів громадян, які сплачують податки зі своїх зарплат, стипендій або інших виплат. Натомість зменшується залежність місцевої влади від тих коштів, які надходять з державного або інших місцевих бюджетів, — від свого роду манни небесної, яка не так часто і рясно випадає громадам.

Як збільшити доходи місцевого бюджету?

Аби збільшити доходи, місцева влада повинна допомагати локальному бізнесу. Адже саме підприємці платять значні податки з доходів і створюють нові робочі місця. Головне завдання влади — створити максимально комфортні умови для відкриття підприємства та підтримати бізнес у такі кризові періоди, як пандемія. У північних обласних центрах для цього використовують різні інструменти.

Як ви вже зрозуміли, ПДФО та міжбюджетні трансферти приносять громадам найбільше коштів. До 2019 року першість мали саме міжбюджетні трансферти (субвенції і дотації), після 2019-го — податок на доходи фізичних осіб. Фактично кожного року відбувається пропорційне зростання одного та зменшення іншого.

Чернігівське місцеве самоврядування, окрім того, намагається популяризувати локальну продукцію з допомогою кампанії «Чернігів, купуй рідне!». У межах кампанії місцева влада поширює інформацію про чернігівський бізнес. Окрім того, за рішенням місцевої ради підприємствам міста відшкодовують до 50 тис. грн за участь у виставках за кордоном.

Місцеві депутати відповідають за багато проблем у сфері житлово-комунального господарство: ремонт труб, вивіз і утилізацію сміття, забезпечення якісної питної води. На ці цілі Чернігівська ТГ розраховує витратити майже 9% бюджету.

Попри численні обов’язки місцевої влади щодо забезпечення соціального захисту, ця сфера не увійшла до найбільш профінансованих у Чернігівській громаді.

У Чернігові істотних змін зазнало фінансування утримання ОМС. З 2018 року ця стаття видатків скоротилася майже на 30%, тоді як в інших облцентрах вона майже не змінилася. А ось витрати на ЖКГ дещо збільшилися — на 4,5%.

Як вплинути на розподіл грошей?

Левова частка коштів у місцевому бюджеті — це надходження від ваших податків. Не забувайте, що ви віддаєте ці гроші місцевій владі, аби вона забезпечила якісну медицину, чистий громадський транспорт, рівні дороги, стабільне опалення взимку тощо. Але дослідження Центру спільних дій показало, що в українських реаліях фінансування не впливає на якість послуг, за які відповідає ОМС.

Так відбувається через те, що дехто з місцевих депутатів приходить до влади заради просування особистих інтересів та не має бачення, як управляти громадою і вирішувати проблеми жителів. Така ситуація повторюється від виборів до виборів, адже багато українців звикли лише критикувати владу на роботі чи вдома на кухні. Щоб розірвати це замкнуте коло, громадяни мають створити запит на якісне управління та бути залученими до нього.

Джерело: Центр спільних дій

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Останні новини за категоріям(и): Чернігівська,

Чернігів досі без пасажирських перевезень: в чому проблема

В Чернігові досі не працює громадський транспорт. Багато чернігівців поки вимушені ходити пішки, їздити на велосипедах та ловити попутні машини. Дехто бачить користь для здоров’я від піших та велосипедних подорожей. А от найтяжче людям похилого віку – великі відстані до…

Мала приватизація: депутати Чернігівської міської ради від «Слуги Народу» пропонують віддати частину коштів громадам

У Верховній Раді України розглядають законопроекти щодо малої приватизації, які усувають штучні бюрократичні перешкоди і спрощують процедуру підготовки до приватизації об’єктів як державної, так і комунальної власності. Із вимогою якнайшвидше ухвалити цей пакет документів, передбачивши перерахування частину коштів від продажу…

Як «Велика реставрація» збереже унікальні пам’ятки на Чернігівщині

Культурна спадщина Чернігівщини просто вражає – навіть жителі області щоразу відкривають для себе нові місця для подорожей: Батурин, Любеч, Новгород-Сіверський, Ніжин та, звісно, Чернігів. Зберегти унікальні архітектурні пам’ятки й зробити їх ще привабливішими для туристів – такою є мета президентської…

На що витрачає кошти влада Чернігова

Центр спільних дій продовжує аналізувати бюджети обласних центрів. Ми вже розповідали, як витрачають гроші на Заході, в Центрі, на Півдні та Сході України. Цього разу розглянемо місцеві фінанси облцентрів Півночі України, серед них –  Чернігівської міської громади. Інформацію взято з Державного веб-порталу Мінфіну та офіційних сайтів органів місцевого…

Бюджет участі у Чернігові: подано 92 проєкти

31 травня в Чернігові завершився прийом проєктів «Бюджету участі» цього року. У підсумку, на вебплатформі “Громадський проект” зареєстровано 92 проєкти на суму в майже 75,5 мільйонів гривень. Зокрема, подано 43 малих проєкти на суму 11 мільйонів та 49 великих на…

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: