Новини

Де взяти гроші на реалізацію спільної ідеї

Більше мільйона гривень на паркову зону біля власного будинку знайти реально. Про це знають мешканці будинку №4 по вулиці 1-ї Гвардійської Армії у Чернігові. У народі цей будинок називають «китайською стіною», адже має багато під’їздів, а значить і велику загальну протяжність.

Для того, щоб отримати потрібні кошти, варто було написати проект та подати його до відбору Бюджету участі. На той час, а це 3 роки тому, чернігівці ще мало що знали про таку форму взаємодії з міською скарбницею. Що і не дивно, адже саме Чернігів, Черкаси та Полтава стали першопрохідцями у цій справі.

Партиципаторний (від participate – брати участь) бюджет, або ж Громадський бюджет, Бюджет участі або Бюджет міських ініціатив – давно є буденною справою у країнах ЄС. А також досить добре вписується в реалізацію пункту Угоди асоціації Україна – ЄС щодо побудови ефективного врядування та фінансової децентралізації.

Втім, важливо не лише написати достойний проект, а й змогти зацікавити, аби за нього проголосували. Це ще один плюс від Громадського бюджету: люди починають об’єднуватися заради спільної мети.

У випадку із зазначеним парком ініціатори проекту вимушені були поквартирно розповідати про ідею та давати чіткі інструкції як і де проголосувати. Адже на той час широкої інформаційної кампанії на рівні міста ще не було. Та саме цей факт теж став плюсом – мешканці величезного будинку нарешті перезнайомилися і віднедавна спільно тішаться негамірному затишному скверу під вікнами. Хоч і вже після перемоги проекту у Бюджеті участі довелося докладати зусиль для реалізації проекту.

2019 10 21 dudg uch afisha 7
Тетяна Зайченко

– Поки проходила процедура голосування, а потім торгів – матеріали подорожчали. Довелося оптимізовувати проект. Та все ж комфортну відпочинкову зону нам вдалося створити, – розповідає Тетяна Зайченко, авторка проекту «Гарним людям – гарний відпочинок», додає: Аби написати гарний проект та провести інформаційну кампанію, знадобилося витратити досить багато часу та сил. Але воно того варте.

Такий вигляд мала територія біля багатоповерхівки

2019 10 21 dudg uch afisha 2

А ось як виглядає зараз

2019 10 21 dudg uch afisha 10
2019 10 21 dudg uch afisha 11

Бюджет участі у Чернігові

На сьогодні Чернігів не уявляє себе без проектів Бюджету участі. Минулого року чернігівці подали 100 проектів на загальну суму 61 мільйон, допустили до голосування 87 проектів. Голосували за проекти 13 тисяч чернігівців, які могли підтримати одночасно шість проектів: 3 великих і 3 малих. Перемогли 20 проектів, які реалізуються цього року.

У 2019 році активність і авторів проектів, і самих чернігівців більша.

2019 10 21 dudg uch afisha 3
Олександр Ломако

– Дякую тим 20 тисячам чернігівців, які віддали свої голоси за проекти Бюджету участі на 2020 рік. Минулого року в голосуванні взяло участь на 7 тисяч осіб менше, – прокоментував заступник міського голови Олександр Ломако, який відповідає за Бюджет участі у Чернігові.

Кошти для проектів Бюджету участі щороку закладаються у міський бюджет – це 1% планових власних доходів на поточний рік. Приміром, у 2019 році це близько 20 млн грн, з яких 15% (порядку 3 млн грн) передбачена на виконання малих проектів і решта (порядку 17 млн грн) – на виконання великих.

Варто зазначити й те, що містяни відходять від звичного «облаштувати дитячий, спортивний майданчик». Так, з’явилися різнобічні проекти направлені на збереження архітектурної спадщини (цьогорічний фіналіст – «Дерев’яне мереживо Чернігова» ); надання освітніх послуг (безоплатні заняття для дітей єдиноборствами, чи безкоштовні курси української мови); покращення комфорту для молодих батьків (обладнання вбиралень установ та закладів міста пеленальними столиками, стільчиками з ременями безпеки) тощо.

Після 4 років реалізації у Чернігові про Бюджет участі знають більше: по місту чимало тематичної реклами, а проекти-учасники мають свої промо-ролики, автори проектів активно працюють через соціальні медіа. І завдяки цьому здобувають підтримку чернігівців.

2019 10 21 dudg uch afisha 5
Наталія Воскресенська

– …Хочу подякувати цим 1043 чернігівцям, які нас підтримали і в нас повірили. Це крутий результат, враховуючи, що агітаційну кампанію ми почали пізно. І всю агітацію вели переважно мами з маленькими дітьми на руках, вагітні, бабусі! Я вважаю, що це перемога! – розповідає Наталія Воскресенська, авторка проекту «Відкидні столики для сповивання і стільчики з ременями безпеки в дитячих поліклініках Чернігова». Проект просували і через ФБ-спільноту Комфортне Батьківство. Чернігів, поширювали флаєри, агітували особисто.

2019 10 21 dudg uch afisha 1

Бюджет участі в малих громадах

Практика громадського бюджету ефективно «приживається» в об’єднаних територіальних громадах регіону. До слова, Чернігівщина є третьою у всеукраїнському рейтингу за охопленням території області об’єднаними територіальними громадами.

Найуспішнішими практиками можуть поділитися в Сосницькій та Корюківській громадах. Експериментують в цих громадах і над форматом. Якщо в обласному центрі ділять проекти за обсягами запитуваного фінансування на малі та великі, то, приміром, в Сосницькій ОТГ додатково передбачили номінацію для проектів, ініційованих школярами.

– У громаді була організована Школа активного тінейджера, де старшокласникам пояснювали ази створення власних проектів. Це стане в нагоді не лише при написанні заявок на участь у громадському бюджетуванні, а й при участі у конкурсах та відборах на міжнародні стипендії, – зазначає начальник відділу економічного розвитку, торгівлі та інвестицій Сосницької ОТГ Андрій Ткач.

Більше того, Сосницька ОТГ готова виділити сто тисяч гривень на реалізацію учнівських задумів, якщо вони зможуть їх добре обґрунтувати та «втиснути» у бюджет не більше 10 тисяч гривень на одну заявку.

Саме в зазначеній громаді реалізовується й екологічний напрямок: за кошти бюджету зарибнено річку з метою очищення водойми від водоростей.

2019 10 21 dudg uch afisha 4

Мальки білого амура, коропа і товстолоба – у Сосниці зарибнили притоку Десни річку Убідь

Побачивши зацікавлення мешканців у створенні та реалізації власних проектів, у Корюківській ОТГ вирішили допомогти активістам навчитися робити це якісно. На тематичних студіях говорили не лише про Бюджет участі, а й про інші інструменти впливу. Такі навчання зацікавили й сусідів – Менську та Холминську ОТГ.

* * *

Імплементація доброго місцевого врядування, інструментом якого є зокрема й Бюджет участі, є кроком до впровадження європейських норм життя, про що давно мріють українці.

Час змінювати підхід від «Моя хата скраю…» на «В гурті робити, як з гори бігти».

Джерело: Час Чернігівський

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Останні новини за категоріям(и): Без категорії, Влада, Громади, Чернігівська,

Чернігів досі без пасажирських перевезень: в чому проблема

В Чернігові досі не працює громадський транспорт. Багато чернігівців поки вимушені ходити пішки, їздити на велосипедах та ловити попутні машини. Дехто бачить користь для здоров’я від піших та велосипедних подорожей. А от найтяжче людям похилого віку – великі відстані до…

Мала приватизація: депутати Чернігівської міської ради від «Слуги Народу» пропонують віддати частину коштів громадам

У Верховній Раді України розглядають законопроекти щодо малої приватизації, які усувають штучні бюрократичні перешкоди і спрощують процедуру підготовки до приватизації об’єктів як державної, так і комунальної власності. Із вимогою якнайшвидше ухвалити цей пакет документів, передбачивши перерахування частину коштів від продажу…

Як «Велика реставрація» збереже унікальні пам’ятки на Чернігівщині

Культурна спадщина Чернігівщини просто вражає – навіть жителі області щоразу відкривають для себе нові місця для подорожей: Батурин, Любеч, Новгород-Сіверський, Ніжин та, звісно, Чернігів. Зберегти унікальні архітектурні пам’ятки й зробити їх ще привабливішими для туристів – такою є мета президентської…

На що витрачає кошти влада Чернігова

Центр спільних дій продовжує аналізувати бюджети обласних центрів. Ми вже розповідали, як витрачають гроші на Заході, в Центрі, на Півдні та Сході України. Цього разу розглянемо місцеві фінанси облцентрів Півночі України, серед них –  Чернігівської міської громади. Інформацію взято з Державного веб-порталу Мінфіну та офіційних сайтів органів місцевого…

Бюджет участі у Чернігові: подано 92 проєкти

31 травня в Чернігові завершився прийом проєктів «Бюджету участі» цього року. У підсумку, на вебплатформі “Громадський проект” зареєстровано 92 проєкти на суму в майже 75,5 мільйонів гривень. Зокрема, подано 43 малих проєкти на суму 11 мільйонів та 49 великих на…

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: