Новини

Акцизний податок на пальне залишається в бюджетах чернігівських громад у 2021 році: чому це важливо

Цього тижня Верховна Рада України ухвалила Закон України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України». Документ зберігає зарахування до бюджетів місцевого самоврядування частини (13,44%) акцизного податку на пальне. Збереження цієї норм домагались як представники громад, так і депутатського корпусу Чернігівської області.

Ціна питання

Як відомо, у наступному році бюджети місцевих громад могли втратити важливе джерело надходжень – частину податку (13,44%) на акциз з реалізації пального. Кабмін пропонував, щоб замість цих коштів громади отримали частину (35%) субвенції на місцеві дороги. Втім такий компенсатор громади не задовольнив.

Представники Асоціації міст України порахували, що за умов скасування надходжень від частини акцизу громади могли втратити 7,5 млрд гривень. Це кошти, які громади можуть витратити на інфраструктурні проєкти, у тому числі ремонт та утримання доріг, підтримку закладів охорони здоров’я, освіти тощо.

За збереження частини акцизу як джерела надходжень до місцевих бюджетів виступили і представники депутатського корпусу у Чернігівській обласній раді.

«Наша спільна з громадами області позиція була – залишити частину акцизного податку громадам. При цьому, це зарахування має бути на постійній основі. Щоби фінансові відділи громад могли планувати відповідні надходження та видатки, а органи місцевого самоврядування враховувати ці фінанси для виконання розвиткових програм громад. У тому числі, щодо ремонту комунальних доріг. Більш того, зарахування частини акцизного податку у місцеві бюджети це шлях до детінізації обігу пального. А сама громада може планувати довгострокову стратегію збільшення таких надходжень шляхом пошуку та створення відповідних умов для інвесторів», – каже Дмитро Іванов, депутат Чернігівської обласної ради, керівник фракції «Слуги народу».

Скільки податків могли недоотримати громади Чернігівщини

На Чернігівщині 57 територіальних громад. Практично у всіх у них на території діють автозаправні станції. Тож збереження частин акцизу стосується всіх громад.

«Кошти, які громади отримують від зарахування частини (13,44%) акцизного податку на пальне, це важливе джерело надходжень для місцевих бюджетів. Ціна питання для громад Чернігівщини – більше 200 млн грн. щорічних надходжень. Ці кошти зараховуються до загального фонду бюджетів, їх громади витрачають на ремонт та утримання доріг, благоустрій, на розвиткові проєкти. Асоціація міст України виступала за збереження зарахування бюджетів місцевого самоврядування частини акцизного податку на пальне. Ми не просто дали пропозиції – цьому передувала глибока аналітична робота з місцевими бюджетами, консультувались із представниками громад Чернігівської області. Також ми розглядали варіанти, які пропонував у якості компенсаторних механізмів Уряд. Але спільно прийшли до висновку, що на даному етапі альтернативи збереженню зарахування до місцевих бюджетів частини акцизного податку на пальне не має», – коментує Олена Стрілець, регіональна консультантка з бюджетних питань Асоціації міст України.

Акцизний податок це більше ніж ремонт доріг

Направляти частину акцизного збору (5% від суми чеку роздрібного продажу палива) у бюджети громад стали з 2015 року. Ці кошти йшли до загального фонду бюджету.

Пізніше 5-% акциз із роздрібу замінили на частку у 13,44% від загальної суми акцизу. Але кожен рік збереження цього збору для місцевих бюджеті дискутувалось в Уряді та Верховній Раді.

Приміром цього разу Уряд пропонував замінити 13,44% акцизного збору на збільшення субвенції на ремонт комунальних доріг на 35%. Але на думку і експертів, і представників громад цей обмін не компенсує громадам втрати від частини акцизу. А значить коштів для інфраструктурних проектів могло бути суттєво менше.

«Для Корюківської громади це податкові надходження на рівні 4,6 млн грн, – каже голова Корюківської міської ради Ратан Ахмедов. – При цьому, на комунальні дороги ми витрачаємо вдвічі більше коштів. Адже мова не тільки про капітальний ремонт, а й про утримання доріг, об’єкти дорожньої інфраструктури. Це ж стосується громад північної частини Чернігівщини, наших сусідів – всі вони витрачають на ремонт та утримання доріг суттєво більші суми, аніж отримують з акцизного збору».

Підсумок

На думку представників територіальних громад Чернігівщини та депутатського корпусу норму Бюджетного Кодексу про 13,44%-у часту акцизу для місцевих бюджетів слід зробити не тимчасовою, а постійною. Тоді громади зможуть враховувати дані кошти для реалізації стратегій розвитку громад у довгостроковій перспективі.

Джерело: Час Чернігівський

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Останні новини за категоріям(и): Без категорії, Вибори, Влада, Громади,

Акції протесту: хто стоїть і кому вигідні тарифні мітинги в областях

Початок нового року не став сезоном політичного затишшя – в кількох населених пунктах пройшли акції проти здорожчання тарифів на газ, електроенергію та тепло. В окремих містах на акції зібрались по кількадесят людей. У населених пунктах, де людей мобілізовували через соціальні…

Законність нового районування України взявся перевіряти Конституційний суд: що про це думають на Чернігівщині

Минулого тижня Конституційний суд України відкрив конституційне провадження у справі щодо конституційності постанови Верховної Ради про утворення та ліквідацію районів. Про це повідомила постійний представник парламенту в Конституційному суді, заступник голови Комітету ВР з питань правової політики, народний депутат від…

Уряд зменшив ціну на газ: скільки коштуватиме і скільки діятиме

Відтепер гранична ціна на газ – 6,99 грн за кубометр. Це означає, що постачальники газу більше не зможуть її підвищити. Відповідне рішення ухвалив сьогодні, 18 січня уряд за дорученням Президента України. «Така ціна діятиме до завершення опалювального сезону, або до…

В Офісі Президента розповіли як знизять тарифи на газ для населення

Президент України Володимир Зеленський зібрав на енергетичну нараду Кабінет Міністрів, представників НКРЕКП, очільника НАК «Нафтогаз України» та фахівців у галузі економіки, електро- та газової енергетики, щоб вирішити питання із зависокими цінами на газ для українців. Про це йдеться в повідомленні…

Акція для галочки: хто привів пенсіонерів під міську раду у вихідний

Буквально перед Різдвяними святами в соціальних мережах почали ширитися заклики про акції протесту проти підняття тарифів. Цікаво, що людей закликали прийти під стіни мерій в обласних центрах 10 січня. Що не так із цими акціями протесту? Анонси з акціями протесту…

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: