Новини

Влада, експерти та ЗМІ: як оцінюють закон про медіа

Форум “Медіа-2021: реформи, виклики, можливості” зібрав 10 червня у Києві представників центральних та регіональних медіа, експертів, відомих журналістів та блогерів, а також народних депутатів, які працюють у напрямі комунікацій та інформаційної політики.

Перша і головна дискусія – про майбутнє медіа, законодавчі зміни, протидію дезінформації та захист прав журналістів. Чи не найбільше уваги наразі до законопроекту про медіа, який гаряче обговорюють у журналістському середовищі.

Про законопроект

Вперше законопроект “Про медіа” зареєстрований у Верховній Раді ще наприкінці 2019 року. Тоді його співавтори називали головною ідеєю запровадити спільне регулювання у сфері медіа як поєднання функцій державного регулювання і саморегулювання. Далі у травні 2020-го законопроект вже доопрацьований законопроект №2693-Д відправили на повторне перше читання.

«Цей законопроект не містить загроз для медіа. Він містить абсолютно конкретний перелік обмежень, які знаходяться у 36-й статті цього закону. Вона проста, в ній лише 12 пунктів. Вони абсолютно чіткі, прозорі і зрозумілі. Більше того, ці обмеження фактично зібрані нами з уже прийнятого і діючого законодавства. Нічого нового в цих обмеженнях немає. Вони аж ніяк не створюють загрози цензури, тиску на медіа. Більше того, значна частина українських медіа – таких, як телебачення, радіомовлення, друковані ЗМІ, – вже і так працюють з урахуванням таких контентних обмежень», – розповідав нардеп від «Слуги Народу» Микита Потураєв, який очолює Комітет Верховної Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики.

Втім законопроект викликав побоювання медійників. Більше 70 представників ЗМІ та громадських організацій України минулого року підписали звернення, у якому закликали Верховну Раду відхилити законопроект «Про медіа» через загрози свободі слова.

Минулого року медійні організації декілька разів надавали конкретні пропозиції до норм законопроекту, які могли б зняти принаймні частину нарікань до нього. Зокрема, у спільних пропозиціях Інститут масової інформації та «Детектора медіа» пропонується зменшити обсяг контролю інформаційного середовища з боку Нацради з питань телебачення і радіомовлення, вилучити із загального регулювання інтернет, окрім тих суб’єктів, які хочуть отримати офіційний статус (тобто, за аналогією реєстрації онлайнових новинних ресурсів як інформаційних агентств).

Законопроект вигідний для медіа

У свою чергу, влада вважає, що законопроект, навпаки, створює зрозумілі для всієї індустрії межі, яким чином вони можуть розвиватися в подальшому. Про це під час форуму 10 червня заявив міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко.

«Законопроект “Про медіа” об’єднує шість існуючих на сьогодні законів про інформаційні агентства, друковані засоби масової інформації, телебачення, радіомовлення тощо. Цей документ починає частково регулювати й інтернет, і споживання аудіовізуальної продукції. Він вперше дає розуміння того, яким чином регулятор може діяти щодо російської інформаційної агресії. Це новела, якої ніколи не було», – сказав Олександр Ткаченко.

Критика закону про медіа пов’язана із маніпуляціями насамперед для проросійських сил, прокоментував положення законопроекту Микита Потураєв. Адже він передбачає обмеження контенту який є частиною просування російського порядку денного.

Додатково у законопроєкті виписані чіткі критерії, що держава вважає неприйнятним.

«Ти дивишся – і можеш чітко побачити, що українське суспільство та держава вважає неприйнятним. І цього небагато. Мова ненависті, мова ворожнечі, мова дискримінації, мова приниження. Це все речі неприйнятні для цивілізованого суспільства, до якого Україна належить та вважає себе такою», – каже Потураєв (долучився до роботу форуму он-лайн).

Межа між свободою слова та відповідальність

Офіційні медіа мають усвідомлювати свій вплив на суспільство та відповідально ставитися до можливостей, які забезпечує свобода слова, вважає народний депутат фракції «Слуга Народу», голова підкомітету з питань права громадян на інформацію Комітету ВР з питань свободи слова Тетяна Циба.

«До нас часто у комітет приходять представники медіа і скаржаться на неможливість висловити свою думку та обмеження у свободі слова. Але нерідко у свідомості цих людей поняття свободи слова викривлене», – розповіла Тетяна Циба.

До речі, критикам законопроекту наводять простий європейський приклад.

«Європейська конвенція гарантує свободу вираження поглядів. Але там є пункт 2, який передбачає певні обов’язки та обмеження, наприклад, у випадку загроз державі», – каже Циба.

Захист інформпростору

Цікаво, що між собою експерти вже обговорюють вже навіть не стільки сам закон: реалії та інформаційні виклики настільки швидко змінюються, що деякі положення закону вже відстають від життя.

Приміром, для протидії загрозам інформбезпеки, які важко прорахувати законодавчо, створено Центр протидії дезінформації при РНБО. Його завдання протистояти ворогу та його інформаційним атакам на державному рівні.

Очільниця Центру Поліна Лисенко розповіла журналістам, як саме працює новий алгоритм захисту інформпростору.

«Перед нами стоять виклики: дезінформація, інформаційні впливи, маніпуляції, так звані вкиди. Те, що шкодить національній безпеці та кожному з нас. Створення центру я вважаю можливістю України на державному рівні протистояти ворогу», – каже Лисенко.

За її словами, Центр, по-перше, збирає дані з усього інформаційного поля. Далі, аналізує, яка інформація є загрозливою, напрацьовує можливі алгоритми відповіді. На наступному етапі рекомендує суб’єктам реалізовувати цю відповідь.

Спеціальне програмне забезпечення дозволяє центру в режимі 24/7 бачити всі інформаційні атаки: з якого боку вони спрямовані, хто є можливим суб’єктом і об’єктом атаки, які загрози вона може в собі нести.

Центр протидії дезінформації не є каральним органом чи органом цензури.

«Центр протидії дезінформації є другом для ЗМІ. Ми закликаємо вас зв’язуватися з центром, якщо бачите, що готується атака чи інформаційна кампанія, аби ми разом протистояли ворогу», – закликала Поліна Лисенко.

Джерело: Час Чернігівський

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Останні новини за категоріям(и): Влада, Громади,

Федір Веніславський: Суд визнав Порошенка підозрюваним у кримінальному провадженні

Суд чітко та однозначно визнав статус Петра Порошенка як підозрюваного у кримінальному провадженні, обравши йому запобіжний захід у вигляді особистого зобов’язання. Про це заявив член Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки, представник Президента в Конституційному Суді Федір Веніславський….

Чому на Чернігівщині йдуть до громадських рад та чи мають вони реальний вплив

Як працює громадськість під час жорстких карантинних обмежень? Як забезпечується комунікація громадськості, ЗМІ та влади? Як громадськість сприймає новації законодавства, які регулюють діяльності Громадських рад? Про це та багато іншого представники інститутів громадянського суспільства та журналісти говорили 27 серпня на…

Новий опалювальний сезон: жителі Чернігівщини будуть з теплом та гарячою водою

Президент України Володимир Зеленський підписав Закон «Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу», прийнятий Парламентом 14 липня. Асоціація міст України вітає підписання Президентом Закону, який допоможе подолати кризу комунальної теплоенергетики та сприятиме…

Автомати – загальнодоступні розваги в онлайн казино

Дозвілля можна проводити по-різному і все більше користувачів інтернету намагаються урізноманітнити його, користуючись ігровими автоматами. Їх чимало, а в каталозі клубу Лавина завжди можна вибрати кілька варіантів з декількох сотень. Відеослоти стають більш привабливими в порівнянні зі стандартними однорукими бандитами….

Де вакцинуватись у громадах цими вихідними

У зв’язку з тим, що наближаються святкові вихідні, у Чернігівській області дещо змінений графік роботи центрів вакцинації. Управління охорони здоров’я ОДА надало узагальнений графік їх роботи. Всі охочі щепитися можуть ознайомитися з інформацією та обрати для себе зручний центр вакцинації….

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: