Новини

Землі ОТГ: чи вдасться реалізувати потенціал?

У 2018 році – в результаті реформи децентралізації – громади отримали
можливість розпоряджатися 1,5 млн га земель. Ця площа перевищує площу таких країн як Чорногорія, Катар або Ливан.

Теоретично громадам надали величезний потенційний ресурс для розвитку, практично – він ризикує так і залишитися потенційним…

Після передачі земель у власність ОТГ, громади зіштовхнулись з цілою низкою проблем, які є відображенням загального стану земельних відносин в країні й іноді повністю нівелюють очікуваний позитивний ефект.

Інвентаризація земель

Оскільки понад 80% державних земель не зареєстровано у Державному земельному кадастрі України, громади самостійно не мають можливості повноцінно проконтролювати скільки і яких саме земель мав передати Держгеокадастр.

Відсутність достовірних та відкритих відомостей про землю продовжує залишатись значною проблемою як для землевласників, так і для землекористувачів. Відтепер – і в особі громад.

Про це, наприклад, говорив керівник Широкинської об’єднаної громади (Миколаївська обл.) Сергій Пересунько підчас нещодавної конференції «Ефективне управління земельними ресурсами як передумова розвитку України». Вирішити свої проблеми
Широкинська ОТГ сподіваєтья за допомогою донорів, зокрема, програми Світового Банку та ЄС «Підтримка прозорого управління земельними ресурсами».

«Сподіваюся, що в результаті співпраці з програмою, я відкрию публічну кадастрову карту і на території нашої громади не буде жодної білої плями, усі земельні ділянки будуть упорядковані і внесені в державний земельний кадастр».

Помилки в Кадастрі

Майже чверть усіх ділянок мають проблеми з накладками та дублюванням.

«Коли ми розпочали інвентаризацію земель на території нашої громади, ми зіткнулися з величезними проблемами: накладки на площадях, на одну земельну ділянку видано
по два державних акти, дублюються кадастрові номери. На деяких полях почали робити технічну документацію і виявляємо, що формально там є, наприклад, 40 га, а реально маємо 20 га, бо державні землі були накладені на приватну власність», – розповідає Сергій Пересунько.

Тому важливим завданням сьогодні є впорядкуваннята виправлення проблем, проте це зіштовхується із питанням, за чий кошт це робити – чи це має робити держава, чи громадянин сам має фінансово потурбуватись за себе.

«Є маса людей, яким видані паї, які мають сертифікати, але в натурі цієї землі нема, – доповнює Пересунько інший фахівець, начальник відділу земельних ресурсів Давидівської ОТГ (Львівська обл.) Зиновій Сабенко. – Через це люди просять вирішити проблему, і можливо, надати їм землі в іншому місці».

Передача земель, з яких громада «мало що отримає»

Передача земель мала створити громадам можливості розпоряджатися цим ресурсом на власний розсуд й отримувати максимальну вигоду. Проте інколи громадам передаються землі, які вже були передані у користування комусь іншому раніше. Отримуючи такий «ресурс», ОТГ жодним чином не може впливати на нього, і не може мати від нього жодної користі.

«В рамках передання земель від центру до ОТГ, ми отримали у своє розпорядження 778 га. Начебто, це немало, але майже 400 га з них – землі великого, колись державного, а наразі – приватного підприємства. Отже ми не можемо з ними нічого зробити, це підприємство має акт на постійне користування цією землею, який ніхто не скасовував», – жаліється пан Сабенко зі Львівщини.


Окрім того, розповідає він, 150 га земель на території їхньої ОТГ розташовано в зонах міжнародного газопроводу, а ще майже 200 га – це землі, які раніше були надані мешканцям для ведення особистого селянського господарства, люди їх обробляють, платять податки.

«Таким чином, реально ми отримали лише близько 100 га», – говорить пан Зиновій.

«На папері» громаді передано майже 800 га, а в реальності ОТГ може розраховувати на збільшення прибутків з використання лише восьмої частини від цих площ.

Брак знань та інструментів для того, щоб ефективно управляти землями

Нарешті, для організації дійсно ефективного управління отриманими земельними ресурсами місцевим громадам бракує як технічного, так і кадрового й методичного забезпечення. За словами очільника Широківської ОТГ, їм не вистачає кваліфікованих юристів і землевпорядників.

«Наша громада потрапила в пілотний проект (Світового Банку та
ЄС), і завдяки цьому місцевим мешканцям була надана безоплатна правова допомога, кваліфіковані консультації. Це – та допомога, яку ми хотіли б отримати від держави, – говорить Сергій Пересунько. – Професійні консультації, хороші спеціалісти, комп’ютери та комп’ютерні програми»

Перелік проблем, з якими зіштовхуються ОТГ у питанні управління землями, що були передані їм протягом минулого року, можна ще довго продовжувати… Та ключове – те, що доки не вирішено ці проблеми, земельні ресурси, які були передані ОТГ, залишаються для них радше «мертвим вантажем», аніж ресурсом для підвищення власних доходів та розвитку. Недостатньо самого факту їхньої
передачі, необхідні професійні знання, досвід, бажання працювати, врегулювання нормативної бази…

Міжнародні донори надають допомогу, проте реалізація реформи не є їхньою місією. Впровадженням мають займатися державні органи,
створюючи умови для прозорого й врегульованого ринку землі, за якого громади зможуть максимально скористатися наданими можливостями.

Без створення умов для ефективного управління землями цей ресурс для багатьох громад може так і залишитися набором проблем.

Джерело: Громадська коаліція за скасування мораторію на землю

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Останні новини за категоріям(и): Влада, Громади,

Наступні вибори у нові ОТГ – восени

Майже весь минулий рік у Верховній раді тривала битва з Виборчим кодексом. В останні місяці своєї роботи його проголосувало VIII скликання, але президент Володимир Зеленський ветував ухвалений варіант і вніс свої правки. Наприкінці року з Кодексом розбирався вже новий парламент….

Голови ОДА Вінницької, Івано-Франківської та Чернігівської областей стали найкращими в Україні – дослідження

Для аналізу використовувалися кількісні та якісні показники діяльності голів ОДА, повідомляє УНІАН. Міжнародний центр перспективних досліджень (МЦПД) у партнерстві з інтернет-виданням “Апостроф” підготували “Рейтинг ініціативності губернаторів”. Даний рейтинг відображає фактичну діяльність керівника ОДА на обійманій ним посаді, дозволяє проаналізувати пріоритети…

Чернігівщина претендує на статус особливої території

Що потрібно змінити, аби законодавство врахувало інтереси слабонаселених та віддалених територій України, подібних до Чернігівщини? Як мінімізувати дефіцит бюджетних коштів та зробити інфраструктуру ефективною – про це йшлося на зустрічі з народними депутатами 27 грудня. В обговоренні взяв участь голова…

Тариф на централізоване опалення може знизитись

Учора Кабмін ухвалив рішення, яке дозволяє перерахувати тариф та зменшити суму в платіжці за тепло до 30%, повідомляє Урядовий портал. Як це працюватиме – вже розповіли керівникам обласних центрів та головам ОДА на засіданні Ради розвитку громад та територій під головуванням Президента…

Із фракції «Наш край» в обласній раді вийшли троє депутатів

Сьогодні стало відомо, що з фракції політичної партії «Наш край» у Чернігівській обласній раді вийшли троє депутатів. Про це сайт Громади Чернігівщини повідомив один із депутатів, які залишили фракцію. Так, із фракції “Наш край” в обласній раді вийшли депутати Надія…

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: