Школу у Змітневі, де перед початком навчального року подвоїлась кількість учнів, не відкриють. Рішення ухвалили депутати на сесії, сказав голова Сосницької громади Андрій Портний, переголосовувати його не будуть. Рішення про закриття школи депутати прийняли у квітні. Тоді там навчалось 25…
Сільський будинок культури на Чернігівщині замінив вікна за європейські кошти

Cільський будинок культури села Авдіївка Сосницького району отримав інфраструктурний грант від House of Europe («Дім Європи»)*, виборовши перемогу в номінації «Великий грант для державних та комунальних закладів культури».
Помпезна будівля була збудована ще у 1972 році, та з початку будівництва капітального ремонту не бачила.
Авдіївка по теперішнім міркам досить перспективне село. Тут близько 1500 мешканців. У громади сучасна відремонтована школа, дитячий садочок, дуже розвинене фермерське господарство. Але якщо з освітою та малим бізнесом тут все добре, то культурне життя доводиться облаштовувати авдіївцям самим.
У 2017 році учасники естрадно-хорового гуртка, що діє тут на постійній основі, створили аматорський колектив «Гармонія». Більшість з 14 учасників колективу працюють безкоштовно. Концерти проводять не лише в Авдіївці, а й в сусідніх селах Новгород-Сіверського та Сосницького районів.
Щоправда, працювати колективу доводиться чи не в спартанських умовах. В таких умовах працює і бібліотека, що знаходиться в тому ж приміщенні. З нагальних питань стояли заміна вікон, та ремонт покрівлі.
З першим – допоміг європейський грант, друге залишається відкритим.

«Завдяки проєкту нам вдалось замінити старі радянські вікна, – говорить художній керівник будинку культури Микола Тібеж.- Ми і надалі працюватимемо у культурному напрямку, і нам дуже приємно що у нашій праці і ініціативах, ця європейська організація побачила перспективу. Раніше нас не помічали у районі. Інфраструктурний розвиток села райдержадміністрація не фінансувала, колектив ігнорували, хоча нас з концертами вже давно знають за межами району. Для нас дуже велика радість, що завдяки цьому проєкту ми покращили свій культурний осередок. Ми проводимо тут репетиції, сюди приходять люди на концерти, відвідувачі у бібліотеку, функціонує гурток. Для такого великого села будинок культури повинен бути візитівкою. Але над цим треба працювати всім: не лише колективу, а й органам місцевого самоврядування і мешканцям”.
Директор будинку культури Ігор Савицький радіє, що клуб тепер з новими вікнами:
“Я спочатку поставився з песимізмом до проєкту. Протягом останніх років, вікна міряли разів 5, йшли розмови про їх заміну. Але далі слів нічого не йшло. Ми навіть не сподівалися, що зможемо замінити їх за європейські гроші. Але у нас вийшло. Вікна арочні – не з легких. Але все вийшло добре: поміряли майстерно, встановили. Головне – що вікна енергоефективні, не з дешевих. Шестикамерний профіль, склопакети зі спеціальним напиленням. Такі і вдома не кожен собі ставить”.
“Зазвичай написанням грантових заявок частіше займаються у об’єднаних територіальних громадах,– говорить Ольга Кунтиш, голова ГО «Агенція ефективного розвитку». – Зараз є багато інституцій, що навчають представників об’єднаних громад як писати та подавати проєкти. Села що ще не увійшли до об’єднаних громад часто навіть не підозрюють про такі можливості. Авдіївка до цього часу не увійшла до складу жодної об’єднаної територіальної громади. Досвіду з написання та подання саме таких проєктів не було, але сільська рада мала успішний досвід роботи з ДФРР. Тож потенціал був, так само як було і велике бажання працівників будинку культури. Дуже хотілось знайти фінансові ресурси хоча б для часткового ремонту будівлі.
В конкурсі інфраструктурних грантів від House of Europe державні та комунальні заклади культури могли подаватися на дві грошові номінації: малий (3 000 євро) та великий (6000 євро) інфраструктурні гранти. Як авторка проєкту, я вирішила подати документи на великий грант. Заявку відправили наприкінці 2019 року, а оголошення переможців відбулося вже у 2020 році. Було дуже приємно дізнатися, що з близько тисячі проєктів, що були подані з усієї України, наш проєкт зацікавив організаторів. Конкуренція була досить серйозною. У номінації великий інфраструктурний грант (6000 євро) передбачалося лише 3 переможці, і авдіївський сільський будинок культури став одним із них. Ми єдині переможці у Чернігівській області”.
Ольга Кунтиш зазначає, що подаючи такі проєкти заявник повинен усвідомлювати свою відповідальність, дотримуватися зобов’язань та термінів, що прописані у грантовій угоді. Також потрібно бути готовим до співфінансування. Адже якщо ти не готовий вкладати гроші у свій проєкт, то чому він має зацікавити донора. Власний внесок підвищує шанси на перемогу. У випадку з Авдіївським сільським будинком культури передбачалося співфінансування. Загальний бюджет проєкту становив: 189 519,78 грн. З них сума власного внеску (благодійні кошти) – 27 201,12 грн, грантові кошти – 162 318,66 грн.
*House of Europe (“Дім Європи”) — програма, що фінансується Європейським Союзом, створена з метою підтримки професійного та творчого обміну між українцями та їхніми колегами в країнах ЄС. Програма фокусується на культурі та креативному секторі, освіті, медицині, соціальному підприємництві, медіа та роботі з молоддю.
Джерело: Час Чернігівський