Тупичівська громада перебувала в окупації і постраждала від загарбників. Попри наближеність до кордону у селі не бояться розвиватися. Ще до війни закупили обладнання для створення швейного виробництва, яке покликане вирішити відразу кілька проблем – з безробіттям та наданням побутових послуг….
Законопроект про передачу на місця повноважень з розпоряджання землею дасть величезний поштовх розвитку громад

“Земля – найголовніший ресурс для розвитку громад. Адже новостворені об’єднані громади повинні мати ресурси для свого ефективного розвитку. А питання належності земель за межами населених пунктів – ключовий стимул й чинник для успішного формування базового рівня місцевого самоврядування», – зазначив Олег Проценко, експерт Проектного офісу секторальної децентралізації.
“Всього в країні налічується понад 60 мільйонів гектарів землі, з яких більше 70% (42 млн га) – землі сільськогосподарського призначення, що розташовані за межами населених пунктів. З них 32 млн га розпайовані. Проте ще 10,5 млн га – державні. Суттєва частина цих земель знаходиться в межах об’єднаних територіальних громад. Проте громади ними не можуть розпоряджатися. Замість них землею розпоряджаються центральні органи влади”, – додав експерт.
При цьому, «Концепція реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні» передбачає: «визначення матеріальною основою місцевого самоврядування майна, зокрема землі, що перебуває у власності територіальних громад сіл, селищ, міст (комунальній власності), об’єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, району, області, а також належної бази оподаткування».
«Проте, задля того, щоб місцеві бюджети справді зросли, треба паралельно вводити практику реалізації землі (й орендних прав на неї) виключно через прозорі електронні аукціони. Адже це дозволить прослідкувати весь ланцюжок взаємовідносин продавець-покупець. До того ж, кожен може порівняти ціну реалізації з ринковою. Саме цей механізм гарантуватиме найвищу ціну й відсутність корупції», – підкреслив Проценко.
Як відомо, Прем’єр-міністр Володимир Гройсман доручив Мінрегіону та Мінагрополітики розробити законопроект про передачу місцевій владі повноважень з розпоряджання землею у межах територіальних громад.
Про це повідомив Перший заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України В’ячеслав Негода.
“Питання передачі землі за межами населених пунктів не нове і надважливе. Певний час ми спільно з експертами напрацьовували декілька законопроектів з різними концепціями вирішення питань щодо юрисдикції, розпорядження та поглиблення процесу розмежування земель державної та комунальної власності. Очевидно, що на першому етапі необхідно якнайшвидше закріпити за органами місцевого самоврядування об’єднаних територіальних громад право на прийняття рішень стосовно території, що перебуває за межами населених пунктів – реалізувати принцип повсюдності місцевого самоврядування. Тому вже сьогодні Мінрегіон підготував пакет документів і візує їх, щоб надіслати проект закону на погодження центральним органам виконавчої влади та іншим зацікавленим інституціям. Крім цього, на днях заплановано провести попереднє обговорення законопроекту із всеукраїнськими асоціаціями та експертним середовищем”, — зазначив В’ячеслав Негода.
За словами Першого заступника Міністра, на понеділок у Мінрегіоні запланована погоджувальна нарада з Держгеокадастром, всеукраїнськими асоціаціями органів місцевого самоврядування, представниками громадянського суспільства та експертами щодо основних положень законопроекту.
Джерело: Мінрегіон