Новини

Рік Іванівської ОТГ: великі можливості – ще більші плани

Іванівська об’єднана територіальна громада нещодавно відзначила свою першу річницю. Громада складається із центральної садиби в Іванівці та чотирьох старостинських округів, загалом 12 сіл: Іванівка, Количівка, Ягідне, Красне, Золотинка, Скорінець, Ладинка, Друцьке, Слобода, Вікторівка, Буди та Драчівщина.

Тож майже 6 тисяч селян об’єднались, щоб стати самоврядними, сильними, багатшими. Майбутнє вони довірили молодому освіченому земляку – Сергію Гарусу, який мав чималий управлінський досвід

За словами голови громади, довіра земляків – це найбільший виклик у його житті, адже разом із депутатами громади він відповідальний не тільки перед виборцями, а й перед своїми пращурами та майбутніми поколіннями сіл громади.

Об’єднатися було не складно, адже всім відомо, що більше досягаєш, коли об’єднуєш зусилля. Селяни звикли гуртом і сіяти, і збирати врожай, і за худобою доглядати, тому переконувати їх у правильності державної політики децентралізації не доводилося. Труднощі з’явилися потім – практично всі документи для нормального функціонування були відсутні. Довелося починати з «чистого аркуша».

«Багато років сільські ради з органу місцевого самоврядування навмисно перетворювали на формальний орган, який нічого не вирішує, а тільки довідки видає, – говорить Сергій Гарус. – Усі рішення ухвалювалися районною владою, до якої далеко, у сільрадах селяни могли тільки пожалітися голові на свою долю, а голова – на свою, не набагато кращу. Так і жили довгі роки, а села вимирали. Люди надали мені високу довіру, тому навіть у часи розпачу я не схиляюся, а йду далі. Не через власні амбіції та «золоті гори», а через те, що іншого шансу в селян може й не бути. Звичайно, молодші та вправніші можуть, як і раніше, виїжджати до Чернігова та Києва. Але що буде зі старшими людьми, які своєю тяжкою працею заслужили на увагу й підтримку влади? Що буде з самими селами, де, на жаль, похорон – звичайна справа, а родини інколи збираються лише на Великдень».

Поки не об’єдналися, засідання депутатів сільрад мали формальний характер, бо навіть надходження в бюджет села від плати за свою землю сільради віддавали в район. Добровільно!

Тому не дивно, що в сільрадах старого зразка практично весь бюджет «проїдався», а на медикаменти для ФАПу, ремонт у дитячому садку, харчування учнів, паркан на кладовищі, ремонт доріг, навіть на поховання одиноких людей грошей не було.  Тепер усе по-іншому…

Депутати Іванівської громади на рівних розмовляють не тільки з районною владою, а й з обласною. Рада громади самостійно вирішує, чи допомагати району, чи свої проблеми нагальніші. Сільський депутат став не тільки найближчим до людини представником влади, але й держава через реформу децентралізації надала йому управлінські та фінансові можливості.

 

2017 рік – початок у добрий час

У децентралізованих громад значно більше не тільки коштів, а й додаткових можливостей, які держава надає тільки об’єднаним громадам. Такі можливості – це залучення не лише своїх, а й державних та іноземних коштів на користь Іванівської громади.

Уже розроблено й подано більше двадцяти проектів загальною вартістю понад 20 млн грн, які можуть бути додатково профінансовані з Державного бюджету та інших джерел.
А власні кошти громада залишає собі, чим надто турбує районну владу, бо – самостійна. Як і в усіх громадах, найболісніші питання – це дороги, освітлення, стихійні сміттєзвалища, благоустрій територій.

У програмі електрифікації Іванівської громади зазначено: у першу чергу освітленими мають бути дороги до шкіл і ФАПів, центральні вулиці, згодом – усі громадські місця сіл. За перший рік уже відновлено освітлення в Ягідному, Вікторівці та Слободі. І роботи не зупиняються.

На території громади 72 км асфальтованих доріг, що роками не ремонтувалися. Тепер з’явилися нові можливості: протягом першого року ремонти проводилися в трьох напрямках: поточний ямковий, капітальний і ремонт неасфальтованих доріг

«Від виконавців робіт вимагаємо: власне обладнання, гарантії якості мінімум на рік. Щороку платити за ремонт однієї й тієї ж ями ми не будемо, бо добрий господар так не зробить», – наголошує Сергій Іванович. І додає, що вже складений реєстр «залатаних» ям, тож підряднику ухилитися не вдасться.

У перший рік роботи вдалося зробити капітальний ремонт двох вулиць у Ладинці та Іванівці. Для безпеки пішоходів на Київській трасі в селі Іванівці було зроблено «острівець безпеки», як зразок для наслідування він був відзначений міністром інфраструктури України Володимиром Омеляном.

 

Розподіл коштів руйнує міфи

Децентралізація дає шанс маленьким селам отримати можливості для розвитку. Нині є села, які не мають сільради, але кожне з них у полі зору місцевої влади.

Іванівська ОТГ складається з чотирьох старостинських округів, старости яких піклуються про добробут жителів і стежать за збереженням інтересів своїх сіл. Занепокоєння песимістів, які передбачали спрямування коштів виключно до центральної садиби, не виправдалися, адже кожен населений пункт має свого депутата, який обстоює інтереси свого села.

 

Соціальна сфера у пріоритеті

Школи, садочки, ФАПи – ці заклади в 2017 році ремонтували, оновлювали, модернізували. Не обділили увагою жодне село.
В Іванівській школі тепер новенька покрівля та енергозбережні вікна в їдальні. У Ягідному облаштовано внутрішній туалет у школі та зроблено капітальний ремонт дитячого садка, встановлено енергозбережні вікна та двері в Ладинській і Количівській школах.

На початку 2018-го в Ягідному зусиллями громади відкрили нову групу в дитсадку, що без об’єднання було б неможливо, адже жодна сільрада старого зразка минулоріч не відкрила нової групи.

Тут розроблені транспортні маршрути для підвезення дітей і вчителів до шкіл і садків. Парк шкільних автобусів наприкінці минулого року поповнився новим автобусом, придбаним за кошти субвенції з Державного бюджету і власні ресурси громади в розмірі 1,6 млн грн.

Для якісного обслуговування людей відремонтували фельдшерсько-акушерські пункти і вирішили питання опалення: встановлено газовий котел у Слобідському ФАПі, замінено вікна та двері в Ладинському ФАПі, відремонтовано грубу й косметично поремонтовано ФАП села Друцького.
Виділено 30 тис. грн для повного обладнання ФАПу в Будах.

За перший рік діяльності сільська рада не скоротила жодної соціальної програми, а навпаки – розширила їх.

В ОТГ діє Центр надання соціальних послуг, працівники якого доглядають одиноких. Членам громади, які тимчасово потрапили в складні обставини, надається матеріальна допомога.

 

На чому зароблятимуть?

Бюджет Іванівської громади в 2017 році – близько 30 мільйонів гривень, а в 2018 році планується вдвічі збільшити власні надходження до бюджету громади.

Це буде можливим, якщо привести у відповідність до законодавства угоди на оренду землі, укладені попередньою владою.

Тільки минулого року комісією з інвентаризації земель громади виявлено близько півтори тисячі гектарів неоподаткованої землі в користуванні. Ця робота продовжується, і, напевно, цифра збільшиться.

Об’єднаним громадам держава допомагає додатково – за кошти державної субвенції у 2017 році придбано комунальну техніку, що використовується як для потреб громади, так і для надання послуг селянам із сіл громади та з сусідніх.

Ветеранам-мешканцям громади надаються знижки на по- слуги, а мешканці сусідніх сіл платять «по повній».

 

Плани на 2018 рік: стати ще ближчими до людей

Робота для добробуту громади не закінчується: один проект завершується, інший починається.

За словами Сергія Гаруса, висновки зроблені, підсумки підбиті, ідемо далі.

«Продовжуємо ремонтувати дороги, відновлювати і встановлювати освітлення, ремонтувати мережі водопостачання і водовідведення. У пріоритеті – здійснення тепломодернізації будівель установ і закладів, заміна котлів», – розповідає Іванівський сільський голова. І додає, що для ефективнішого використання бюджетних коштів проводитимуться тендерні закупівлі.

На території громади створені умови для розвитку малого й середнього бізнесу, а також проводиться робота із залучення інвестицій та створення нових робочих місць. Також у цьому році в громаді заплановано відкрити ЦНАП, де люди отримуватимуть якісні адміністративні послуги.

Уже напрацьований проект модернізації закладів культури – перетворення старих будівель на сучасні «відкриті простори», де діти й дорослі проводитимуть дозвілля, братимуть участь у мистецьких проектах, спілкуватимуться і організовуватимуть свої заходи. У березні завершується прийом проектних заявок, які будуть реалізовуватися за рахунок громадського бюджету (бюджету участі) Іванівської ОТГ.

Проекти-переможці, визначені за результатами голосування, реалізовуватимуться у 2018 році.

* * *

Іванівська громада своїм прикладом доводить: децентралізація – це добре, модно й ефективно.

Об’єднуватися треба, бо, як каже прислів’я, «один у полі не воїн». За рік позитивні зміни відбулися в кожному навіть найвіддаленішому селі. І це заслуга не лише голови чи групи людей, це щоденна праця кожного, хто живе на території Іванівської ОТГ. І тих, хто має сумніви, Сергій Гарус запрошує до Іванівської об’єднаної територіальної громади.


Джерело: Панорама

Останні новини за категоріям(и): Ічнянська,

Як «Велика реставрація» збереже унікальні пам’ятки на Чернігівщині

Культурна спадщина Чернігівщини просто вражає – навіть жителі області щоразу відкривають для себе нові місця для подорожей: Батурин, Любеч, Новгород-Сіверський, Ніжин та, звісно, Чернігів. Зберегти унікальні архітектурні пам’ятки й зробити їх ще привабливішими для туристів – такою є мета президентської…

Прокуратура повернула Ічнянській ОТГ землі на 14 мільйонів гривень

Господарський суд Чернігівської області припинив неправомірне використання суб’єктом господарювання земель державної власності вартістю понад 14 млн грн на території Ічнянської міської ради. Про це інформує Прилуцька окружна прокуратура. Установлено, що у лютому 2015 року між Головним управлінням Держгеокадастру у Чернігівській…

Сходи сіл у Ічнянській громаді

17 травня відбулися ще три сходи села в Монастирищі, Заудайці, Хаєнках Ічнянської міської громади. Перед присутніми виступили старости, які розповіли про виконану роботу та подальші напрацювання. На зборах актуальну інформацію озвучили міський голова Олена Бутурлим, заступник міського голови Лариса Мілова,…

Ічнянський ЦНАП надає 191 послугу

Сучасні Центри надання адміністративних послуг (ЦНАП) – єдине місце, де можна отримати найнеобхідніші адміністративні послуги в комфортних умовах. Жителі Ічнянської громади за необхідності можуть відвідати Центр надання адміністративних послуг, який знаходиться на першому поверсі приміщення міської ради. Крім того, створено…

Перша сесія Ічнянської ОТГ

25 листопада відбулося перше пленарне засідання першої сесії Ічнянської міської ради VIII скликання, під час якого голова Ічнянської міської територіальної виборчої комісії Ярослав Животяга поінформував присутніх про результати місцевих виборів, представив депутатів міської ради та міського голову – Олену Бутурлим….

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: