Новини

У Любечі місцева громада хоче відремонтувати музейний комплекс. Кому це заважає?

Новостворена Любецька об’єднана територіальна громада, що в Ріпкинському районі, подала клопотання до Чернігівської обласної ради про передачу приміщення, де нині розташований історико-археологічний музейний комплекс «Древній Любеч», у власність громади. Виявляється, будівля вже 17 років не опалюється, історичні експонати зберігаються у постійній вогкості, на стінах і стелі утворилася пліснява… Учасники депутатського корпусу об’єднаної громади стверджують, що будівлю потрібно негайно рятувати. Місцеві депутати і любечани сподіваються, що незабаром тут зажевріє життя.

Проте працівники музейного комплексу іншої думки. Вони вважають, якщо будівлю передадуть у власність об’єднаній громаді, то музей закриють. Істориків можна зрозуміти, адже це їхні робочі місця. Проте, чим Любечу загрожує те, що музей буде перенесено, й на його місці відкриють центр надання адміністративних послуг для населення, а в приміщенні зроблять капітальний ремонт?

– Приміщення музею у центрі селища, воно у власності обласної ради, – каже депутат Любецької селищної об’єднаної територіальної громади Олександр Максименко. – Ми просимо передати будівлю нам, на баланс громади. Мова про закриття комплексу взагалі не йде. Як працював він, так і працюватиме: будь-ласка, заробляйте гроші і поповнюйте бюджет громади! – звертається до працівників музейного комплексу депутат ОТГ. – Ми з депутатами та очільником громади Сергієм Пінчуком, навпаки, хочемо відновити цю будівлю, плануємо збудувати котельню на твердому паливі, а не на дорогому газу, як нині. Усі чутки навколо музейного комплексу – це нісенітниця пана Заліського (директора історико-археологічного музейного комплексу «Древній Любеч» – Авт.). У закладі працюють чи не всі члени його сім’ї. Приміром, його дружина – головний бухгалтер… і так далі. Також у штаті – Ігор Кондратьєв (доцент кафедри всесвітньої історії Інституту історії, етнології та правознавства ім. О. Лазаревського Національного університету «Чернігівський колегіум» ім. Т. Шевченка – Авт.), який у соцмережі пише на депутатський корпус об’єднаної громади усілякий бруд.

За словами депутата ОТГ Юлії Стельмах, якщо будівля стане власністю громади, тоді буде можливість відкрити тут Центр надання адміністративних послуг, а також адміністративне приміщення для структурного підрозділу ОТГ. Площа споруди дозволяє все це зробити.

– Місцеве самоврядування для того й створюється, щоб надавати людям якісні адміністративні послуги. Щоб громадяни не їхали у Ріпки чи ще кудись за довідками, а прийшли в одне місце й вирішили всі свої нагальні питання, – продовжує депутат об’єднаної громади Олена Анісовець. – Тож 1 грудня під час сесії комісія житлово-комунального господарства внес ла пропозицію – звернутися з клопотанням до обласної ради про те, щоб взяти це приміщення, котельню та інші споруди у власність територіальної громади. Депутати селищної ради це рішення підтримали. Насамперед треба сказати, що з 2000 року будівля взагалі не опалюється! Там стіни і стеля вкриті пліснявою. Експонати зберігаються у постійній вогкості. Тобто, аби така будівля у самому центрі селища зовсім не занепала і не розвалилася, ми хочемо її реставрувати, всі кімнати привести до ладу. Щоб музейна експозиція вціліла, а не навпаки! Як буде добре, коли відвідувачі музейного комплексу приходитимуть на екскурсію в гарне приміщення, а не в занедбане, яке нині маємо.

Згадана споруда розташована на території, що належить громаді. Члени депутатського корпусу переконані – все майно, яке тут є, має бути у власності ОТГ, і люди самі мають ним розпоряджатися.

– До речі, за словами пана Заліського, на саме тільки опалення музейного комплексу потрібно від одного до трьох мільйонів гривень на рік, – зазначає депутат Олександр Максименко. – Зрозуміло, що така сума непосильна. Вони самотужки не потягнуть. Ми ж цю проблему вирішити можемо, як зазначав раніше, встановивши твердопаливний котел. І ще, у штаті музейного комплексу працює 16 чоловік, більшість із них – не жителі Любеча. Тобто виходить, що для чернігівців у нас є робота, а місцевим – ні. Працівники «числяться» на папірцях, зарплату отримують з бюджету, а в Любечі з’являються хіба що тільки раз на рік, на фестивалі «Київська Русь». Якщо «захисники» музейного комплексу вважають, що замінити вікна чи перекрити дах, і це вже майже все зроблено, то я вважаю, що це далеко не так. Моя позиція, як депутата об’єднаної громади, інших обранців і людей – не дати занепасти тому, що ще можна зберегти!

За кілька днів після сесії селищної ради, 4 грудня у Чернігові відбулася прес-конференція «Врятуємо любецький музей», де зібралися занепокоєні подальшою долею історико-археологічного комплексу. Прямо таки забили в дзвони.

Зокрема, доцент кафедри всесвітньої історії Інституту історії, етнології та правознавства ім. О. Лазаревського Національного університету «Чернігівський колегіум» ім. Т. Шевченка Ігор Кондратьєв зазначив:

– Зрозуміло, що з коштами нині нелегко, та й зацікавленість до Любеча з відкриттям музею майже згасла, але ж це не привід його закривати… Якщо музей втратить своє приміщення, то втратиться й він сам, і його надбання.

Тут є унікальні пам’ятки, які можуть допомогти стати Любечу другим Батурином. Що більше туристів сюди приїде, то більше грошей з собою привезуть. У громади з’являться гроші на розвиток ОТГ, додасться робочих місць.

До того ж нині любецький музей є міжнародним партнером. Вже назрів проект, завдяки якому заклад мають відбудувати за іноземні кошти.

Заступник директора історико-археологічного музейного комплексу «Древній Любеч» Анатолій Федорченко розділяє цю думку:

– Ми працюємо, вже маємо чотири експозиції, плануємо створити ще одну. Останнім часом у Любечі збільшився потік туристів, бо співпрацюємо з кількома екскурсійними фірмами.

Я тут уже давно, з 2008 року і не з чуток знаю, скільки всього зроблено для пам’яток. Ми планували наступного року відбудувати замкові споруди. Та, що казати, не буде приміщення – не буде можливостей закінчити роботу.

А ось директор історико-археологічного музейного комплексу «Древній Любеч» Сергій Заліський додав:

– Сьогодні мав розмову з головою, він сказав, що рано чи пізно, але споруда належатиме громаді. Навіщо це робиться не пояснив. Не запросив нас і на засідання погоджувальної ради та сесії Вважаю це рішення абсурдним, у нас є благодійники, а за який кошт утримуватиме будівлю громада?

Директор Навчально-наукового інституту історії, етнології та правознавства ім. О.Лазаревського Національного університету «Чернігівський колегіум» ім. Т. Шевченка, професор, кандидат історичних наук Олександр Коваленко вважає: – У Любечі вистачає інших приміщень для відкриття ЦНАПу.

Чи буде історико-археологічний музейний комплекс «Древній Любеч» передано у власність Любецької об’єднаної територіальної громади, яка відремонтує приміщення та облаштує для потреб громадян ЦНАП, вирішать на сесії обласної ради найближчим часом.


Джерело: «Деснянка вільна» №49 від 7 грудня 2017 року, автор: Сергій СЕЛЯНСЬКИЙ

Останні новини за категоріям(и): Любецька,

Стартувало голосування у конкурс «Наша громада»: встигніть до 31 травня

Як ми вже повідомляли, 29 березня телеканали ICTV та СТБ спільно з Українським кризовим медіа-центром у рамках програми USAID «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE) запустили конкурс місцевих проєктів «Наша громада». Головна його мета – підтримати активні та дієві…

У Любецькій ОТГ відкрили меморіал пам’яті землякам-ліквідаторам аварії на ЧАЕС

26 квітня відбувся мітинг-реквієм та урочисте відкриття меморіалу пам’яті ліквідаторам Чорнобильської катастрофи в селищі Любеч. Участь в урочистостях та покладання квітів до пам’ятника взяли селищний голова Валерій Костильов, депутат Чернігівської обласної ради Леонід Петров, голова міської асоціації афганців та Чорнобиля…

Як живуть села Любецької громади

Минулого тижня відбулась робоча зустріч голови Любецької ОТГ Валерія Костильова з жителями села Вертеча. На заході були присутні: заступник селищного голови з питань діяльності виконавчих органів Юрій Петренко, керуюча справами виконавчого комітету Світлана Тризна, староста Тарасо- Шевченківського округу Олена Симонова,…

Програма DOBRE оголосила громади-переможці Чернігівщини

Програма DOBRE підписала меморандум про співпрацю з Чернігівською ОДА та оголосила громади-переможці 29 січня 2021 року Програма USAID DOBRE підписала меморандум про співпрацю із Чернігівською обласною державною адміністрацією та оголосила 10 громад із Чернігівської області, які були відібрані для участі…

У десяти громадах Чернігівщини буде DOBRE

Ще 25 територіальних громад із Запорізької, Чернігівської та Чернівецької областей стали партнерами Програми USAID DOBRE – список переможців відбору оголосили в Українському кризовому медіа-центрі 22 грудня. Програма USAID DOBRE працює в Україні із 2016 році. Донедавна програма мала 75 громад-партнерів…

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: