Новини

У Любечі місцева громада хоче відремонтувати музейний комплекс. Кому це заважає?

Новостворена Любецька об’єднана територіальна громада, що в Ріпкинському районі, подала клопотання до Чернігівської обласної ради про передачу приміщення, де нині розташований історико-археологічний музейний комплекс «Древній Любеч», у власність громади. Виявляється, будівля вже 17 років не опалюється, історичні експонати зберігаються у постійній вогкості, на стінах і стелі утворилася пліснява… Учасники депутатського корпусу об’єднаної громади стверджують, що будівлю потрібно негайно рятувати. Місцеві депутати і любечани сподіваються, що незабаром тут зажевріє життя.

Проте працівники музейного комплексу іншої думки. Вони вважають, якщо будівлю передадуть у власність об’єднаній громаді, то музей закриють. Істориків можна зрозуміти, адже це їхні робочі місця. Проте, чим Любечу загрожує те, що музей буде перенесено, й на його місці відкриють центр надання адміністративних послуг для населення, а в приміщенні зроблять капітальний ремонт?

– Приміщення музею у центрі селища, воно у власності обласної ради, – каже депутат Любецької селищної об’єднаної територіальної громади Олександр Максименко. – Ми просимо передати будівлю нам, на баланс громади. Мова про закриття комплексу взагалі не йде. Як працював він, так і працюватиме: будь-ласка, заробляйте гроші і поповнюйте бюджет громади! – звертається до працівників музейного комплексу депутат ОТГ. – Ми з депутатами та очільником громади Сергієм Пінчуком, навпаки, хочемо відновити цю будівлю, плануємо збудувати котельню на твердому паливі, а не на дорогому газу, як нині. Усі чутки навколо музейного комплексу – це нісенітниця пана Заліського (директора історико-археологічного музейного комплексу «Древній Любеч» – Авт.). У закладі працюють чи не всі члени його сім’ї. Приміром, його дружина – головний бухгалтер… і так далі. Також у штаті – Ігор Кондратьєв (доцент кафедри всесвітньої історії Інституту історії, етнології та правознавства ім. О. Лазаревського Національного університету «Чернігівський колегіум» ім. Т. Шевченка – Авт.), який у соцмережі пише на депутатський корпус об’єднаної громади усілякий бруд.

За словами депутата ОТГ Юлії Стельмах, якщо будівля стане власністю громади, тоді буде можливість відкрити тут Центр надання адміністративних послуг, а також адміністративне приміщення для структурного підрозділу ОТГ. Площа споруди дозволяє все це зробити.

– Місцеве самоврядування для того й створюється, щоб надавати людям якісні адміністративні послуги. Щоб громадяни не їхали у Ріпки чи ще кудись за довідками, а прийшли в одне місце й вирішили всі свої нагальні питання, – продовжує депутат об’єднаної громади Олена Анісовець. – Тож 1 грудня під час сесії комісія житлово-комунального господарства внес ла пропозицію – звернутися з клопотанням до обласної ради про те, щоб взяти це приміщення, котельню та інші споруди у власність територіальної громади. Депутати селищної ради це рішення підтримали. Насамперед треба сказати, що з 2000 року будівля взагалі не опалюється! Там стіни і стеля вкриті пліснявою. Експонати зберігаються у постійній вогкості. Тобто, аби така будівля у самому центрі селища зовсім не занепала і не розвалилася, ми хочемо її реставрувати, всі кімнати привести до ладу. Щоб музейна експозиція вціліла, а не навпаки! Як буде добре, коли відвідувачі музейного комплексу приходитимуть на екскурсію в гарне приміщення, а не в занедбане, яке нині маємо.

Згадана споруда розташована на території, що належить громаді. Члени депутатського корпусу переконані – все майно, яке тут є, має бути у власності ОТГ, і люди самі мають ним розпоряджатися.

– До речі, за словами пана Заліського, на саме тільки опалення музейного комплексу потрібно від одного до трьох мільйонів гривень на рік, – зазначає депутат Олександр Максименко. – Зрозуміло, що така сума непосильна. Вони самотужки не потягнуть. Ми ж цю проблему вирішити можемо, як зазначав раніше, встановивши твердопаливний котел. І ще, у штаті музейного комплексу працює 16 чоловік, більшість із них – не жителі Любеча. Тобто виходить, що для чернігівців у нас є робота, а місцевим – ні. Працівники «числяться» на папірцях, зарплату отримують з бюджету, а в Любечі з’являються хіба що тільки раз на рік, на фестивалі «Київська Русь». Якщо «захисники» музейного комплексу вважають, що замінити вікна чи перекрити дах, і це вже майже все зроблено, то я вважаю, що це далеко не так. Моя позиція, як депутата об’єднаної громади, інших обранців і людей – не дати занепасти тому, що ще можна зберегти!

За кілька днів після сесії селищної ради, 4 грудня у Чернігові відбулася прес-конференція «Врятуємо любецький музей», де зібралися занепокоєні подальшою долею історико-археологічного комплексу. Прямо таки забили в дзвони.

Зокрема, доцент кафедри всесвітньої історії Інституту історії, етнології та правознавства ім. О. Лазаревського Національного університету «Чернігівський колегіум» ім. Т. Шевченка Ігор Кондратьєв зазначив:

– Зрозуміло, що з коштами нині нелегко, та й зацікавленість до Любеча з відкриттям музею майже згасла, але ж це не привід його закривати… Якщо музей втратить своє приміщення, то втратиться й він сам, і його надбання.

Тут є унікальні пам’ятки, які можуть допомогти стати Любечу другим Батурином. Що більше туристів сюди приїде, то більше грошей з собою привезуть. У громади з’являться гроші на розвиток ОТГ, додасться робочих місць.

До того ж нині любецький музей є міжнародним партнером. Вже назрів проект, завдяки якому заклад мають відбудувати за іноземні кошти.

Заступник директора історико-археологічного музейного комплексу «Древній Любеч» Анатолій Федорченко розділяє цю думку:

– Ми працюємо, вже маємо чотири експозиції, плануємо створити ще одну. Останнім часом у Любечі збільшився потік туристів, бо співпрацюємо з кількома екскурсійними фірмами.

Я тут уже давно, з 2008 року і не з чуток знаю, скільки всього зроблено для пам’яток. Ми планували наступного року відбудувати замкові споруди. Та, що казати, не буде приміщення – не буде можливостей закінчити роботу.

А ось директор історико-археологічного музейного комплексу «Древній Любеч» Сергій Заліський додав:

– Сьогодні мав розмову з головою, він сказав, що рано чи пізно, але споруда належатиме громаді. Навіщо це робиться не пояснив. Не запросив нас і на засідання погоджувальної ради та сесії Вважаю це рішення абсурдним, у нас є благодійники, а за який кошт утримуватиме будівлю громада?

Директор Навчально-наукового інституту історії, етнології та правознавства ім. О.Лазаревського Національного університету «Чернігівський колегіум» ім. Т. Шевченка, професор, кандидат історичних наук Олександр Коваленко вважає: – У Любечі вистачає інших приміщень для відкриття ЦНАПу.

Чи буде історико-археологічний музейний комплекс «Древній Любеч» передано у власність Любецької об’єднаної територіальної громади, яка відремонтує приміщення та облаштує для потреб громадян ЦНАП, вирішать на сесії обласної ради найближчим часом.


Джерело: «Деснянка вільна» №49 від 7 грудня 2017 року, автор: Сергій СЕЛЯНСЬКИЙ

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Останні новини за категоріям(и): Любецька,

Як живуть села Любецької громади

Минулого тижня відбулась робоча зустріч голови Любецької ОТГ Валерія Костильова з жителями села Вертеча. На заході були присутні: заступник селищного голови з питань діяльності виконавчих органів Юрій Петренко, керуюча справами виконавчого комітету Світлана Тризна, староста Тарасо- Шевченківського округу Олена Симонова,…

Програма DOBRE оголосила громади-переможці Чернігівщини

Програма DOBRE підписала меморандум про співпрацю з Чернігівською ОДА та оголосила громади-переможці 29 січня 2021 року Програма USAID DOBRE підписала меморандум про співпрацю із Чернігівською обласною державною адміністрацією та оголосила 10 громад із Чернігівської області, які були відібрані для участі…

У десяти громадах Чернігівщини буде DOBRE

Ще 25 територіальних громад із Запорізької, Чернігівської та Чернівецької областей стали партнерами Програми USAID DOBRE – список переможців відбору оголосили в Українському кризовому медіа-центрі 22 грудня. Програма USAID DOBRE працює в Україні із 2016 році. Донедавна програма мала 75 громад-партнерів…

Журналісти з дев’яти областей побували в громадах Чернігівщини

Харківський прес-клуб Media Hub Kharkiv організував до Чернігівської області престур журналістів з Дніпропетровської, Донецької, Луганської (частин, підконтрольних Україні), Запорізької, Одеської, Полтавської, Сумської, Херсонської та Харківської областей. Учасники престуру побували в Любечі та Острі, де цікавилися успішними історіями реформи децентралізації. А…

За час карантину в Любецькій ОТГ створили три підприємства

У Любецькій громаді за останні місяці створили 15 робочих місць та три нові підприємства – ФОП, сімейну ферму та кооператив. Громаді вдалось налагодити дієву співпрацю з активними мешканцями та допомогти їм створити свій власний бізнес. Тепер ці підприємці допоможуть збільшити…

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: