Новини

Профтехосвіта у Чернігові: диплом, що забезпечить роботу

«Як наразі молодь обирає професію: спочатку популярний заклад, потім фах, а потім якось само собою має скластися з роботою. Втім, як свідчить досвід, успішніше в цьому питання рухатися з іншого боку, – зауважує начальник сектору професійно – технічної освіти управління освіти Чернігівської міської ради Володимир Гаврилов. – Чернігів наразі активно впроваджує елементи дуальної освіти. Сама за такого підходу задоволеними залишаються всі: навчальний заклад, учень та бізнес».

Дуальна освіта передбачає поєднання теорії і практики: теорію надають у навчальному закладі, практика ж – завдання підприємства, з яким навчальний заклад або учень (його батьки) укладають угоду. Варто зазначити, що учень отримує не лише змогу працювати на сучасному обладнанні (якого зазвичай нема в ПТНЗ), а й отримує стипендію від підприємства, а згодом і заробітну плату.

Втім, головне – після отримання диплому, робоче місце вже гарантоване.

2019 10 gavrilov
Володимир Гаврилов

«67-82% учнів, що навчалися з елементами дуальної освіти – працевлаштовані. Не всі, бо хтось продовжує освіту у виші, хтось йде до лав ЗСУ, хтось у відпустку по догляду за дитиною», – деталізує Володимир Гаврилов.

Окреслену форму навчання Чернігів запозичив у міста-побратима Меммінгена. Туди ж представники профільного управління та місцевих навчальних закладів неодноразово їздили так би мовити «на оглядини». Німці ж ефективність такого підходу зрозуміли ще в 70-х минулого століття, коли почалася сучасна технічна революція. Активне перезавантаження ж української професійно-технічної освіти почалося нещодавно. Новий закон, який утверджує реформування цієї ланки освіти на зразок європейської системи, Кабмін затвердив лише 10 липня 2019 року. Однак, дуальну освіту в індивідуальному порядку різні навчальні заклади практикують ще 2017-2018 навчального року.

До слова, реформувати українську профтехосвіту безпосередньо допомагає ЄС. У 2018 році Уряд підписав відповідну угоду з Єврокомісією – “EU4Skills: Кращі навички для сучасної України”, загальний бюджет якої 58 мільйонів євро.

Ці кошти підуть на підвищення ефективності реформ у галузі професійно-технічної освіти в Україні та покращення якості і привабливості професійно-технічної освіти як для жінок, так і для чоловіків, а також збільшення її відповідності потребам ринку праці, у тому числі для подолання гендерної сегрегації ринку праці.

Гроші також допоможуть оптимізувати мережу та модернізувати інфраструктуру професійно-технічної освіти.

Такі проекти реалізовані у Чернігівському професійному ліцеї залізничного транспорту та Чернігівському вищому професійному училищі побутового обслуговування. Останній навчальний заклад став першопрохідцем.

30 учнів Чернігівського вищого професійного училища побутового обслуговування – майбутні кравці, швачки і конструктори-технологи – пішли до спеціально обладнаної навчально-виробничої дільниці на чернігівському підприємстві «Сівертекс» (колишня фабрика «Сіверянка»). Практикувалися вони за графіком місяць на виробництві – місяць в училищі. Отримували тисячу гривень стипендії, а згодом і зарплату, розмір якої залежав від обсягу виробленого. Усі випускники цієї групи залишилися працювати на підприємстві.

2019 10 08 prof 01

Студенти на виробництві

Ще один подібний проект реалізовано з ДПТНЗ «Чернігівський професійний ліцей залізничного транспорту» та ТОВ «ТАН» за професією «Електрозварювальник ручного зварювання»для 26 учнів.

До слова, впровадження елементів дуальної освіти привабило абітурієнтів до професійно-технічних закладів навчання, які з тих чи інших вважалися не престижними.

2019 10 podzharyi
Максим Поджарий

«Як це було на практиці? Сантехніків давно готуємо за євронормами. Втім, цей фах якось не приваблює молодь. Однак, коли абітурієнт бачить реальну можливість заробляти навіть під час навчання, а згодом отримати досить пристойну зарплату, – куди віддавати документи вже не вагається. Схожа ситуація була і з спеціальністю «Монтажник систем вентиляції». Не зважаючи, що цей фах є актуальним, ми не могли набрати групу. Проблема вирішилася як тільки ліцей знайшов підприємство партнера», – розповідає директор ліцею Максим Поджарий. – Наразі ми можемо запропонувати абітурієнту майбутню роботу, та щоб її стовідсотково отримати – треба навчатися. Укладання тристоронніх угод учень(батьки)- навчальний заклад- підприємство – вмотивовує та дає додаткову відповідальність».

* * * 

«Я вже працював на підприємстві у рідному місті Славутич. Схотів офіційно отримати фах зварювальника. Чернігівський професійний ліцей залізничного транспорту рекомендували дузі та знайомі. Зокрема через таке вдале поєднання теорії та практики. Дуже мотивує можливість заробляти навчаючись, а також факт, що не доведеться з навчального закладу йти в нікуди», – ділиться учень ліцею Сергій Радченко.

На базі зазначеного ліцею планується підготовка за новою спеціальністю «Озеленювач». Партнером для навчального закладу стало КП Чернігівської міської ради «Зеленбуд».

2019 10 starikov
Роман Старіков

Оскільки процес ліцензування ще триває, Чернігівський професійний ліцей залізничного транспорту поки що не має права здійснювати набір учнів за спеціальністю «Озеленювач». Тож про практичні заняття говорити зарано. Втім, ми готові співпрацювати в напрямку запровадження дуальної форми навчання й брали участь у підготовці пакету документів, потрібних для отримання ліцензії. Мова про матеріально-технічну базу, що дає можливість здійснювати практичну частину навчання на комунальному підприємстві. Коли ми обговорювали питання про можливу кількість учнів з директором ліцею, прозвучала думка про доцільність прийому випускників навчально-реабілітаційних центрів – молодих людей з інвалідністю. Багато хто з них хоче отримати певну спеціальність, але здебільшого люди з вадами залишаються по домівках і почуваються доволі ізольованими в суспільстві. Тому ми дійшли висновку, що така група не буде великою”, – коментує директор КП «Зеленбуд» Роман Старіков.

До речі, можливість отримати цю спеціальність за дуальною системою підготовки матиме не лише молодь, а й люди старшого віку. Ми насправді готові брати таких людей на роботу. Особливість нашого колективу в тому, що середній вік працівників доволі поважний – 45-50 років і більше. Кадри знайти важко, тому що професія озеленювача не вважається престижною, ця робота й доволі важка фізично. Тому ми зацікавлені у таких фахівцях і будемо пропонувати їм робочі місця. Враховуйте також, що в нашому місті тривають роботи з благоустрою, з’являються нові зелені зони, які потребують додаткової уваги та нових робочих рук. Для КП «Зеленбуд» це перший подібний досвід співпраці з навчальним закладом. Ми до цього готові й вважаємо вимогою часу. Дуальна система підготовки фахівців робітничих професій добре зарекомендувала себе в країнах ЄС, зокрема, Німеччині, й може допомогти комунальним підприємствам Чернігова у доволі стислі терміни знайти потрібні робочі руки, яких зараз так бракує», – акцентує Роман Старіков.

* * * 

Реформування системи профтехосвіти не лише питання її престижності. Наразі саме робітничі кадри масово виїздять працювати закордон. Аби втримати молодь в Україні, варто надати їй хоч якісь гарантії. Диплом, що забезпечить роботою, – досить непоганий аргумент, аби залишитися вдома.

Джерело: Час Чернігівський

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Останні новини за категоріям(и): Влада,

Північні ОТГ думатимуть, як спільно вирішувать проблеми пасажирського транспорту

Як у найкращий спосіб розв`язати проблему транспортного сполучення між малими населеними пунктами у віддаленій місцевості з адміністративними центрами на півночі Чернігівської області? Відповідь на це питання шукали під час консультації для представників Сосницької ОТГ, яку проводив Володимир Бойко, радник з…

Державні землі повертаються громадам

Верховна Рада попередньо повернула в управління місцевим громадам державні землі за межами населених пунктів, а також запустила ліквідацію Держгеокадастру. Відповідний законопроєкт №2194 в першому читанні підтримало 272 депутатів. Проти повернення земель голосували депутати від ВО “Батьківщина”, Опозиційної платформи “За життя”…

Голова Чернігівської ОДА зустрівся з очільниками громад

В Чернігівській області вже 45 ОТГ, всіх керівників об’єднаних громад зібрав в облдержадміністрації голова ОДА Андрій Прокопенко. – Багатьох із вас я знаю, а з тими, кого до цього часу не знав, – приємно познайомитись. Моя позиція така – децентралізація…

Чернігівщина замість Туреччини: новопризначений голова Чернігівської ОДА кличе Volkswagen будувати завод в області

Німецький автоконцерн Volkswagen запросили будувати новий завод у Чернігівській області. Таку пропозицію озвучив сьогодні, 1 листопада, новий голова Чернігівської ОДА Андрій Прокопенко, повідомляє сайт обладміністрації.  “Тиждень тому компанія Volkswagen передумала будувати у Туреччині автомобільний завод вартістю півтора мільярда доларів і як варіант…

Завтра представлять нового голову Чернігівської ОДА

Анонс про представлення новопризначеного голови Чернігівської обласної державної адміністрації оприлюднено на сайті ОДА. Повідомляється, що все відбудеться 1 листопада в обласній філармонії о 17-й годині вечора. Нагадаємо, 20 жовтня Кабмін погодив на посаду голови Чернігівської ОДА Андрія Прокопенка.  Читати також: Кабмін погодив…

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: