Новини

Про одне із чернігівських ОСББ: усе можливо, якщо схотіти разом

Раніше за світло у місцях загального користування ми сплачували більше 5 тисяч на місяць, зараз – вдвічі менше, – зазначає голова правління ОСББ «Кошового 35» Володимир Сергієнко. Отримали такий результат завдяки заміні ламп розжарювання на LED-освітлення.

ОСББ (об’єднання співвласників багатоквартирного будинку) — юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього спільного майна та управління, утримання і використання спільного майна. Порядок створення, реєстрації, реорганізації, діяльності і ліквідації ОСМД регулюється Законом України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку».

Спроба утворити ОСББ у чернігівському будинку на Кошового, а це 180 квартир, була ще у 2012 році. Тоді Володимир Сергієнко разом з однодумцями почав проводити інформаційно-роз’яснювальну роботу. На той час будинком управляв приватний ЖЕК.

Втім, події 2013-2014 років внесли свої корективи. Ідею об’єднатися і керувати власним самостійно законсервували. Знову ж за її втілення повернулися у 2017. На той час охочих спробувати таку форму управління вже стало більше. Приватний ЖЕК все більше не задовольняв потреба мешканців.

На загальні зборах було 70% співвласників.

2019 07 08 osbb prokt 9
Голова ОСББ Володимир Сергієнко

– Тариф на утримання будинку давно був невиправданим. Про якість обслуговування і говорити годі. Треба було щось змінювати. Володимир Сергієнко вже давно казав, що треба своєму майну давати раду самостійно. Він вивчав законодавство, знав механізм створення ОСББ та і загалом чоловік толковий, тож ризикнули, але лише під його відповідальність. Зараз тішимося, що так все сталося,- діляться мешканці будинку.

Загалом все було не так просто.

Вмовити людей та забрати своє

Люди завжди бояться виходити із зони комфорту, навіть якщо той комфорт уже давно досить сумнівний. Саме страх перед новим і стримував жителів будинку зробити крок до ОСББ.

– Примітивний, але аргумент: один двірник ЖЕКу обслуговує кілька будинків; двірник ОСББ працюватиме лише біля нашого будинку. Де буде охайніше? Ще один нюанс – квартиранти. Звичайно, не всі, але значна частина винаймачів житла досить пасивна до справ будинку. При цьому власник орендованої квартири теж не часто виявляє ініціативу брати участь у житті ОСББ, бо теж не бачить прямого зиску для себе, – зауважує Володимир Сергієнко. – Все ж підходи і до тих, і до інших шукаємо.

Важливим етапом є роз’яснення прав членів ОСББ. Головний аргумент: рішення приймаються не одноосібно, а на загальних зборах співвласників.

Які права мають члени ОСББ?

Згідно ст. 6 ЗУ «Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку», а також ст. 14 ЗУ «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» члени ОСМД мають право:

  • обирати і бути обраними в органи правління
  • отримувати дані про діяльність ОСББ (в т.ч. фінансову)
  • брати участь в управлінні ОСМД (в рамках законодавства і статуту об’єднання)
  • знайомитися з протоколами загальних зборів і листами опитування
  • вимагати від статутних органів захисту своїх прав та дотримання правил добросусідства
  • безперешкодно користуватися спільним майном будинку (з урахуванням законних обмежень)
  • отримувати інформацію про стан будинку, умови його утримання і експлуатації, витрати на утримання спільного майна та надходження, отримані від його використання

Отримавши згоду на утворення ОСББ, наступним наріжним каменем є розірвання стосунків з попереднім управлінцем будинку.

– ЖЕКи чи то приватні, чи то комунальні неохоче віддають документи. Якщо з технічними паперами простіше, то от фінансову звітність чогось ховають. До слова, вже два роки як ми працюємо, а от документи отримали ще не всі, – каже керівник ОСББ.

Не гребувати будь-якою можливістю отримати підтримку

Правління ОСББ має бути розбитним: вивчати програми підтримки від держави та міста.

– Ми брали участь у програмі «теплих кредитів». Замінили двері у тамбурах. Стало набагато тепліше та затишніше. Цього року Кабмін теж виділив чималу суму на таку програму. Подаватимемося. Є міська програма «70/30» – вивчаємо, радимося з колегами, які вже спробували, – розмірковує Володимир Сергієнко.

2019 07 08 osbb prokt 888

До слова, учасниками згаданої місцевої програми відшкодування кредитів, отриманих ОСББ, ЖБК на впровадження заходів з енергозбереження минулого року скористалися 17 об’єднань. А вже за першу половину цього року документи для одержання коштів від міста за цією програмою подало 21 ОСББ.

Робити Європу у себе

ОСББ «Кошового 35» має чи не найкраще оформлену прибудинкову територію. Об’єднання в приклад ЖЕКам та іншим ОСББ ставив міський голова Владислав Атрошенко.

– Маючи двох дітей, ще 2007 році я почав сам, а потім й інші мешканці підключилися, наводити лад біля будинку. Там підфарбували, там полагодили. Тоді це було за свій кошт. З появою ОСББ шукаємо інші шляхи робити двір приємнішим для ока. Приємно, що мешканці будинку стали більш бережно ставитися до того, що їх оточує та проявляють ініціативу. От наприклад квіти на клумбах бережливо висаджують наші господарочки. Поливаємо по черзі. Все ж робимо для себе, – розповідає Володимир Сергієнко.

Він зазначає, що зміна свідомості співвласників багатоквартирки – чи не найважливіший крок до омріяної європейської моделі управління ЖКГ. І хоч працювати ще є над чим, втім результати вже помітні.

2019 07 08 osbb prokt 1

Комунікація

Муніципалітет хвалить ОСББ, втім тут чекають і на практичні кроки міської влади. Приміром, вже другий рік чекають ремонту проїзду між будинками.

– Ми подавали заявку до міської ради на ремонт проїзду між будинками. По один бік будинку дорога та тротуар вже практично зруйновані повністю, – розповів голова ОСББ.

2019 07 08 osbb prokt 2

У сусідньому ОСББ, що по вул.Льотній, 43, ремонту проїздів, двору, тротуарів та стоянок для авто дочекались цьогоріч. Тож на Кошового, 35 сподіваються, що їх включать в адресну програму ремонтів міждворових проїздів на наступний рік.

2019 07 08 osbb prokt 9999999 1
ОСББ по-сусідству дочекався ремонту проїздів

Замість післямови

Варто зазначити, що саме об’єднання співвласників багатоквартирного будинку є однією з найважливіших складових реформування сфери ЖКГ в цілому і впровадження енергоефективних заходів зокрема.

Зазначений формат підтримують і в ЄС. Найбільший досвід та успіх у розвитку ОСББ має Естонія, чия влада обрала радикальний спосіб реформування ЖКГ – повну його приватизацію, яка тривала 12 років.

В Україні реалізовується низка інформаційних проектів («Енергія твого дому», «Розумне ОСББ» тощо), за ініціативи країн Європи, які покликані роз’яснити особливості повноважень об’єднань.

Відчутна і «європейська копійка»: минулоріч ЄС надало 50 мільйонів євро для старту роботи Фонду енергоефективності. До слова, багато цікаво для ОСББ можна знайти на сайті установи.

Джерело: Час Чернігівський

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Останні новини за категоріям(и): Влада, Чернігівська,

Чернігів досі без пасажирських перевезень: в чому проблема

В Чернігові досі не працює громадський транспорт. Багато чернігівців поки вимушені ходити пішки, їздити на велосипедах та ловити попутні машини. Дехто бачить користь для здоров’я від піших та велосипедних подорожей. А от найтяжче людям похилого віку – великі відстані до…

Мала приватизація: депутати Чернігівської міської ради від «Слуги Народу» пропонують віддати частину коштів громадам

У Верховній Раді України розглядають законопроекти щодо малої приватизації, які усувають штучні бюрократичні перешкоди і спрощують процедуру підготовки до приватизації об’єктів як державної, так і комунальної власності. Із вимогою якнайшвидше ухвалити цей пакет документів, передбачивши перерахування частину коштів від продажу…

Як «Велика реставрація» збереже унікальні пам’ятки на Чернігівщині

Культурна спадщина Чернігівщини просто вражає – навіть жителі області щоразу відкривають для себе нові місця для подорожей: Батурин, Любеч, Новгород-Сіверський, Ніжин та, звісно, Чернігів. Зберегти унікальні архітектурні пам’ятки й зробити їх ще привабливішими для туристів – такою є мета президентської…

На що витрачає кошти влада Чернігова

Центр спільних дій продовжує аналізувати бюджети обласних центрів. Ми вже розповідали, як витрачають гроші на Заході, в Центрі, на Півдні та Сході України. Цього разу розглянемо місцеві фінанси облцентрів Півночі України, серед них –  Чернігівської міської громади. Інформацію взято з Державного веб-порталу Мінфіну та офіційних сайтів органів місцевого…

Бюджет участі у Чернігові: подано 92 проєкти

31 травня в Чернігові завершився прийом проєктів «Бюджету участі» цього року. У підсумку, на вебплатформі “Громадський проект” зареєстровано 92 проєкти на суму в майже 75,5 мільйонів гривень. Зокрема, подано 43 малих проєкти на суму 11 мільйонів та 49 великих на…

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: