Новини

Акцизний податок на пальне залишається в бюджетах чернігівських громад у 2021 році: чому це важливо

Цього тижня Верховна Рада України ухвалила Закон України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України». Документ зберігає зарахування до бюджетів місцевого самоврядування частини (13,44%) акцизного податку на пальне. Збереження цієї норм домагались як представники громад, так і депутатського корпусу Чернігівської області.

Ціна питання

Як відомо, у наступному році бюджети місцевих громад могли втратити важливе джерело надходжень – частину податку (13,44%) на акциз з реалізації пального. Кабмін пропонував, щоб замість цих коштів громади отримали частину (35%) субвенції на місцеві дороги. Втім такий компенсатор громади не задовольнив.

Представники Асоціації міст України порахували, що за умов скасування надходжень від частини акцизу громади могли втратити 7,5 млрд гривень. Це кошти, які громади можуть витратити на інфраструктурні проєкти, у тому числі ремонт та утримання доріг, підтримку закладів охорони здоров’я, освіти тощо.

За збереження частини акцизу як джерела надходжень до місцевих бюджетів виступили і представники депутатського корпусу у Чернігівській обласній раді.

«Наша спільна з громадами області позиція була – залишити частину акцизного податку громадам. При цьому, це зарахування має бути на постійній основі. Щоби фінансові відділи громад могли планувати відповідні надходження та видатки, а органи місцевого самоврядування враховувати ці фінанси для виконання розвиткових програм громад. У тому числі, щодо ремонту комунальних доріг. Більш того, зарахування частини акцизного податку у місцеві бюджети це шлях до детінізації обігу пального. А сама громада може планувати довгострокову стратегію збільшення таких надходжень шляхом пошуку та створення відповідних умов для інвесторів», – каже Дмитро Іванов, депутат Чернігівської обласної ради, керівник фракції «Слуги народу».

Скільки податків могли недоотримати громади Чернігівщини

На Чернігівщині 57 територіальних громад. Практично у всіх у них на території діють автозаправні станції. Тож збереження частин акцизу стосується всіх громад.

«Кошти, які громади отримують від зарахування частини (13,44%) акцизного податку на пальне, це важливе джерело надходжень для місцевих бюджетів. Ціна питання для громад Чернігівщини – більше 200 млн грн. щорічних надходжень. Ці кошти зараховуються до загального фонду бюджетів, їх громади витрачають на ремонт та утримання доріг, благоустрій, на розвиткові проєкти. Асоціація міст України виступала за збереження зарахування бюджетів місцевого самоврядування частини акцизного податку на пальне. Ми не просто дали пропозиції – цьому передувала глибока аналітична робота з місцевими бюджетами, консультувались із представниками громад Чернігівської області. Також ми розглядали варіанти, які пропонував у якості компенсаторних механізмів Уряд. Але спільно прийшли до висновку, що на даному етапі альтернативи збереженню зарахування до місцевих бюджетів частини акцизного податку на пальне не має», – коментує Олена Стрілець, регіональна консультантка з бюджетних питань Асоціації міст України.

Акцизний податок це більше ніж ремонт доріг

Направляти частину акцизного збору (5% від суми чеку роздрібного продажу палива) у бюджети громад стали з 2015 року. Ці кошти йшли до загального фонду бюджету.

Пізніше 5-% акциз із роздрібу замінили на частку у 13,44% від загальної суми акцизу. Але кожен рік збереження цього збору для місцевих бюджеті дискутувалось в Уряді та Верховній Раді.

Приміром цього разу Уряд пропонував замінити 13,44% акцизного збору на збільшення субвенції на ремонт комунальних доріг на 35%. Але на думку і експертів, і представників громад цей обмін не компенсує громадам втрати від частини акцизу. А значить коштів для інфраструктурних проектів могло бути суттєво менше.

«Для Корюківської громади це податкові надходження на рівні 4,6 млн грн, – каже голова Корюківської міської ради Ратан Ахмедов. – При цьому, на комунальні дороги ми витрачаємо вдвічі більше коштів. Адже мова не тільки про капітальний ремонт, а й про утримання доріг, об’єкти дорожньої інфраструктури. Це ж стосується громад північної частини Чернігівщини, наших сусідів – всі вони витрачають на ремонт та утримання доріг суттєво більші суми, аніж отримують з акцизного збору».

Підсумок

На думку представників територіальних громад Чернігівщини та депутатського корпусу норму Бюджетного Кодексу про 13,44%-у часту акцизу для місцевих бюджетів слід зробити не тимчасовою, а постійною. Тоді громади зможуть враховувати дані кошти для реалізації стратегій розвитку громад у довгостроковій перспективі.

Джерело: Час Чернігівський

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Останні новини за категоріям(и): Без категорії, Вибори, Влада, Громади,

Рейтинг “Кращі 300 громад України”

Фонд «Регіональний центр економічних досліджень та підтримки бізнесу» представляє триста кращих малих та середніх України громад (до 150 тис. мешканців) станом на 01.01.2021 відповідно до «Всеукраїнського рейтингу інституційної спроможності та сталого розвитку громад». Рейтинг обраховується кожні 6 місяців, станом на 01…

Українські фермери отримають доступ до програм держпідтримки

Минулого тижня Верховна Рада України ухвалила за основу законопроєкт № 4046, що дозволить фермерським господарствам отримати доступ до державного фінансування. Закон створює однакові умови щодо напрямів використання коштів фінансової допомоги з Українського державного фонду підтримки фермерських господарств. Крім того, впроваджується…

Представників ОТГ запрошують до участі у форумі «Громада в Дії»

25 лютого з 10:30 до 13:25 відбудеться онлайн-форум регіональної цифровізації «Громада в дії». Організатори: Міністерство цифрової трансформації України спільно з Міністерством розвитку громад та територій України, за підтримки швейцарсько-української Програми EGAP, Фонду Східна Європа. До участі запрошуються працівники обласної та районних…

Програма «U-LEAD з Європою» проводить навчання для депутатів громад Чернігівщини

Чернігівський регіональний офіс Програми «U-LEAD з Європою» розпочав низку навчань для обранців громад «Депутат місцевої ради: статус, права та обов’язки». Нещодавно відбувся перший такий онлайн-семінар на якому представники громад працювали з експертами Програми. Захід зібрав близько сотні депутатів обраних на перших виборах…

СБУ передали в суд матеріали щодо чоловіка, який займався пропагандою війни в Інтернеті

Управлінням Служби безпеки України в Чернігівській області задокументовані матеріали протиправної діяльності було направлено до суду для розгляду. У Чернігівській області СБУ скерувала до суду з обвинувальним актом матеріали досудового розслідування стосовно громадянина однієї з пострадянських країн, який поширював через Інтернет…

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: