Школу у Змітневі, де перед початком навчального року подвоїлась кількість учнів, не відкриють. Рішення ухвалили депутати на сесії, сказав голова Сосницької громади Андрій Портний, переголосовувати його не будуть. Рішення про закриття школи депутати прийняли у квітні. Тоді там навчалось 25…
Сосницька ОТГ: депутатам пояснили, чому закривають 3 школи

Минулого тижня відбулося засідання 6 сесії Сосницької селищної ради, під час якої депутати розгляну більше 250 питань, 85% з яких – земельні питання. У тому числі, щодо закриття навчальних закладів.
Підставою для прийняття таких, у першу чергу, слугує демографічна криза. При цьому найгостріше проблема малокомплектності шкіл проявляється у віддалених селах, де класи можуть налічувати від 1 до 4 учнів. Сосницька громада не стала виключенням.
В громаді 1211 учнів, які навчаються у 128 класах в 13 закладах загальної середньої освіти. Але з усіх 128 класів тільки 83 – повні класи. Нажаль, формула освітньої субвенції говорить про те, що повний клас – не менше 5 учнів. Якщо менше, то субвенція не нараховується. Таким чином склався дефіцит на більше ніж 5 млн грн освітньої субвенції.
Приймаючи в лютому перспективний план оптимізації закладів освіти громада переслідувала не мету економічного ефекту, а надання якісної освіти, яка включає у себе кілька компонентів. Це якісні знання та комфортні і безпечні умови для перебування учнів в закладах освіти.
Всі рішення стосовно шкіл вступають в силу 31 серпня 2021 року.
Козляницька школа – ліквідувати
На 1 вересня 2021 року у цій школі залишиться 25 учнів, 15 з яких підвозять з Рудні.
У школі є класи, наприклад, 6 клас, де навчається всього 1 учень. На нього законодавчо передбачено 8 годин на тиждень, і це для викладання 17 предметів. Так, на українську мову та математику виділяється всього 11 хвилин у тиждень. Вчителі ж викладають для таких учнів значно більше часу, однак оплатити їм цю роботу громада не має права.
В інших класах ситуація не дуже краще. Наприклад, 7 клас – 3 учні, 1 клас – 1 учень, 2 клас – 3 учні, 9 клас – 3 учні.
В такому вузькому колі спілкування ці діти дуже багато втрачають. І не тільки у навчанні, але й у плані соціалізації з іншими учнями.
Тому, щоб школи надавали дітям якісні знання у комфортних умовах, було прийнято рішення ліквідувати Козляницьку школу, але при умові підвозу учнів до Чорнотицької.
Киріївська школа – ліквідувати
У Киріївці всього один клас, на який розраховується державна субвенція. На всі інші класи – ні. Крім того, ця школа складається з 3 корпусів, на один з яких, де навчаються учні 5-9 класів, є судовий припис. Стосується він пожежної безпеки і не дозволяє використовувати це приміщення.
Враховуючи всю цю інформацію депутати прийняли рішення ліквідувати Киріївську школу, а на її базі створити садочок.
Учні з Киріївки будуть підвозитись до Кудрівської школи, де є спортзал, їдальня та більш якісніші умови для навчання.
Змітнівська школа – ліквідувати
На сьогодні у Змітнівській школі навчається 23 учні, що вже не дозволяє повноцінно фінансувати цей заклад. На цю кількість учнів, згідно законодавства, передбачено 1,5 ставки педагога. Але у школі працює 11 вчителів, а крім їх ще й обслуговуючий персонал – всі вони утримуються за рахунок місцевого бюджету.
У школі всього 2 повні класи (це там, де більше 5 учнів), на які держава надає фінансування, а на всі інші – ні.
Тому, з метою створення належних умов для здобуття якісних знань та упорядкування мережі закладів освіти, депутати підтримали рішення про ліквідацію Змітнівської школи з підвозом учнів до Спаської.
Кудрівська школа – понизити ступінь
На сьогодні 10 і 11 класи взагалі «пусті». Наступного року в 10 клас перейде 6 учнів, але ще через рік тут буде всього 3 учні. Перспективи у школи немає, тому було прийнято рішення понизити ступінь.
Вільшанська школа – понизити ступінь
Станом на 1 вересня 2021 року у ній буде навчатись 34 учні, але у 11 класі буде всього 2 учня. Цей клас не зможе отримати державну субвенцію! Тому доводиться також понизити ступінь школи.
Учні старших класів матимуть змогу навчатися у Волинківській школі, або поступити до інших навчальних закладів, наприклад, Сосницького коледжу чи ліцею.
Підсумки
Варто зазначити, що всі рішення про заклади освіти не приймалися одноосібно, – була створена відповідна комісія, проводилися громадські обговорення у кожному населеному пункті, де є заклади, що підпадають під оптимізацію. Враховувались усі потреби та пропозиції громади, але, нажаль, такі непопулярні рішення потрібно приймати.
Боятися оптимізації непотрібно, адже її головною метою є надання дітям якісних освітніх послуг. Погодьтеся, у класах, де навчається 1-2 учні, шкільна програма не може бути реалізована у повному об’ємі. І сьогодні ми можемо змінити цю ситуацію і забезпечити надання якісних знань.
Звичайно, оптимізація шкіл передбачає звільнення педагогів та обслуговуючого персоналу. Сказати, що будуть працевлаштовані 100% всі – це було б неправдою, але ми намагатимемося працевлаштувати як можна більше людей. Пропонуватимемо роботу в сусідніх школах та у гімназії.
Джерело: сайт Сосницької ОТГ