Новини

Фабрика «ЕЛЕГАНТ»: як і чому європейські бренди відшивають на чернігівському підприємстві

Європейські компанії прагнуть якості продукції: щоб увесь процес виробництва був організований відповідно до світових стандартів. І немало важливо – політична та економічна стабільність у країні-партнері. Втім, основний внутрішній чинник успіху будь-якого підприємства – колектив, – пояснює керівниця чернігівської швейної фабрики «Елегант» Наталія Романовська.

Від радянської «Промголки» до одягу світових брендів

Наступного року ПрАТ «Чернігівська швейна фабрика «Елегант» святкуватиме сторіччя. У далекому 1920-му у Чернігові на базі артілі «Промголка» створили швейну фабрику. Спершу виконували лише індивідуальні замовлення, а з 1929 року вже шили одяг і для масового споживача.

Приміщення, де і нині знаходиться фабрика, збудоване у 1968 році: тут і виробничі цехи, складські приміщення і допоміжні служби, і адміністративний апарат.

Підприємство могло повторити долю багатьох інших радянських виробництв легкої промисловості, які закрились після розпаду СРСР. Та попри все змогло утриматись на плаву. У першу чергу, вважають на підприємстві, завдяки колективу.

2019 07 01 elegany 9

Спершу, у 90-і, налагодилася співпраця з компаніями зі США. Для них відшивали жіночі пальта. Пізніше, коли американські замовлення перейшли у Китай, почали приходити європейські.

На сьогодні до 99% послуг, що надає товариство – це пошив одягу з матеріалу замовника. Тобто, фабрика працює за так званою «давальницькою схемою»: компанія дає чернігівському підприємству сировину (тканину та фурнітуру, зразки продукції та лекала в електронну вигляді).

Спершу підприємство відпрацьовує замовлення експериментального виробу, результат оглядає представник замовника і лише після цього конкретна модель запускається у масове виробництво.

Так працюють із партнерами із Нідерландів, Німеччини, Франції, Польщі, Литви та інших країн. Їх пошук став простішим з 2016 року. Саме тоді розпочалося тимчасове застосування Розділу IV Угоди про асоціацію між Україною та ЄС в частині поглибленої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі.

2019 07 01 elegany 8

Потужність «Елеганту» – понад 300 тисяч готових виробів одягу за рік. Цифра змінна залежно від виробу: на пальто йде більше часу та сировини, ніж на штани, блузку тощо. Загалом фабрика відшиває жіночі жакети, брюки, сукні, спідниці, напівпальта, жіночі та чоловічі пальта, дитячий одяг та інше.

А головне – на усіх виробах є маркування «made in Ukraine». Одяг із чернігівської фабрики можна придбати у мережах магазинів одягу у Європі. А також у каталогах відомих брендів Oliver, JAKE’s, BONITA, CRISTIAN BERF, BA&SH, MORGAN, NINA KALIO, Caroll, MONOPRIX та ETAM та інших. Один із найбільших клієнтів – мережа магазинів Orsay.

2019 07 01 elegany 10

За останні роки власним коштом фабрика значно модернізувалася. З 2014 року оновила майже 60% матеріально-технічної бази. Нове сучасне обладнання у конструкторів, технологів, швейних цехах. До 90% обновок у розкрійному цеху, в інших – від 25 до 40%.

До слова, комплект обладнання на одне оновлене робоче місце експериментального цеху коштує від 7 до 11 тисяч доларів США.

2019 07 01 elegany 3
2019 07 01 elegany 5

Аудит – серйозна і вже тепер необхідна умова співпраці з іноземними компаніями

2019 07 01 elegany portrait

Наталія Романовська

– Якщо ми хочемо рухатися у Європейський Союз, ми маємо відповідати вимогам не тільки на папері. Тому європейські компанії вимагають підтвердження якості. Це виглядає приблизно так: «Окей, ми хочемо працювати з вами, але чи у вас такий-то сертифікат? – пояснює директор «Елеганту» Наталія Романовська.

Сертифікують підприємство за результатами глибинної перевірки технологій та усього виробничого процесу.

Якщо колись сертифікат був просто перевагою, то останнім часом це категорична умова.

Очевидно, що задовольнити вимоги аудиторів може підприємство, яке працює «по-білому»: зарплати мають бути не в конвертах, всі податки та нарахування сплачені. Ще одна умова – відповідна система обліку сировини, замовлень та контроль якості технологічних процесів.

Приміром, минулого року фабрика «Елегант» пройшла 6 різноманітних аудитів, які стосувались якості та технологій. Один із них – з питань соціальної відповідальності BSCI. Виявляється, останньому європейці приділяють останнім часом все більше уваги.

Довідково. Аудит BSCI – це перевірка підприємства на відповідність до міжнародних вимог в галузі соціальної відповідальності. Серед багатьох критеріїв найбільшу увагу приділяють питанням безпеки праці, екологічних стандартів, дотримання прав працівників та відповідних умов праці.

2019 07 01 elegany 8888
2019 07 01 elegany 6

Деякі таємниці «швейного бізнесу»

Наталія Романовська розповіла про цікаві особливості швейного виробництва: виявляється, його практично неможливо відкрити «з нуля». Навіть за наявності потужного інвестора. Адже можна побудувати приміщення, закупити найсучасніше обладнання, на якому …. нікому буде працювати. Отже, все вирішують кадри.

Ще за радянських часів у Чернігові створився своєрідний кластер легкої промисловості. Місцеві підприємства виробляли тканину. Тут же були потужності для її переробки в одяг. А для підготовки кадрів місцеві профтехзаклади готували швачок та майстрів.

Пережили важкі 90-і і знайшли свою нішу чернігівські «Елегант», фабрика «Сіверянка» (одяг та вироби з текстилю) та «Берегиня» (взуття). Відтак частково збереглись і навчальні заклади, які пов’язані із підприємствами.

Втім, обсяги підготовки швачок, розкрійників, а також майстрів, які б могли обслуговувати швейне промислове обладнання, скоротились. До того ж, ці професії у молоді не користуються популярністю.

Частково ця проблема вирішується за рахунок замовлення підготовки кадрів: щороку за договором профтехзаклади набирають певну кількість студентів на відповідні спеціальності. Практику вони проходять на самому підприємстві.

Стимул йти на фабрику й конкурентна зарплата у швачок: середня у 2018 році складала 9500 грн (із нарахуваннями).

Трудової міграції до ЄС на підприємстві ще не відчули, наразі працювати закордон (у Польщу) поїхали всього кілька жінок.

– Моє головне завдання як менеджера – створити умови, аби фабрика стабільно розвивалася. Будуть замовлення, то кожен працівник знатиме: є робота – є й зарплата. А от задача мене як керівника – об’єднати колектив та організувати його роботу для досягнення загальної мети, – пояснює Наталія Романовська.

2019 07 01 elegany 4

Великому швейному підприємству не варто боятись конкуренції з боку малих майстерень чи виробництв «на дому». Усе через іншу особливість: попри те, що маленькі фірми шиють дешевше (з різних причин, приміром працюють як ФОП, або взагалі «у тіні»), світові бренди вимагають промислової якості, об’ємів виробництва та гарантій, які може дати тільки технологічний промисловий процес. Таким чином, будь-який дизайнер рано чи пізно приходить до замовлень саме на великому виробництві.

Однак, на кількість замовлень впливає політична ситуація. Приміром, кілька європейських компаній у І півріччі цього року на кілька місяців взяли паузу. На підприємстві припускають, що це могло бути пов’язаним із зміною політичних команд.

Так само вичікувально реагують європейці на будь-які інші резонансні речі, приміром, під час акцій із блокуванням митниці чи інших.

Перемога з «чернігівським» присмаком

Є у чернігівської текстильної промисловості і перемога всеукраїнського значення. Так, у Чернігові у червні 2017 року Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман зустрічався з представниками підприємств легкої промисловості у рамках галузевого Промислового діалогу Укрлегпрому з Урядом.

Довідково. Укрлегпром – це асоціація провідних підприємств легкої промисловості України, серед яких кращі та потужні підприємства кожної підгалузі. Створена у 2000 році і нараховує більше 200 учасників. Підприємства – учасники Асоціації виробляють більше 60% загального обсягу виробництва товарів легкої промисловості України. Основна мета діяльності – лоббізм галузі в органах державної влади та всебічне сприяння її розвитку.

Тоді Укрлегпром запропонував очільнику Уряду підтримати дуже потрібну для галузі ініціативу: розстрочення зі сплати ПДВ на імпорт обладнання, яке завозиться для виробничих потреб підприємств легкої промисловості. І той погодився: більше того, у результаті прийнято зміни до Податкового кодексу, які дозволяють не лише галузевим, а всім промисловим підприємствам сплачувати ПДВ за імпортоване обладнання не одномоментно, а продовж 24 місяців. Вивільнені кошти підприємства можуть спрямовувати на власний розвиток.

2019 07 01 elegany 7777
Тетяна Ізовіт,

– Цим вже користуються підприємства легкої промисловості: за увесь час була 41 заявка компаній про розстрочення платежів з ПДВ, з них 21 – з позитивним рішенням ДФС на загальну суму 1,8 млн.євро та 159 тис.дол.США, – розповіла Тетяна Ізовіт, Президент-голова правління Асоціації Укрлегпром. – Окрім того, після наших зустрічей у Чернігові міська рада першою в Україні мінімізувала розмір пайової участі замовників у розвитку інфраструктури міста для будівель промислового призначення – на рівні 0,01%. Тобто підприємства, у тому числі легкої промисловості, які будують нові потужності, не сплачують пайові внески у міський бюджет, а отже, можуть використовувати кошти на інші цілі. Тож Чернігів ми ставили у приклад іншим містам.

Як повідомила Тетяна Ізовіт, серед останніх позитивних речей щодо галузевої дерегуляції – Кабмін пішов назустріч численним зверненням Укрлегпрому і обладнання для текстильної та легкої промисловості виключено із переліку машин підвищеної небезпеки (квітень 2019 року). Це автоматично скорочує кількість різноманітних вартісних дозволів та інших документів, які потрібно отримати підприємству.

До речі, «Укрлегпром» має цілу низку інших корисних для галузі пропозицій: застосування нульової ставки ПДВ на обладнання, що ввозиться в Україну, відновлення норми Податкового кодексу щодо звільнення підприємств легкої промисловості від податку на прибуток на 10 років, запровадження уніфікованих ставок ввізних мит на текстильну сировину і тканини для спрощення митних процедур і сприяння розвитку виробництв готових товарів. Вони напрацьовані у листопаді минулого року на Всеукраїнському з’їзді легкої промисловості.

Замість післямови

Варто зазначити, що Чернігів сміливо може претендувати на звання «текстильної столиці» України. Понад півстоліття у Чернігові є і виробництво тканин та їх фарбування, і виробництво одягу.

Тут вже двічі проводили Chernihiv Textile Fest, організований Чернігівською торгово-промисловою палатою. Цього року – за підтримки ЄБРР у рамках ініціативи ЄС #EU4Business.

– Нам є що показати і чим пишатися й щодо виробництва, й дизайну. Ми з оптимізмом дивимося в майбутнє. Можливо, нам у чомусь не вистачає капіталу та сучасного обладнання, але у нас море енергії, людей власної справи, ініціативи, яку зупинити неможливо! – сказав на відкритті Chernihiv Textile Fest керівник Чернігівської ТПП Костянтин Іванов.

* * *

Полюючи за модними новинками у магазинах Європи, придивіться – може ці речі відшиті в Україні. І це беззаперечний успіх для країни, який разом з іншими підприємствами створює й чернігівський «Елегант».

Джерело: Час Чернігівський

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Останні новини за категоріям(и): Влада,

Магазин автозапчастей Atl.ua рассказал об ассортименте тормозных колодок

Тормозные колодки — та самая деталь авто, которая отвечает за быстрое и безопасное торможение. От качества выбранных тормозных элементов зависит не только комфорт при остановке авто, но и безопасность водителя и всех пассажиров. Выбрать качественные тормозные колодки можно в интернет-магазине…

Пін Ап: величезна кількість переваг для нових та лояльних гравців

В 2020 році шанувальники азартних ігор з України отримали хорошу новину — в нашій країні гральний бізнес став легальним. Офіційно працювати дозволили і звичайним ігровим закладам, і онлайн казино. До останніх належить відомий багатьом гебмлерам клуб Пін Ап. Цей ігровий…

Чернігів досі без пасажирських перевезень: в чому проблема

В Чернігові досі не працює громадський транспорт. Багато чернігівців поки вимушені ходити пішки, їздити на велосипедах та ловити попутні машини. Дехто бачить користь для здоров’я від піших та велосипедних подорожей. А от найтяжче людям похилого віку – великі відстані до…

Чернігівські громади отримали компенсацію різниці в тарифах

Меморандумом, укладеним між Урядом, НАК «Нафтогаз України», Офісом Президента України та Асоціацією міст України, визначено, що однією з головних умов безперебійного проходження опалювального сезону 2021-2022 років є забезпечення відшкодування підприємствам теплопостачання заборгованості з різниці в тарифах. «Уряд виконує Меморандум щодо…

Чому на Чернігівщині йдуть до громадських рад та чи мають вони реальний вплив

Як працює громадськість під час жорстких карантинних обмежень? Як забезпечується комунікація громадськості, ЗМІ та влади? Як громадськість сприймає новації законодавства, які регулюють діяльності Громадських рад? Про це та багато іншого представники інститутів громадянського суспільства та журналісти говорили 27 серпня на…

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: