Новини

Чи буде Хоробицька ОТГ?

27 травня в Деревинах відбулось обговорення можливого створення Хоробицької об’єднаної територіальної громади. Участь у ньому брали депутати Деревинської сільської ради на чолі з головою Ганною Дрожжа, голови Переписької та Хоробицької сільрад Сергій Третьяк та Михайло Горовенко, а також консультант з бюджетних питань Регіонального відділення асоціації міст України Микола Силенко.

Як відомо, дебати довкола можливого створення Хоробицької об’єднаної громади ведуться вже давно. На початку процесу децентралізації Перспективний план передбачав, що Хоробичі об’єднають довкола себе Перепис, Деревини, Лемешівку, Андріївку, Володимирівку, Ільмівку та Ваганичі. Тоді жителі більшості з цих сіл сприйняли це в «штики» — вони категорично не погоджувались дати «добро» Хоробичам.

У червні 2017 року на сесії Городнянської міської ради зачитувався відкритий лист до депутатів від сільських голів Ільмівки, Володимирівки, Лемешівки, Андріївки, Перепису, Ваганич, Солонівки й Деревин. У ньому йшлося про те, що думка жителів сіл не враховувалась при створенні Перспективного плану, і Хоробицька ОТГ не має ніякого майбутнього. А згодом і взагалі Хоробицька громада була вилучена з Перспективного плану як несамодостатня. Тож жителі просять, щоб їх об’єднали в Городнянську ОТГ.

Однак для того, щоб на той час відбулось таке об’єднання, існувала необхідність в проходженні тривалої й копіткої процедури – треба було провести громадські слухання в кожному селі, потім клопотатися за внесення змін до Перспективного плану, в якому б передбачалось входження даних сіл в Городнянську громаду.

Однак наступних кроків сільськими головами здійснено не було – лист так і залишився листом, який, навіть зачитаний на сесії міськради, не мав ніякої юридичної сили. Можливо, у очільників сільрад пропало бажання щось робити далі в цьому напрямку, а, можливо, вони просто не були достатньо інформовані.

Більше того – потихеньку проводилась агітаційна робота у напрямку «Район треба зберегти будь-якою ціною. Не дамо його розірвати на шматки. Нехай буде єдиний район–єдина громада». При цьому делікатно замовчувалось те, що об’єднання не завжди залишатиметься добровільним – настане час, коли села примусово об’єднуватимуть у громади, й тоді навряд чи вже в когось буде вибір. Як і те, що створення об’єднаних громад – це унікальна можливість отримувати щороку чималі бюджетні кошти для розвитку території. І те, що якщо громада відчує, що вона не самодостатня і їй краще увійти до складу іншої, більш потужної – вона легко отримає таку можливість, дооб’єднавшись.

Як сьогодні показує практика, на території Городнянщини успішно функціонують Городнянська й Тупичівська громади. На стадії створення знаходиться Вихвостівська громада, яка довго боролась за таку можливість. Мабуть, настав таки час для того, щоб і Хоробичі виявили бажання стати центром четвертої громади. Тим більше, оскільки Хоробичі були спочатку внесені в Перспективний план, вони отримали можливість здійснити будівництво сучасної лікарської амбулаторії в селі. А, можливо, при розподілі коштів були враховані географічні особливості віддалених сіл Городнянщини, які потребують налагодження медичного обслуговування.

Було виділено 5 мільйонів гривень державою для будівництва, — розповів у інтерв’ю Чернігівському регіональному відділенню Асоціації міст України Михайло Горовенко. – амбулаторія розрахована на одного-двох лікарів, які обслуговуватимуть всі довколишні села. Навесні нинішього року вже розпочались будівельні роботи – було зведено паркан, огорожено територію, почато зведення стін. Будівництво планується завершити вже до кінця року. Сільська рада повинна сплатити 600 тисяч по програмі співфінансування, з яких понад 100 тисяч вже ми сплатили. Люди в селі дуже задоволені будівництвом, бо нині в нас є тільки ФАП, в якому фельдшер працює на півставки, по сумісництву з Деревинами. Я думаю, нам вдасться знайти лікарів і забезпечити їх житлом. Також нам буде виділено автомобіль «Рено», за оформлення документі вна яку ми вже заплатили 21 тисячу гривень. Коли амбулаторія запрацює, всі переваги зможуть оцінити не тільки мешканці Хоробич, а й довколишніх сіл.

Також сільський голова додав, що всюди по Україні такі амбулаторії будуються громадами, Хоробичі на сьогодні – чи не єдине село в Україні, яке самотужки взялося за будівництво по співфінансуванню. І їм це вдається – вже зведено стіни й заливається підлога. Тож до кінця року будівництво має всі шанси завершитись.

У грудні 2017 року були внесені зміни в бюджетний кодекс України, якими виключається прив’язка до Перспективного плану й самодостатності. Тож Хоробичі мають повне право ініціювати об’єднання в окрему громаду. Знову ж таки для цього потрібно витримати певну процедуру – пройти процедуру громадських обговорень, надіслати запрошення селам, які можуть бути об’єднаними в цю громаду, подати в область клопотання про створення об’єднаної громади.

Зустріч у Деревинах не була ані громадськими обговореннями, ані агітаційним заходом. Вона носила інформаційно-консультативний характер. Після неї Микола Силенко зазначив:

Жителі віддалених сіл перебувають в інформаційному вакуумі. Нам постійно розповідали, що люди налаштовані проти будь-якого об’єднання чи приєднання. Однак після того, як ми на зустрічі обговорили це питання, розповіли саму суть реформи та її можливі переваги для них, із 22 присутніх 20 висловились «за» , і лише двоє утримались від відповіді. Т ож Хоробичі мають шанс. Звичайно, ми не можемо виключати, що колись ми прийдемо до укрупнення об’єднаних громад – менші й фінансово бідніші дооб’єднаються з успішними, міцними громадами. Але ж навіщо на даному етапі втрачати шанс отримати певні кошти, створити матеріальну базу – наприклад, купити пожежний автомобіль чи відкрити те саме комунальне підприємство тощо? А географічне розташування Хоробич само по собі диктує те, що це село — найкращий опорний пункт для всього віддаленого куща сіл Городнянщини. Навіть якщо згодом ця потенційна громада й прийме рішення дооб’єднаєтися з Городнянською, то в Хоробичах все одно залишиться необхідна база зі струкутами першої необхідності, бо відстань до райцентру й якість доріг вимагають того.

А Михайло Горовенко нам розповів, що вважає об’єднання на сьогодні найкращим варіантом подальшого існування сіл.

Я твердо впевнений, що нам буде краще в окремій громаді, ніж в дооб’єднанні з Городнею, — сказав він.—Якби об’єднались всі вісім довколишніх сіл, у нас би була друга по розмірах громада на Городнянщині – більша за Тупичівську й Вихвостівську. Я вважаю, що принаймні спробувати покращити своє життя ми повинні. Це шанс, і ним обов’язково треба скористатись.

Михайло Михайлович твердо впевнений, що роботу по створенню Хоробицької громади треба продовжувати, чим він і займатиметься. А ми інформуватимемо читачів про подальший розвиток подій.

Джерело: Новини Городнянщини. На фото Михайло Горовенко

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Останні новини за категоріям(и): Городнянська,

У Городнянській громаді  стартував проєкт з підтримки осіб похилого віку

Городнянська територіальна громада – єдина громада в Україні, що має кордон з двома країнами-агресорами одночасно – росією та білоруссю. Через обстріли та провокації її територія віднесена до зони бойових дій. Все це ускладнює підготовку до зими та створює прямі загрози…

Жителька Городнянщини культивує малинове дерево

Людмила Борисовець щиро закохана у садівництво. Вирощує різні диковинки, але от хитромудре сплетіння з ліан довжиною по 3 метри, на якому висіли ще зелені крупні ягоди малини – побачиш далеко не скрізь. Як це все виглядає в реальності – показав…

Маршрутки на Ріпки та Городню: розклад та ціна

У Чернігівському районі починає курсувати пасажирський автотранспорт. Автобуси їздять туди, де відсутні проблеми із дорожньою інфраструктурою та розмінуванням. Або туди, де вдновлено проїзд зруйнованими мостами. Приміром, на сьогодні можна доїхати у до таких населених пунктів: Ріпки, Михайло-Коцюбинське, Роїще, Кувечичі, Бурівка,…

У селі Городнянської ОТГ ще один ігровий майданчик

У Пекурівці, що у Городнянській громаді, для дітей встановили ще один ігровий майданчик. Тепер їх два, один у центрі села, інший по вул. Центральній. На додачу до відреставрованих гойдалки та каруселі відділ ЖКГ міської ради передав гірку. Комплекс для розваг…

У громаді чекають, коли запрацює обіцяна амбулаторія

У 2018 році в рамках проєкту реформи сільської медицини в Хоробичах розпочали будівництво амбулаторії сімейної медицини. Спочатку картина виглядала досить обнадійливо. Але потім справа ніби «зависла на мертвій точці». Вже минуло два роки, а в приміщенні, яке починало так стрімко…

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: