Тупичівська громада перебувала в окупації і постраждала від загарбників. Попри наближеність до кордону у селі не бояться розвиватися. Ще до війни закупили обладнання для створення швейного виробництва, яке покликане вирішити відразу кілька проблем – з безробіттям та наданням побутових послуг….
Досвід Баварії для громад Чернігівщини

«На службі демократії, миру та розвитку» – під таким гаслом здійснює свою діяльність Фонд Ганса Зайделя, який був створений піввіку тому в Мюнхені (Німеччина). За майже чверть століття діяльності цієї поважної міжнародної фундації в Україні його експерти прищепили європейські стандарти та демократичні принципи в багатьох сферах суспільного розвитку. Не один українсько-німецький проект Фонду було впроваджено і на теренах Придесення. Адже перші позитивні кроки у співпраці Фонду з територіальними громадами Чернігівщини почалися ще у 1997 році.
29 березня у Чернігові, у приміщенні обласної ради презентовано новий українсько-німецький проект Фонду Ганса Зайделя “Сталий розвиток об’єднаних громад Чернігівської області”, який «стартував» із дводенного семінару (29-30 березня) для керівників об’єднаних територіальних громад та сільських, селищних, міських голів, які виступили ініціаторами подальшого об’єднання очолюваних населених пунктів в єдині громади.
Представники органів влади Чернігівщини подякували учасникам проекту Фонду Ганса Зайделя в Україні, Молдові та Румунії на чолі з його регіональним керівником Даніелем Зайберлінгом, які прибули до міста на Десні аби взяти участь у відкритті проекту, за допомогу, яку надає ця міжнародна фундація Україні в реформуванні місцевого самоврядування та децентралізіції влади.
У свою чергу очільник проекту Фонду Ганса Зайделя в Україні, Молдові та Румунії Даніель Зайберлінг подякував чернігівській стороні за щирий прийом та окреслив головні напрями подальшої співпраці.

Під час презентації проекту
Нагадаємо, що діяльність Фонду на теренах Чернігівщини стартувала ще в 1997 році. Спочатку із інтелектуальних інновацій – семінарів і тренінгів для працівників органів місцевого самоврядування та виконавчої влади, а потім і підтримкою в реставрації окремих історико-культурних об’єктів нашого краю, в напрацюванні інвестиційних проектів соцільного розвитку різних сфер забезпечення життєдіяльності наших міст та селищ.
Зокрема, цьому сприяв, підтриманий Фондом у 2013-2014 роках, проект «Сталий розвиток міст Чернігівської області» та ряд інших суспільно-інноваційних перспективних новацій з прискорення і підтримки реформ в Українській державі.
Учасників семінару чекають не менш цікаві відкриття, адже вони протягом двох днів будуть знайомитися і вивчати європейські підходи та основні інструменти забезпечення сталого розвитку об’єднаних громад на прикладі малих міст Баварії.
Такі заходи, як зазначили організатори, будуть проходити за участю чернігівських керівників ОТГ та ініціаторів їх створення майже щомісяця на лише на Придесенні, але і в інших регіонах та містах України.