Новини

Мінрегіон визначився із показниками соціально-економічного розвитку: Чернігівщина має одну з найкращих динамік в Україні

В період дії карантинних заходів та засилля не дуже оптимістичних новин – буквально на вагу золота хоч дрібка позитивної інформації. І вона є! Так, Міністерство розвитку громад та територій або Мінрегіон у березні опублікував результати щорічного моніторингу соціально-економічного розвитку регіонів за січень-грудень 2019. Там про нас є чимало хорошого. Зокрема, у Чернігівській області зберігається дуже непогана динаміка розвитку.

Паралельно з цим, моніторинг розвінчує одну з головних “зрад” соцмереж – децентралізаційна реформа не лише є, а й продовжує свій успішний поступ, про що свідчать показники аналізу напрямку “Фінансова самодостатність”, який оцінює безпосередньо темпи зростання доходів місцевих бюджетів, що, як ми самі розуміємо, неможливо без функціонування незалежних громад та їхнього розвитку.

Моніторинг Мінрегіону засвідчує: за динамікою економічних показників Чернігівщина потрапила до переліку шести кращих областей. Отже, давайте подивимося чого ж у нас такого оптимістично-динамічного?

Оцінка у міністерському моніторингу здійснювалася за 26 показниками, які характеризували стан справ у 6 напрямках у різних сферах соціально-економічного розвитку регіонів. За загальним рейтингом Чернігівщина піднялась на 4 позиції та посіла 15 місце серед регіонів. Для порівняння – за підсумками 2018 року вона була на 19-му місці. Лише 5 областей України показали таку ж чи більшу динаміку розвитку – Одеська, Кіровоградська, Запорізька, Львівська та Донецька.

Набудували вполовину більше, аніж позаторік

Найліпші результати у регіону у будівничій галузі. Зокрема, маємо тут збільшення у півтора рази в порівнянні з попереднім роком, відтак, і заслужене друге місце. Сергій Гоков, заступник начальника Департаменту економічного розвитку Чернігівської ОДА пояснює ці показники так: тут посприяли активні темпи будівництва житла, особливо у обласному центрі. Особливо актуально розбудовувався житловий масив Масани, а також околиці Чернігова.

Сергій Гоков

– Обсяг виконаних будівельних робіт підприємствами області у минулому році становив 1,9 млрд грн, що на 52% більше ніж у 2018 році. Це досить вагома різниця! Сюди відносяться будівельні роботи з реконструкції, нове будівництво, поточний і капітальний ремонти. Також позитивна тенденція у житловому будівництві. Так, за темпами зростання обсягу прийнятого в експлуатацію житла область знаходиться на 9 місці – рівень приросту +46%. До речі, по Україні цей показник становить тільки 26,9%. Тож, наш регіон і тут виявився майже удвічі кращим, що для невелелюдної Чернігівщини неабияке досягнення. Загалом, за підсумками 2019 в області прийняли в експлуатацію 142,9 тис м2 житлових будівель.

Якщо точніше, то в регіоні торік здали готового житла у 1644 квартири, середній розмір яких складає 87 м2, при цьому в сільській місцевості – 124 м2, у містах – 81 м2, як інформує Головне управління статистики в Чернігівській області. Що до динаміки будівельної продукції у нежитловій сфері, то у 2019 в області прийняли в експлуатацію дачні та садові будинки нового будівництва загальною площею 8 тис м2, що більше позаминулорічних показників на 44%.

Відповідно, активне будівництво дає хороший доробок і для інфраструктурного напрямку. Причому, не тільки у сфері забезпечення житлом. Наприклад, у Сосниці встановили велопарковку, завдяки співфінансуванню з державним бюджетом у Корюківці торік зробили кілька міні-полів для футболу, тощо. Тож, регіон за напрямом «Розвиток інфраструктури» зріс на 9 позицій і тепер посідає 15-ту сходинку у моніторингу.

2020_03_25_reitynh_01.png

Децентралізація: зрада відміняється

Сергій Хоботня, директор Агенції регіонального розвитку, коментує показники моніторингу – найбільш результативними у нас виявилися будівництво та рослинництво. Тож, за хороші показники варто подякувати аграріям та будівельникам. Саме вони, загалом, забезпечили збереження позитивної динаміки в економіці регіону торік.

Сергій Хоботня

– У нас, відповідно до результатів цього моніторингу, ще й хороші результати по експорту продукції. Чернігівщина – один з небагатьох українських регіонів, де саме експорт перевищує імпорт. Маємо позитивне сальдо. Тут ми 12-ті – за обсягом експорту товарів на одну особу (808,1 $, по Україні – 1190,8 $). Варто зауважити, що близько 50% нашого експорту – якраз аграрна продукція, – зауважує пан Хоботня.

І додає: є ще й інший напрямок економіки, де результатами чернігівцям дійсно можна і потрібно хвалитися – децентралізація. Моніторинг стверджує: у галузі «Фінансова самодостатність» Чернігівська область посіла 14 місце (піднялась на три позиції порівняно з 2018). Регіон на 12-13 місці за темпом зростання доходів місцевих бюджетів (116,6%, по Україні – 115,8%). 12-15 місце – за доходами місцевих бюджетів на одну особу (6,2 тисячі гривень, в той час як всеукраїнський показник – 7,4 тисячі гривень, тож, відставання невелике).

Цього всього неможливо було б досягти без активного впровадження децентралізаційної реформи у Чернігівській області протягом останніх років. “Ми нижче за 5 місце не опускалися, зазвичай, входили до трійки лідерів”, коментує Сергій Хоботня.

Тому, зростання доходів місцевих бюджетів виглядає закономірним наслідком того, що область активно гуртувалася, створювала нові громади.

– Покриття по області – у нас одне з кращих в Україні. Фактично, у ОТГ перебуває майже вся Чернігівщина, випадають хіба що міста Прилуки, Чернігів та частина Ріпкинського району. Така згуртованість дозволяє суттєво підвищити доходи місцевих бюджетів. Тому ні, я не погоджуюся із поширеною тезою про те, що у нас згортається децентралізація, зради тут точно немає, – говорить експерт.

Його думку щодо децентралізації частково повторює й інший фахівець – Костянтин Іванов, президент Чернігівської торгово-промислової палати. Мало того, він переконаний – регіону потрібно весь час боротися зі стереотипом меншовартості. Чернігівщина вже давно не аутсайдер, як про неї звикли думати у владних кабінетах:

Костянтин Іванов

– Нам потрібно долати цей стереотип провінційності. І рейтинг показників соціально-економічного розвитку регіонів – теж служить цій меті. Ми разом з підприємцями кілька років на усіх форумах, зустрічах, в тому числі й у Києві, говоримо про те, що Чернігівщина – best. Наші громади демонструють хороші темпи розвитку: Кіпті, Парафіївка, Іванівка… Вони вчаться працювати з проектами, залучати фінансування, розвивати інфраструктуру. Варто пригадати, як у Кіптях нещодавно за грантові кошти змогли встановити котельню!

В економіку Чернігівщини залучили 443 млн $

По інвестиціях – теж є прогрес. А все завдяки одному з найбільших платників податків в Україні – тютюновій фабриці “ВАТ “Прилуки”. Компанія British American Tobacco, якій належить прилуцьке підприємство, одна зі світових лідерів у виробництві цигарок та супутніх товарів, протягом останніх 5 років серйозно вкладає кошти у фабрику в Прилуках. Мова йде про інвестиції обсягом у 500 млн $.

 На фабриці обладнали і ввели у виробництво нову сучасну лінію картриджів для айкосів (прилад для паління, безпечний, не містить смол). Торік, прилуцький товар почали масово експортувати, – розповідає Костянтин Іванов.

Враховуючи, що ринок для цього продукту далекий від насичення – у нової лінійки хороші перспективи.

Все це дозволило забезпечити хороші показники і у зовнішньоекономічній діяльності. Торік в економіку регіону, за даними статистиків, іноземні інвестори вклали майже 7 млн $ прямих інвестицій (акціонерного капіталу), з яких 64% належить інвесторам із країн ЄС. Обсяг прямих інвестицій (акціонерного капіталу) на 31 грудня 2019, залучених із 38 країн світу в економіку Чернігівщини з початку інвестування, становив 443 млн $. До основних країн-інвесторів, на які припадає 96% загального обсягу прямих інвестицій входять: Велика Британія, Польща, Нідерланди, Кіпр, Китай, Швейцарія, Латвія та Туреччина. Куди вкладають кошти іноземці? Здебільшого, у промисловість, значно менше – у сільське господарство.

Для тих, хто шукає роботу саме в Чернігівському краї – теж є хороші новини. Вакансій вистачить на усіх охочих. Невисокий рівень безробіття. Ще й борги по зарплаті у регіоні невисокі (0,8% відносно фонду оплати праці). Все це дозволило Чернігівщині отримати солідне 8-ме місце по Україні по показниках розвитку “Ефективність ринку праці”.

Високі ціни на енергоносії змусили чернігівців ощадливіше ставитися до споживання газу, електрики, твердого палива, відтак, жителі регіону активніше почали утеплювати своє житло, користуватися тими перевагами, що їх надають так звані “теплі кредити”, які можна оформити у державних банках. Також, місцева влада активно працювала по енергоефективних програмах – термомодернізація будівель, встановлення твердопаливних котлів тощо. Тож, як підсумок, маємо закономірне 8 місце по Україні за часткою бюджетних установ, з якими укладено енергосервісні договори і 14-те по частці домогосподарств, які уклали кредитні договори в рамках механізмів підтримки заходів з енергоефективності в житловому секторі за рахунок коштів державного бюджету.

З моніторингом Мінрегіону і детальним його аналізом можна ознайомитися на сайті Чернігівської облдержадміністрації. Також, у відомстві запевняють: показники 2019-го року – не аксіома, а мотивація працювати ще краще цьогоріч.

Андрій Прокопенко

– Наприкінці минулого року обласна рада затвердила розроблену Стратегію сталого розвитку Чернігівщини до 2027 року. Ми визначили основні пріоритети, за якими розвиватиметься область у подальшому. Зокрема, це – підвищення конкурентоспроможності регіональної економіки, розвиток людського потенціалу, комфортні та безпечні умови для життя людей. Активно працюємо з інвесторами для залучення в область капіталу, в тому числі іноземного, – коментує плани на перспективу голова Чернігівської ОДА Андрій Прокопенко.

За словами керівника області, нинішня ситуація з вимушеними карантинними заходами через коронавірус може мати певні негативні наслідки. Тож у Чернігівській ОДА наразі роблять прогнозні розрахунки та розробляють програми, щоб мінімізувати ризики у різних сферах життєдіяльності, у першу чергу економіці та сільському господарстві області.

Джерело: Наталія КОНОВАЛЕНКО, Час Чернігівський

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Останні новини за категоріям(и): Влада, Громади,

В Уряді прозвітували: затвердили перспективні плани всіх громад

27 травня Уряд затвердив перспективні плани формування територій громад Одеської, Запорізької та Львівської областей. Таким чином в Україні затверджено усі 24 перспективних плани формування територій громад областей, а отже країна фактично отримала модель нового адміністративно-територіального устрою на базовому рівні. «Децентралізація…

Фінальна карта об’єднаних громад області. ФОТО

Сьогодні на сайті Кабінету міністрів України оприлюднили документ про затвердження перспективного плану формування територій громад Чернігівської області. Його прийняли ще 13 травня. На Чернігівщині замість 22 районів буде 57 об’єднаних громад. Саме така кількість ОТГ передбачена затвердженим Урядом Перспективним планом формування територій громад…

Фінал першого етапу реформи децентралізації: 57 ОТГ замість 22-х районів

На Чернігівщині буде 57 об’єднаних територіальних громад (замість 22 районів). Такий територіально-адміністративний устрій області передбачений перспективним планом формування територій громад Чернігівщини, що затвердив Уряд 13 травня. Тож територія області буде стовідсотково покрита об’єднаними територіальними громадами. Відповідно, на рівень громад передаються…

У Чернігівській області буде 57 ОТГ замість 22 районів

Перспективним планом формування територій громад Чернігівської області, який учора, 13 травня затверджено Урядом, передбачається утворення на Чернігівщині 57 ОТГ. Тобто буде повністю змінено адміністративно-територіальний устрій – замість 22 нині діючих районів територія області буде стовідсотково покрита об’єднаними територіальними громадами. Всі послуги –…

У Мінрегіоні підготували проект законодавчого акту про нові райони

Непрості експертні дискусії навколо підготовки законодавчого акту про реформування субрегіонального (районного рівня) тривають. Нарешті Мінрегіон спільно з експертами виходить на чіткий, зрозумілий та непереобтяжений текст, який встановлює перелік і склад нових районів. Про це сказав заступник Міністра розвитку громад і…

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: