Новини

Ринок землі вже працює: що змінилось із 1 липня ц.р.

«Ринок землі. Минуле, теперішнє, майбутнє.» – круглий стіл із такою назвою зібрав депутатів від «Слуги Народу», голів громад та експертів зі всієї України. Учасники обговорили перші тижні функціонування ринку землі, за якими правилами можна купувати землю, і як працює процедура купівлі-продажу, нові можливості для ринку землі. До обговорення у центральній студії у Києві через zoom-зв’язок долучились більше 500 представників регіонів, зокрема, із Чернігівської області також.

Перший заступник міністра аграрної політики і продовольства України Тарас Висоцький розповів про наслідки мораторію на продаж землі, який діяв в Україні до липня цього року. А саме: незаконне присвоєння державних угідь, утворення тіньового ринку, несплата податків.

«За 3 тижні ринку землі зафіксовано майже 1,5 тисячі договорів купівлі-подажу на загальну площу 4 тисячі гектарів. Тобто ніякого ажіотажу щодо масового продажу землі немає. Адже це близько 0,01% від загальної площі. З іншого боку, 250 тисяч гектарів в рік тими чи іншими способами відчужувались під час дії мораторію. Тобто мораторій просто обходили. До речі, землі могли переходити землі юридичним особам, де кінцевими бенефіціарами були іноземці. Із 1 липня ц.р. запрацювали прозорі правила гри, землю можуть купувати виключно українці-фізичні особи. Обмеження у 100 гектарів», – каже Тарас Висоцький.

У наступному блоці дискусії спікером виступив голова комітету Асоціації фермерів та приватних землевласників України Іван Слободяник. Він розповів детальніше про те, кому заборонено купувати землю, процедуру купівлі, зростання ціни та доступ до кредитування.

До речі, вже є дані про середні ціни на землю, враховуючи перші угоди купівлі-продажу: вони у діапазоні від 1200 до 2000 доларів США за гектар. Кілька ділянок досягли 3-4 тисячі доларів за гектар, мова була про ділянки для садівництва.

Про другий етап реформи у 2024 році, а також про проблемні і ризикові питання земельних відносин розповів народний депутат України від партії «Слуга Народу» Мар’ян Заблоцький.

За його словами, нараз більше 2 млн га землі перебувають у власності і користування різних структур, від державних до відомчих. Також всі затягування із прийняття закону про ринок землі пов’язані із тим, що зацікавлені особи намагались у той чи інший спосіб «роздерибанити» землі сільгосппризначння. Тим часом, є сигнали, що великі агропідприємства вже почали шукати шляхи купівлі земельних ділянок, обходячи обмеження 100 га. Для цього залучають працівників своїх офісів, які купують землю і різних масивах.

Між тим, експерти радять не продавати земельні паї. Адже якщо продати ділянку, і вкласти гроші у банк чи нерухомість – дохід від цього у грошовому вимірі буде меншим, ніж плата за оренду. Як мінімум варто дочекатись 2024 року, коли землю сільгосппризначення зможуть купувати юридичні особи, тож очікується зростання ціни.

Далі обговорення продовжили у групах на місцях, де висловили власне бачення процесів щодо можливості для ринку землі. Також озвучили головні пріоритети та переваги від запуску ринку землі, потенційні ризики ринку землі.

Представників Чернігівщини, зокрема, цікавили питання оподаткування, зокрема, сплата земельного податку у місцеві бюджети.

Як повідомили у київській студії, за офіційним даними, велика частина землі знаходиться у так званому тіньовому обробітку: обробляється без договорів: за документами обробляється 4,6 млн га із 6,7 млн га. Також часто укладаються фіктивні договори, або за символічну оренду.

Для вирішення цієї проблеми у першому читанні прийняті зміни, які запроваджуються мінімальну суму земельного податку у місцевий бюджет: 5% від нормативно-грошової оцінки. Підраховано, що це додатково надасть до 9 мільярдів додаткових коштів громадам.

Ще одна можлива новація – запровадження посад земельних інспекторів у громадах. До їх функцій можуть входить контроль за збереженням родючості ґрунтів, моніторинг самовільного захоплення та обробітку. До речі, із 2022 року планується велике скорочення працівників Держгеокадастру. Тож громадам варто скористатись цим і «переманити» спеціалістів.

Окремо депутати місцевих рад напрацювали проведення серед населення інформаційних та освітніх кампаній щодо особливостей функціонування ринку землі.

Джерело: ФБ сторінка обласної організації «Слуги Народу»

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Останні новини за категоріям(и): Влада, Громади,

Пін Ап: величезна кількість переваг для нових та лояльних гравців

В 2020 році шанувальники азартних ігор з України отримали хорошу новину — в нашій країні гральний бізнес став легальним. Офіційно працювати дозволили і звичайним ігровим закладам, і онлайн казино. До останніх належить відомий багатьом гебмлерам клуб Пін Ап. Цей ігровий…

Чернігів досі без пасажирських перевезень: в чому проблема

В Чернігові досі не працює громадський транспорт. Багато чернігівців поки вимушені ходити пішки, їздити на велосипедах та ловити попутні машини. Дехто бачить користь для здоров’я від піших та велосипедних подорожей. А от найтяжче людям похилого віку – великі відстані до…

Чернігівські громади отримали компенсацію різниці в тарифах

Меморандумом, укладеним між Урядом, НАК «Нафтогаз України», Офісом Президента України та Асоціацією міст України, визначено, що однією з головних умов безперебійного проходження опалювального сезону 2021-2022 років є забезпечення відшкодування підприємствам теплопостачання заборгованості з різниці в тарифах. «Уряд виконує Меморандум щодо…

Чому на Чернігівщині йдуть до громадських рад та чи мають вони реальний вплив

Як працює громадськість під час жорстких карантинних обмежень? Як забезпечується комунікація громадськості, ЗМІ та влади? Як громадськість сприймає новації законодавства, які регулюють діяльності Громадських рад? Про це та багато іншого представники інститутів громадянського суспільства та журналісти говорили 27 серпня на…

Новий опалювальний сезон: жителі Чернігівщини будуть з теплом та гарячою водою

Президент України Володимир Зеленський підписав Закон «Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу», прийнятий Парламентом 14 липня. Асоціація міст України вітає підписання Президентом Закону, який допоможе подолати кризу комунальної теплоенергетики та сприятиме…

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: