Новини

Влада, експерти та ЗМІ: як оцінюють закон про медіа

Форум “Медіа-2021: реформи, виклики, можливості” зібрав 10 червня у Києві представників центральних та регіональних медіа, експертів, відомих журналістів та блогерів, а також народних депутатів, які працюють у напрямі комунікацій та інформаційної політики.

Перша і головна дискусія – про майбутнє медіа, законодавчі зміни, протидію дезінформації та захист прав журналістів. Чи не найбільше уваги наразі до законопроекту про медіа, який гаряче обговорюють у журналістському середовищі.

Про законопроект

Вперше законопроект “Про медіа” зареєстрований у Верховній Раді ще наприкінці 2019 року. Тоді його співавтори називали головною ідеєю запровадити спільне регулювання у сфері медіа як поєднання функцій державного регулювання і саморегулювання. Далі у травні 2020-го законопроект вже доопрацьований законопроект №2693-Д відправили на повторне перше читання.

«Цей законопроект не містить загроз для медіа. Він містить абсолютно конкретний перелік обмежень, які знаходяться у 36-й статті цього закону. Вона проста, в ній лише 12 пунктів. Вони абсолютно чіткі, прозорі і зрозумілі. Більше того, ці обмеження фактично зібрані нами з уже прийнятого і діючого законодавства. Нічого нового в цих обмеженнях немає. Вони аж ніяк не створюють загрози цензури, тиску на медіа. Більше того, значна частина українських медіа – таких, як телебачення, радіомовлення, друковані ЗМІ, – вже і так працюють з урахуванням таких контентних обмежень», – розповідав нардеп від «Слуги Народу» Микита Потураєв, який очолює Комітет Верховної Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики.

Втім законопроект викликав побоювання медійників. Більше 70 представників ЗМІ та громадських організацій України минулого року підписали звернення, у якому закликали Верховну Раду відхилити законопроект «Про медіа» через загрози свободі слова.

Минулого року медійні організації декілька разів надавали конкретні пропозиції до норм законопроекту, які могли б зняти принаймні частину нарікань до нього. Зокрема, у спільних пропозиціях Інститут масової інформації та «Детектора медіа» пропонується зменшити обсяг контролю інформаційного середовища з боку Нацради з питань телебачення і радіомовлення, вилучити із загального регулювання інтернет, окрім тих суб’єктів, які хочуть отримати офіційний статус (тобто, за аналогією реєстрації онлайнових новинних ресурсів як інформаційних агентств).

Законопроект вигідний для медіа

У свою чергу, влада вважає, що законопроект, навпаки, створює зрозумілі для всієї індустрії межі, яким чином вони можуть розвиватися в подальшому. Про це під час форуму 10 червня заявив міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко.

«Законопроект “Про медіа” об’єднує шість існуючих на сьогодні законів про інформаційні агентства, друковані засоби масової інформації, телебачення, радіомовлення тощо. Цей документ починає частково регулювати й інтернет, і споживання аудіовізуальної продукції. Він вперше дає розуміння того, яким чином регулятор може діяти щодо російської інформаційної агресії. Це новела, якої ніколи не було», – сказав Олександр Ткаченко.

Критика закону про медіа пов’язана із маніпуляціями насамперед для проросійських сил, прокоментував положення законопроекту Микита Потураєв. Адже він передбачає обмеження контенту який є частиною просування російського порядку денного.

Додатково у законопроєкті виписані чіткі критерії, що держава вважає неприйнятним.

«Ти дивишся – і можеш чітко побачити, що українське суспільство та держава вважає неприйнятним. І цього небагато. Мова ненависті, мова ворожнечі, мова дискримінації, мова приниження. Це все речі неприйнятні для цивілізованого суспільства, до якого Україна належить та вважає себе такою», – каже Потураєв (долучився до роботу форуму он-лайн).

Межа між свободою слова та відповідальність

Офіційні медіа мають усвідомлювати свій вплив на суспільство та відповідально ставитися до можливостей, які забезпечує свобода слова, вважає народний депутат фракції «Слуга Народу», голова підкомітету з питань права громадян на інформацію Комітету ВР з питань свободи слова Тетяна Циба.

«До нас часто у комітет приходять представники медіа і скаржаться на неможливість висловити свою думку та обмеження у свободі слова. Але нерідко у свідомості цих людей поняття свободи слова викривлене», – розповіла Тетяна Циба.

До речі, критикам законопроекту наводять простий європейський приклад.

«Європейська конвенція гарантує свободу вираження поглядів. Але там є пункт 2, який передбачає певні обов’язки та обмеження, наприклад, у випадку загроз державі», – каже Циба.

Захист інформпростору

Цікаво, що між собою експерти вже обговорюють вже навіть не стільки сам закон: реалії та інформаційні виклики настільки швидко змінюються, що деякі положення закону вже відстають від життя.

Приміром, для протидії загрозам інформбезпеки, які важко прорахувати законодавчо, створено Центр протидії дезінформації при РНБО. Його завдання протистояти ворогу та його інформаційним атакам на державному рівні.

Очільниця Центру Поліна Лисенко розповіла журналістам, як саме працює новий алгоритм захисту інформпростору.

«Перед нами стоять виклики: дезінформація, інформаційні впливи, маніпуляції, так звані вкиди. Те, що шкодить національній безпеці та кожному з нас. Створення центру я вважаю можливістю України на державному рівні протистояти ворогу», – каже Лисенко.

За її словами, Центр, по-перше, збирає дані з усього інформаційного поля. Далі, аналізує, яка інформація є загрозливою, напрацьовує можливі алгоритми відповіді. На наступному етапі рекомендує суб’єктам реалізовувати цю відповідь.

Спеціальне програмне забезпечення дозволяє центру в режимі 24/7 бачити всі інформаційні атаки: з якого боку вони спрямовані, хто є можливим суб’єктом і об’єктом атаки, які загрози вона може в собі нести.

Центр протидії дезінформації не є каральним органом чи органом цензури.

«Центр протидії дезінформації є другом для ЗМІ. Ми закликаємо вас зв’язуватися з центром, якщо бачите, що готується атака чи інформаційна кампанія, аби ми разом протистояли ворогу», – закликала Поліна Лисенко.

Джерело: Час Чернігівський

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Останні новини за категоріям(и): Влада, Громади,

У Тупичеві готуються запустити швейне виробництво

Тупичівська громада перебувала в окупації і постраждала від загарбників. Попри наближеність до кордону у селі не бояться розвиватися. Ще до війни закупили обладнання для створення швейного виробництва, яке покликане вирішити відразу кілька проблем – з безробіттям та наданням побутових послуг….

Магазин автозапчастей Atl.ua рассказал об ассортименте тормозных колодок

Тормозные колодки — та самая деталь авто, которая отвечает за быстрое и безопасное торможение. От качества выбранных тормозных элементов зависит не только комфорт при остановке авто, но и безопасность водителя и всех пассажиров. Выбрать качественные тормозные колодки можно в интернет-магазине…

Жителька Городнянщини культивує малинове дерево

Людмила Борисовець щиро закохана у садівництво. Вирощує різні диковинки, але от хитромудре сплетіння з ліан довжиною по 3 метри, на якому висіли ще зелені крупні ягоди малини – побачиш далеко не скрізь. Як це все виглядає в реальності – показав…

Отзывы о Фаворит – гарантия надежности и безопасности

Букмекерская контора Фаворит основана в 1999 году. Изначально компания позиционировала себя как организатор, принимающий ставки на спортивные события. Ставки принимались исключительно в кассах. Начиная с 2001 года, компания ведет свою деятельность в сети. Контора имеет сублицензию, которая получена у регулятора…

Людські трагедії та скалічені долі: що накоїли окупанти у селі Деснянка поблизу Чернігова

З села Деснянка добре видно околиці міста Чернігів. На початку березня сюди зайшли російські окупанти і гатили по місту з танків. А ще наробили багато лиха у невеликому, затишному селі. Марія Миколаївна плаче, коли згадує свого старшого сина. Він 24…

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: