Новини

Влада та громадськість Чернігівщини: разом чи поодинці на передовій боротьби з covid-19

Якісна організація ведення кризової комунікації здатна пом’якшити наслідки будь-якої проблеми. Особливо важливим є налагодження достовірного інформування у час пандемії, зокрема й про те, куди йти, якщо потребуєш чи можеш допомогти. 

Спробуємо розібратися, як з цим склалося на Чернігівщині.

Інформаційна стратегія органів влади

Основним надійним джерелом інформації, як тільки перші випадки covid-19 зареєстрували на Чернігівщині, стала облдержадміністрація. Про це свідчить кількість посилань на цю установу в публікаціях обласних ЗМІ.

Саме в ОДА можна отримати інформацію, як по регіону, так і роз’яснення рекомендацій, що пропонували центральні органи влади.

Андрій Подорван

«У березні минулого року, безпосередньо перед запровадженням карантину, ключовим було пояснити людям навіщо ми це робимо. Тобто, які загрози несе covid-19, якщо не вжити заходів для обмеження поширення вірусу. Для цього тоді ми запустили цілий масив інформації через місцеві ЗМІ. Головний меседж цих матеріалів був простий: так, відсоток людей, які потребують госпіталізації у важких випадках хвороби відносно невеликий. Але, якщо не перервати ланцюг передачі вірусу від людини до людини, за кілька тижнів навіть цей невеликий відсоток перевищить можливості системи охорони здоров’я. Як це трапилось у кількох країнах у березні-квітні 2020 року”,– роз’яснює тодішній заступник голови ОДА Андрій Подорван, у компетенцію якого входила зокрема й комунікація з громадськістю.

«Також, на пропозицію одного із журналістів, у перші дні карантину готували для людей роз’яснення у форматі «питання-відповідь». При цьому питання брали ті, які люди ставили у ФБ, із дзвінків на «гарячу лінію» і звернень, запитань під час прямих ефірів», – додає Подорван.

У березні минулого року на сайті ОДА з’явилася окрема рубрика https://cg.gov.ua/index.php?id=380258&tp=page, де міститься інформація про карантинні обмеження, посилання на нормативні документи, статистика випадків, роз’яснення щодо симптомів та порядку дій у разі їх появи.

Наразі щодня на офіційному веб-сайті головного органу виконавчої влади в області оновлюється інформація про кількість нових випадків; кілька разів на тиждень розповідають про заповненість ковідних ліжок у лікарнях області; а з понеділка по п’ятницю розміщується статистика ходу вакцинації.

За схожим алгоритмом вибудовували інформування в районах. Майже кожна територіальна громада на своєму офіційному сайті створила відповідну рубрику. Однак, її наповнення відрізняється.

До прикладу, Борзнянська міська рада там розміщує протоколи засідань ТЕБ та НС, а також повідомлення про роботу міської ради із місцевою лікарнею та центром Первинної медико-санітарної допомоги.

Ніжинська міська рада пропонує різнопланову інформацію: від статистики та правил особистого захисту до збору і розподілу благодійної допомоги, а також має окрему підрубрику «Бізнес під час карантину».

Додатковим джерелом інформації є й особисті сторінки керівників громад. До прикладу, подекуди нова інформація на особистій сторінці в ФБ Корюківського міського голови Ратана Ахмедова з’являлася швидше, ніж на офіційному сайті громади. До того ж, можливість коментувати робила такий спосіб комунікації з громадськістю значно дієвішим та оперативнішим.

Якщо ж на сайті ОДА кількість інформації про протидію covid-19 майже стабільна від початку пандемії і до нині, то веб-сайти громад взяли тенденцію на спад.

На передовій знову військові волонтери

Першими, хто відразу висловили готовність допомагати тим, кому складніше, стали військові волонтери та безпосередньо учасники АТО. У березні 2020 вони почали самоорганізовуватися через різні меседжери та допомагати людям похилого віку, яких вважають найвразливішою категорією.

Володимир Мироненко

Голова Координаційної ради ветеранів АТО/ООС при Чернігівській ОДА Володимир Мироненко був одним з перших, хто у Чернігові публічно висловив своє бажання допомагати потребуючим. Майже відразу його знайшли й інші волонтери. Згодом співпрацю запропонувала й міська влада, яка на базі існуючого колцентру створила контактцентр, що збирав заявки потреб мешканців міста.

«На той момент я проживав у Києві і спостерігав за ініціативами по типу «підвези медика». Подумалося, що в Чернігові теж варто зробити щось подібне. Досить швидко знайшлися однодумці в рідному місті», – зауважує Володимир Мироненко.

Зі слів добровольців, вони пропонували міській раді розповсюдити контакти волонтерів серед стареньких, адже значний відсоток містян у віці не користуються інтернетом, відтак знайти допомогу їм складніше. Втім, така ініціатива залишилася нереалізованою.

Однак, на час жорстких карантинних обмежень волонтери отримали спеціальні перепустки, які дозволяли їм користуватися міським громадським транспортом.

Наразі у Чернігові нема нагальної необхідності залучати добровольців задля надання допомоги іншим мешканцям міста. Однак, чат досі активний і за потреби візьме посильну участь у заходах з боротьби поширення пандемії.

У громадах області здебільшого працювали волонтери, які є представниками всеукраїнських громадських організацій.

Ольга Палькова-Свірчевська

Регіональна координаторка Фондів «Разом UA» та «Пацієнти України», військова волонтерка Ольга Палькова-Свірчевська для передачі допомоги громадам області заручалася підтримкою з різних джерел.

«Здебільшого я працювала безпосередньо з медичними установами. Однак у Козельці мені допомагав місцевий депутат. Щодо Корюківки була абсолютно спокійна, бо громадськість завжди має підтримку міського голови, до того ж досить потужною і дружньою є громадська організація «Альтернатива», -розповідає Ольга Палькова-Свірчевська.

Допомога від та для бізнесу

Навіть у пандемії є позитивний бік. У цей складний для всіх час бізнес почав активніше брати на себе соціальну відповідальність.

До прикладу, у Борзнянській громаді, де були зафіксовані перші випадки поширення covid-19, саме бізнес взяв на себе чимало зобов’язань.

Як повідомляють у Борзнянській міській раді, місцева підприємиця самотужки організувала приготування та підвіз їжі лікарям, що постійно перебували у медичній установі, згодом бізнесмени придбали кисневі балони.

Костянтин Іванов

Чернігівська Торгово-промислова палата та бізнес-спільнота області організувала збір коштів та придбала близько 300 захисних робочих комплектів для працівників швидкої медичної допомоги, 40 комплектів для медиків Першої дитячої поліклініки та ще 20 передано до районних лікарень Мени та Корюківки.

«Якщо епідемія – це війна, то медики – бійці на лінії зіткнення. Тож вони мають бути максимально захищені, – акцентує президент Чернігівської ТПП Костянтин Іванов – Ми виходили з того, що захисні комплекти мають бути найкращої якості. Нам вдалося закупити саме такі комплекти».

Передача захисних комплектів

До слова, самому ж бізнесу теж доводиться нелегко. Карантинні обмеження значно вдарили по підприємцях, чимало ФОПів локдаун не пережили. Не обійшлося без протестів підприємців під стінами органів влади.

Протести під Чернігівською міською радою

Розмова про вакцинацію

Важливий етап інформування та комунікації – старт вакцинації. Окрім щоденного поширення інформації про безпечність препаратів, можливостей та статистики вакцинованих, в області скористалися можливість мотивувати через публічні щеплення громадських діячів. Таких осіб щеплювали залишковою дозою препарату, вони ж потім у соціальних мережах розповідали про свій стан.

«Процес вакцинації в Україні організований від слова «ніяк». Кожна область організовує її так, як може. Ця обхідна стежка щодо громадських діячів – просто перекладання процесу мотивації на активістів. Хоч я і вакцинувалася за тією схемою, однак вважаю її цілком неправильною. Бо не можна процес вакцинації переводити на ручне управління, коли хтось має якось визначити хто є громадським активістом, а хто ні – це по-перше. По-друге, не можна робити масштабну акцію з популяризації вакцинації за умов, коли вакцини для всіх охочих нема», – коментує Ольга Палькова-Свірчевська.

Вона зауважує, що ефект від такої публічної вакцинації не можливо передбачити. Її приклад мотивував деяких знайомих (та не всі змогли отримати щеплення через брак вакцини), а деякі, наприклад, чоловік, так і не має наміру вакцинуватися.

Позиція чиновників області в цьому питанні теж неоднозначна. Дехто скористався можливістю захистити себе, як публічна особа.

Заступниця голови ОДА Жанна Шерстюк вакцинується

Деякі, наприклад Корюківський міський голова Ратан Ахмедов, вирішив дочекатися своєї черги як звичайний громадянин України.

Втім, важливо, що в інформпросторі Чернігівщини переважають таки позитивні наративи, щодо необхідності самої вакцинації. Це можна вважати заслугою як представників влади, так і громадських діячів.

* * *

Ця публікація підготовлена в рамках проєкту «Громадськість за демократизацію» за сприяння Європейського Союзу, який реалізується Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій. Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю ГО «Разом до громадянського суспільства» і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Останні новини за категоріям(и): Влада, Громади,

У Тупичеві готуються запустити швейне виробництво

Тупичівська громада перебувала в окупації і постраждала від загарбників. Попри наближеність до кордону у селі не бояться розвиватися. Ще до війни закупили обладнання для створення швейного виробництва, яке покликане вирішити відразу кілька проблем – з безробіттям та наданням побутових послуг….

Магазин автозапчастей Atl.ua рассказал об ассортименте тормозных колодок

Тормозные колодки — та самая деталь авто, которая отвечает за быстрое и безопасное торможение. От качества выбранных тормозных элементов зависит не только комфорт при остановке авто, но и безопасность водителя и всех пассажиров. Выбрать качественные тормозные колодки можно в интернет-магазине…

Жителька Городнянщини культивує малинове дерево

Людмила Борисовець щиро закохана у садівництво. Вирощує різні диковинки, але от хитромудре сплетіння з ліан довжиною по 3 метри, на якому висіли ще зелені крупні ягоди малини – побачиш далеко не скрізь. Як це все виглядає в реальності – показав…

Отзывы о Фаворит – гарантия надежности и безопасности

Букмекерская контора Фаворит основана в 1999 году. Изначально компания позиционировала себя как организатор, принимающий ставки на спортивные события. Ставки принимались исключительно в кассах. Начиная с 2001 года, компания ведет свою деятельность в сети. Контора имеет сублицензию, которая получена у регулятора…

Людські трагедії та скалічені долі: що накоїли окупанти у селі Деснянка поблизу Чернігова

З села Деснянка добре видно околиці міста Чернігів. На початку березня сюди зайшли російські окупанти і гатили по місту з танків. А ще наробили багато лиха у невеликому, затишному селі. Марія Миколаївна плаче, коли згадує свого старшого сина. Він 24…

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: