Новини

Коропська громада: «За рахунок субвенції зробили дороги у селах, де про асфальт майже забули»

Рік після перших виборів об’єднаної громади – це багато чи мало? У грудні 2016 на Чернігівщині відбулися вибори у 11 громадах. Серед них – Коропська об’єднана громада, до якої увійшли селище Короп  та 45 населених пунктів. Вона велика за територією, але малонаселена. Має туристичні принади та історичні пам’ятки, але все це потребує суттєвих вкладень та інвестицій. Яким був перший рік у громади і з якими планами вступає вона у 2018 рік розкажемо далі.

Перші кроки

Коропський селищний голова Віктор Журавель каже, що за перший рік зроблено багато всього і різного. В принципі як і в усіх. Але самим першим кроком одразу після об’єднання він називає створення відділу освіти та взяття на баланс громади шкіл та дитячих садочків. «Перша установча сесія громади відбулася 30 грудня 2016 року. А вже 17 січня 2017 року в нас був створений відділ освіти. Щоб не викликати ажіотажу серед педагогів, ми власні кошти спрямували в районний бюджет і наші освітяни, які в громаді, отримали зарплату вчасно. Потім пішла освітня субвенція, за рік нам вдалося трохи зекономити коштів – їх ми плануємо використати для поповнення матеріальної бази шкіл нашої громади», – розповідає Віктор Іванович.

Крім відділу освіти були створені відділи соціального захисту, культури та фінансовий. Також у січні були виготовлені печатки для всіх старост, щоб вони могли продовжувати надавати послуги жителям.

Асфальтові дороги – селам!

За рахунок державної субвенції на розвиток інфраструктури громада вирішила побудувати дороги. Але не в центральній садибі, а у селах – Риботин, Рождественське, Білка, Атюша та Карильське. На асфальт у селах, де про нього вже забули, витратили майже 11,4 мільйонів гривень. Як зазначив один із старост: «Наша сільрада не була бідною до об’єднання. У нас були нормальні доходи і надходження. Але витратити більше мільйона на дорогу – такого ми не могли собі дозволити».

Комунальне підприємство – від зубожіння до нової техніки

Взимку більшість водіїв страждає від снігу та заметах на дорогах, особливо сільських. Але у Коропській громаді з цією проблемою справляються добре. Для комунального підприємства «Благоустрій» за рахунок державної субвенції на суму 2,2 мільйона закупили спецтехніку. За словами фахівців цього автопарку вистачить, щоб перевозити вантажі, розчищати дорогу від снігу та бруду, надавати послуги із завантаження та розвантаження лісу, землі, сипучих матеріалів, піддонів, відвозити сміття від господарських дворів до сміттєзвалищ, проводити косіння обочин доріг, полів з сільськогосподарськими культурами, обслуговувати дороги комунальної власності протягом року. За словами Сергія Мурашко, директора КП «Благоустрій», ця техніка допомагатиме підтримувати порядок у громаді та заробляти гроші, надаючи послуги місцевим підприємствам та населенню.

Ще півтора року тому КП «Благоустрій» було майже банкротом. Підприємство не вилазило з боргів, в штаті було вісім працівників. Сьогодні ситуація змінилася: працює 31 робітник, оновлена техніка, проводиться активна господарська діяльність. Окрім послуг з благоустрою підприємство розвиває деревообробний напрямок і виготовляє різноманітні дерев’яні конструкції: від звичайного штахетника до альтанок.

Цікавим досвідом поділився голова громади Віктор Журавель: «Практично в кожному старостинському окрузі є робітник КП «Благоустрій», який живе і працює на території старостату. Щодня він отримує завдання з поліпшення благоустрою від старости. Але якщо потрібно зробити великий обсяг робіт, то керівник збирає усіх і задача вирішується разом».

За рік громаді вдалося привести до ладу благоустрій практично на всій території.

Роздільний збір сміття

А ще у Коропській громаді популяризують роздільний збір сміття. Почали з Коропа, звичайно. Інші села беруть приклад із центральної садиби і приєднуються. Для переробки пластикових пляшок, пакетів закупили спеціальне обладнання. Тож старання жителів з розподілу сміття не закінчуються на стадії скидання всього у один контейнер.

Економічний потенціал: туризм, агробізнес чи промисловість?

На території Коропської ОТГ працюють, як великі сільгоспвиробники: ТОВ «Агрікор Холдинг», ТОВ «Бахмач агро», ТОВ «Шабалинівське», ТОВ «Перемога», ФГ «Білі роси» та інші, так і невеликі фермерські господарства.

Унікальним напрямком розвитку агробізнесу є органічне сільське господарство та виробництво органічної продукції. І в Україні, і за кордоном відомі натуральні соки прямого віджиму та інша правильна продукція фермерського садівничого господарства «Золотий Пармен», яке щороку підтверджує органічність в «Органік Стандарт». А також мають сертифікати німецької фірми, бо зернову і зернобобову органічну продукцію підприємство експортує в Німеччину. Також вирощують овочі, чорну смородину.

Органічний напрямок активно в сільському господарстві підтримують і інші виробники. В планах у громади є навіть ідея створення демонстраційної органічної ферми для отримання необхідних навичок та знань діючими та потенційними фермерами.

На території громади працюють промислові переробні підприємства: ДП «Коропський сирзавод» ТОВ «СИЛ»,  ДП «Короп-м’ясо», ТОВ «Гаранттогсервіс», Коропське спеціалізоване лісогосподарське підприємство «Агролісгосп»,  ДП «Короп-пласт», ТОВ «Газбудсервіс», ПСП «Лукново», ТОВ   «МК Добробут», Коропський хлібзавод, корпорація «Проун».

Нещодавно у Коропі відкрився швейний цех ТОВ «Перше швейне підприємство «Козак», який спеціалізується на виготовленні спецодягу для військових. В 2017 році у цеху було 15 робочих місць, у наступному планується розширення штату. А, отже, будуть вакансії та робота для населення.

Для туристів Коропщина – край нерозкритих таємниць та знахідок. Є тут Мезинський заповідник, старовинні палаци, Ільїнська церква-фортеця – єдина в Україні – та інші історичні пам’ятки. На території громади працюють два музеї – Кибальчича і історико-археологічний. Тому розвиток туристичного бізнесу – один з пріоритетних напрямків розвитку.

Віктор Журавель розповідає: «Цього року музеї забрали у власність громади, плануємо розширити експозицію, зробити ремонти. Бо за останні 25 років ніхто туди і копійки не вкладав».

Проблеми сільської місцевості чи відтік кадрів?

Проблема кадрового потенціалу знайома багатьом громадам. Коропська – не виняток. Не вистачає фахівців, спеціалістів з багатьох напрямків. «На сьогодні в нас є вакансії по різним спеціальностям», – зазначає Віктор Іванович. З початку року розпочнеться відбір кадрів на роботу в ЦНАПі, ремонт та облаштування якого завершується.

Гроші в громаду

Про фінансову децентралізацію можна говорити багато, але краще порівнювати цифри. Так у 2016 році загальний бюджет всіх сільських та селищних рад дорівнював 17,5 мільйонів гривень, а після об’єднання тільки власних надходжень 39 мільйонів. «До нашої громади увійшли сім сільрад, які грошей практично не мали. І у них багато років нічого ніхто не робив. За рік ми допомогли вирішити питання з благоустрою. Ремонтували будинки культури та школи, замінювали газові котли на твердопаливні, тощо», – розповідає Віктор Журавель.

На 2018 рік рішенням Коропської селищної ради був затверджений бюджет громади, згідно якого доходи складають 91,44 мільйонів гривень, в тому числі доходи загального фонду – 89,72 мільйони, а доходи спеціального фонду – 1,73 млн.

Замість висновків

Перший рік видався складним для новоствореної Коропської громади. Багато чого вдалося зробити, на щось не вистачило коштів, а на щось, елементарно, часу. Наступного року запрацює ЦНАП та завершиться ремонт у Коропській школі, розпочнуться ремонти у інших школах, садочках  та об’єктах соціальної сфери. Головне, що є бажання працювати і робити життя громади комфортним, сучасним та привабливим.


Джерело: Чернігівський Центр розвитку місцевого самоврядування

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Останні новини за категоріям(и): Коропська,

Сесія Коропської ОТГ: старостати, ЦНАП та медицина

Засідання 5 сесії Коропської селищної ради восьмого скликання 12лютого відзначилось ухваленням важливих рішень для громади. Нас сесію прибули  25 депутатів із 26 обраних до ради. На їхній розгляд було винесено 37 питань. Розповімо про найзначущі. Кількість старостинських округів не змінилася…

Програма DOBRE оголосила громади-переможці Чернігівщини

Програма DOBRE підписала меморандум про співпрацю з Чернігівською ОДА та оголосила громади-переможці 29 січня 2021 року Програма USAID DOBRE підписала меморандум про співпрацю із Чернігівською обласною державною адміністрацією та оголосила 10 громад із Чернігівської області, які були відібрані для участі…

Коропська громада в Програмі DOBRE – знайомство з фінансовим напрямком

Минулого тижня в залі засідань селищної ради пройшла чергова онлайн-зустріч команди нашої громади із представниками ще одного компоненту Програми DOBRE, який стосується місцевого бюджету та фінансового управління. Учасниками були фахівець із місцевих бюджетів та фінансового управління Ольга Шубіна й консультанти фінансового…

У десяти громадах Чернігівщини буде DOBRE

Ще 25 територіальних громад із Запорізької, Чернігівської та Чернівецької областей стали партнерами Програми USAID DOBRE – список переможців відбору оголосили в Українському кризовому медіа-центрі 22 грудня. Програма USAID DOBRE працює в Україні із 2016 році. Донедавна програма мала 75 громад-партнерів…

Програма DOBRE допоможе Коропській ОТГ з добрим врядуванням

Конкурсна комісія Програми DOBRE рекомендувала включити Коропську громаду громаду в список ОТГ для участі у Програмі. Відбір до програми Коропська громада проходила цього літа. Процес складався з таких кроків:  подання заявки;  онлайн-співбесіда з координаторами програми, в якій взяли участь  представники…

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: