Новини

Ринок землі вже працює: що змінилось із 1 липня ц.р.

«Ринок землі. Минуле, теперішнє, майбутнє.» – круглий стіл із такою назвою зібрав депутатів від «Слуги Народу», голів громад та експертів зі всієї України. Учасники обговорили перші тижні функціонування ринку землі, за якими правилами можна купувати землю, і як працює процедура купівлі-продажу, нові можливості для ринку землі. До обговорення у центральній студії у Києві через zoom-зв’язок долучились більше 500 представників регіонів, зокрема, із Чернігівської області також.

Перший заступник міністра аграрної політики і продовольства України Тарас Висоцький розповів про наслідки мораторію на продаж землі, який діяв в Україні до липня цього року. А саме: незаконне присвоєння державних угідь, утворення тіньового ринку, несплата податків.

«За 3 тижні ринку землі зафіксовано майже 1,5 тисячі договорів купівлі-подажу на загальну площу 4 тисячі гектарів. Тобто ніякого ажіотажу щодо масового продажу землі немає. Адже це близько 0,01% від загальної площі. З іншого боку, 250 тисяч гектарів в рік тими чи іншими способами відчужувались під час дії мораторію. Тобто мораторій просто обходили. До речі, землі могли переходити землі юридичним особам, де кінцевими бенефіціарами були іноземці. Із 1 липня ц.р. запрацювали прозорі правила гри, землю можуть купувати виключно українці-фізичні особи. Обмеження у 100 гектарів», – каже Тарас Висоцький.

У наступному блоці дискусії спікером виступив голова комітету Асоціації фермерів та приватних землевласників України Іван Слободяник. Він розповів детальніше про те, кому заборонено купувати землю, процедуру купівлі, зростання ціни та доступ до кредитування.

До речі, вже є дані про середні ціни на землю, враховуючи перші угоди купівлі-продажу: вони у діапазоні від 1200 до 2000 доларів США за гектар. Кілька ділянок досягли 3-4 тисячі доларів за гектар, мова була про ділянки для садівництва.

Про другий етап реформи у 2024 році, а також про проблемні і ризикові питання земельних відносин розповів народний депутат України від партії «Слуга Народу» Мар’ян Заблоцький.

За його словами, нараз більше 2 млн га землі перебувають у власності і користування різних структур, від державних до відомчих. Також всі затягування із прийняття закону про ринок землі пов’язані із тим, що зацікавлені особи намагались у той чи інший спосіб «роздерибанити» землі сільгосппризначння. Тим часом, є сигнали, що великі агропідприємства вже почали шукати шляхи купівлі земельних ділянок, обходячи обмеження 100 га. Для цього залучають працівників своїх офісів, які купують землю і різних масивах.

Між тим, експерти радять не продавати земельні паї. Адже якщо продати ділянку, і вкласти гроші у банк чи нерухомість – дохід від цього у грошовому вимірі буде меншим, ніж плата за оренду. Як мінімум варто дочекатись 2024 року, коли землю сільгосппризначення зможуть купувати юридичні особи, тож очікується зростання ціни.

Далі обговорення продовжили у групах на місцях, де висловили власне бачення процесів щодо можливості для ринку землі. Також озвучили головні пріоритети та переваги від запуску ринку землі, потенційні ризики ринку землі.

Представників Чернігівщини, зокрема, цікавили питання оподаткування, зокрема, сплата земельного податку у місцеві бюджети.

Як повідомили у київській студії, за офіційним даними, велика частина землі знаходиться у так званому тіньовому обробітку: обробляється без договорів: за документами обробляється 4,6 млн га із 6,7 млн га. Також часто укладаються фіктивні договори, або за символічну оренду.

Для вирішення цієї проблеми у першому читанні прийняті зміни, які запроваджуються мінімальну суму земельного податку у місцевий бюджет: 5% від нормативно-грошової оцінки. Підраховано, що це додатково надасть до 9 мільярдів додаткових коштів громадам.

Ще одна можлива новація – запровадження посад земельних інспекторів у громадах. До їх функцій можуть входить контроль за збереженням родючості ґрунтів, моніторинг самовільного захоплення та обробітку. До речі, із 2022 року планується велике скорочення працівників Держгеокадастру. Тож громадам варто скористатись цим і «переманити» спеціалістів.

Окремо депутати місцевих рад напрацювали проведення серед населення інформаційних та освітніх кампаній щодо особливостей функціонування ринку землі.

Джерело: ФБ сторінка обласної організації «Слуги Народу»

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Останні новини за категоріям(и): Влада, Громади,

У Тупичеві готуються запустити швейне виробництво

Тупичівська громада перебувала в окупації і постраждала від загарбників. Попри наближеність до кордону у селі не бояться розвиватися. Ще до війни закупили обладнання для створення швейного виробництва, яке покликане вирішити відразу кілька проблем – з безробіттям та наданням побутових послуг….

Магазин автозапчастей Atl.ua рассказал об ассортименте тормозных колодок

Тормозные колодки — та самая деталь авто, которая отвечает за быстрое и безопасное торможение. От качества выбранных тормозных элементов зависит не только комфорт при остановке авто, но и безопасность водителя и всех пассажиров. Выбрать качественные тормозные колодки можно в интернет-магазине…

Жителька Городнянщини культивує малинове дерево

Людмила Борисовець щиро закохана у садівництво. Вирощує різні диковинки, але от хитромудре сплетіння з ліан довжиною по 3 метри, на якому висіли ще зелені крупні ягоди малини – побачиш далеко не скрізь. Як це все виглядає в реальності – показав…

Отзывы о Фаворит – гарантия надежности и безопасности

Букмекерская контора Фаворит основана в 1999 году. Изначально компания позиционировала себя как организатор, принимающий ставки на спортивные события. Ставки принимались исключительно в кассах. Начиная с 2001 года, компания ведет свою деятельность в сети. Контора имеет сублицензию, которая получена у регулятора…

Людські трагедії та скалічені долі: що накоїли окупанти у селі Деснянка поблизу Чернігова

З села Деснянка добре видно околиці міста Чернігів. На початку березня сюди зайшли російські окупанти і гатили по місту з танків. А ще наробили багато лиха у невеликому, затишному селі. Марія Миколаївна плаче, коли згадує свого старшого сина. Він 24…

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: