Деснянська територіальна громада об’єдналася однією з перших у Чернігівській області — у вересні 2015 року. Сьогодні має профіцитний бюджет, зберегла всі заклади надання медичної допомоги, дофінансовує і їх, і заклади освіти, поступово ремонтує дороги комунальної власності. Про поточний стан справ…
Як децентралізація торкнулася малої Батьківщини Іллі Муромця

Село Морівськ, де ймовірно народився Ілля Муромець, вважається одним із найстаріших сіл України. Сьогодні населений пункт увійшов до складу Деснянської територіальної громади та вже встиг оцінити переваги децентралізації.
Наприклад, майже завершені внутрішні роботи в Морівському будинку культури. Коли ми наші журналісти запитали в завідувачки клубу Валентини Дяченко, у якому стані раніше було приміщення, то вона сказала:
— Ой, ви краще не питайте! Я просиділа 10 років тут, нарешті дочекалася. У клубі зробили внутрішній ремонт, встановили опалення (раніше не опалювався), уже працює бібліотека, плануємо куточок української старовини. Експонати в мене вже всі є: вишиванки, хустки, канапки, вишиті подушки, багато рушників. Найстарший рушник 18 ст., а найстарша сорочка із 1890-го року (моєї бабусі). Як доробимо клуб ззовні, то музей запрацює. При будинку культури вже сім років працює колектив «Морівчаночка». Клуб пустувати не буде, бо він не пустував навіть, коли ремонту не було.
Морівський будинок культури після ремонту
На базі колишньої Морівської дільничної лікарні вже почали створювати центр для літніх людей. Нині там уже перебувають 15 стареньких хворих людей. Не всі робочі питання щодо центру вирішені, але штат фахівців уже формується. Передбачається, що в закладі працюватиме стоматолог, гінеколог, лабораторія, кабінет УЗД.
За словами голови Деснянської ОТГ Юрія Осташевського, Морівській геріатричний центр стане в нагоді, як військовослужбовцям, що не мають можливості далеко їздити, щоби відвідати стареньких батьків, так і вимушеним переселенцям.
— Туристів у нас багато: байкери, рибалки, мисливці, популярні спливи на Десні. Дачників дуже багато, серед них майже всі кияни. Вам легше придбати квартиру в Києві, ніж у нас, — з посмішкою констатує Валентина Дяченко.
Думка експерта
— Коли поляки змогли отримати великі кошти Європейського Союзу, то спочатку теж не встигали освоювати їх, бо обсяг значний, але є процедура отримання та використання грошей. Деснянська громада приблизно в аналогічній ситуації. На 9 тисяч населення бюджет 8 мільйонів, та ще й реверсна дотація 6,8 мільйона. У цієї громади немає дефіциту ресурсів, їм зараз треба навчитися писати проекти, щоби використати хоча б те, що дає держава. Потім уже можна буде братися за гранти, бо ресурси зменшуватимуться, – підкреслює директор Чернігівського центру розвитку місцевого самоврядування Ірина Кудрик.
Довідка. Перша письмова згадка про Моровськ міститься в літописі 1139 року. Тоді містечко мало назву «Моровськ» або «Моровійск». Деякі дослідники висловлюють припущення, що саме це місто землі сіверян було центром так званого Муромського князівства (насправді Моровського), що входило до складу Київської Русі, а не російський Муром — місто угро-фінського племені «мурома»
Джерело: Час Чернігівський