Новини

Громада в Крутівській громаді не дала агровиробнику збудувати вузол з виробництва хімдобрив

23 березня в селі Хороше Озеро, що входить до Крутівської громади Ніжинського району, відбулися громадські слухання. На збори прийшло близько 220 людей. Представники агрокомпанії не приїхали.

Причина зібрання

Селяни звинувачували агропідприємство СТОВ «Дружба-Нова», що є кластером компанії Kernel, у намаганнях встановити вузол для виробництва рідких мінеральних добрив КАС (карбамідно-аміачна суміш. – Авт.). Причина незгоди – для виробництва добрив підприємство мало б пробурити свердловину для води. Також людей непокоїла потенційна шкода довкіллю, яку б завдала така установка.

– Два місяці тому мені стало відомо, що Кернел має на меті збудувати вузол з виробництва рідких мінеральних добрив. Однак представник «Дружби-Нової» Віталій Давидов спростовував це. Пізніше я отримав доповідну від старости ОТГ про те, що цей вузол все ж збираються будувати у незаконний спосіб. Тому видав розпоряд­ження про скликання громадських слухань. На них я офіційним листом запросив керівництво Кернела, «Дружби-Нової». Але вони не приїхали, – сказав на зборах голо­ва Крутівської територіальної громади Олег Бузун.

Староста Хорошого Озера Микола Радевич розповів журналістці «Деснянки», що громада не давала дозволу на будівництво такого об’єкта. Після розмови з представниками підприємства, ті пообіцяли не починати робіт. Але люди побачили, що бурильна техніка в’їхала на територію села і її готують до роботи. Тому селяни разом з поліцією цілодобово впродовж чотирьох днів чергували біля комор підприємства у селі, аби машина не виїхала бурити свердловину.

Що вирішили на зборах

На громадських слуханнях селяни проголосували «За» заборону будівництва хімічного виробництва. Також вони висунули низку інших вимог до агропідприємства. А саме: заборонити буріння свердловин, контролювати використання води, обмежи­ти рух важкого транспорту вулицями села та використовувати агроавіацію на віддаленій від населених пунктів території.

Претензії селян до агровиробника

За понад 10 років, поки агропідприємство орендує землю, у селян накопичилося чимало претензій до нього. Депутатка Крутівської територіальної громади Оксана Лазоренко розповіла, що в селі немає води в колодязях. Пов’язує це з засухою та діяльністю «Дружби-Нової».

– Вода поки є в колонках, а якщо проб’ють свердловину, то й там не стане, – непокоїться жінка.

Ніна Іванова та Оксана Лазоренко

Крім того, люди побоюються, що будівництво хімвузла завдасть шкоди дов­кіллю.

– На полях і так стільки отрути! Як пролітає літак над людськими садами й городами, одразу все жовкне. В мене люцерка на городі посіяна, так відразу пропадає. У людей і яблуньки, і малина, і городина пожовкла. Що воно там за хімікат, ніхто не знає, – бідкається місцева жителька Ніна Іванова.

За словами старости села Миколи Радевича, минулого року загинули бджоли у пасічників після обробки полів: «по 50 вуликів пропало».

Довідково: В селі Хороше Озеро проживає близько 700 людей. Є опорна школа, яку відвідує майже 100 дітей, в тому числі із сусідніх сіл. Підприємство «‎Дружба-Нова» обробляє приблизно 7,5 тис га полів.


– На околиці села людські городи всього за кілька метрів від полів Кернела. Минулого року машина побризкала отруту, кози наїлися й подохли, – розповіла Оксана Лазоренко.

Селяни нарікають, що машини з «ядами» їздять прямо сільськими вулицями. Після цього у повітрі стоїть їдкий запах, від якого болить голова та «дере в горлі».

– Гружоні машини їздять і вдень, і вночі. Такий шум, така вібрація в хатах стоїть, – каже Ніна Іванова.

На околиці села є водонапірна башта. Біля неї, за словами селян, мали бурити свердловину. Там уже встановлено розетку. Прокладено електрокабелі від трансформатора до огородженої території підприємства. На ній стояла бурильна машина, але після завершення слухань вона виїхала. 

Відповідь Kernel

На наш запит у пресслужбі агропідприємства відповіли, що кластер «Дружба-Нова» компанії Kernel не планує розміщувати установку для розчинення мінеральних добрив на території села Хороше Озеро. Матеріально-технічна база використовується лише для забезпечення проведення комплексу весняно-польових робіт.

Спроба №2

26 березня журналіст Віталій Назаренко повідомив, що після заборони будувати вузол з виробництва міндобрив у Хорошому Озері, агропідприємство вирішило зробити це в сусідній Комарівській ТГ на Борзнянщині. Про це у своєму фейсбуці написала й голова чернігівської ОДА Анна Коваленко. У той же день там мали відбутися громадські слухання. Втім, за словами Назаренка, після розголосу цієї справи їх перенесли на невизначений термін.

Еколог про нестачу води та хімічну небезпеку

Голова з питань зміни клімату НЕЦУ Георгій Веремійчик розповів про потенційні небезпеки будівництва таких вузлів: нестачу води та хімічну загрозу.

Щодо шкоди довкіллю такої установки, то, за словами Веремійчика, все залежить від виду добрив та від того, як компанія дотримуватиметься норм і приписів поводження з ними.

Розміщувати подібні вузли на території населеного пункту не можна. Адже можуть постраждати дикі та свійські тварини, птахи, рослини тощо. Такі установки мають бути на господарських майданчиках, де стоїть техніка. Також треба забезпечити дотримання техніки безпеки. Адже випари аміаку та інших речовин дуже шкідливі.

Хвиля селянських протестів

Минулого тижня проти діяльності агровиробників протестували не тільки в Хорошому Озері.

  • За даними сайту cn.ua, мешканці села Шатура, що входить до Лосинівської ТГ, зустрічалися з керівництвом ПП «Агропрогрес». Компанія планувала розмістити об’єкт приготування сумішей добрив та ядохімікатів поблизу села. Втім, громада не дала згоди на це.
  • Видання Че.line опублікувало відео про те, що неподалік села Ушня в Менській громаді місцева агрофірма проклала величезні труби. Вони викачуватимуть воду з Десни, щоб зрошувати картоплю. Селяни протестували, бо через це їм загрожує водний колапс. За їх словами, в останні п’ять років мають проблеми з водою: в половині колодязів вона пропала.

Джерело: Наталія НАЙДЮК, газета «Деснянка»,фото авторки

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Останні новини за категоріям(и): Крутівська,

Вирішується доля Ніжинської районної лікарні

У середу, 21 липня, у Ніжині радилися щодо перспектив існування Ніжинської центральної районної лікарні. У нараді взяли участь керівники Ніжинської, Вертіївської, Лосинівської, Крутівської, Талалаївської територіальних громад. Кожен з присутніх мав можливість висловити свою пропозицію – це і об’єднання районної та…

Громада в Крутівській громаді не дала агровиробнику збудувати вузол з виробництва хімдобрив

23 березня в селі Хороше Озеро, що входить до Крутівської громади Ніжинського району, відбулися громадські слухання. На збори прийшло близько 220 людей. Представники агрокомпанії не приїхали. Причина зібрання Селяни звинувачували агропідприємство СТОВ «Дружба-Нова», що є кластером компанії Kernel, у намаганнях встановити вузол…

Обрані вперше: голови ОТГ про найближчі плани

«Вісник Ч» продовжує знайомити своїх читачів з новообраними головами громад. Лариса Осадчук, 47 років, балотувалася від партії «Слуга Народу», голова Борзнянської райдержадміністрації На голову Борзнянської міської громади балотувались четверо кандидатів. Лариса Осадчук набрала майже 41 відсоток або 2619 голосів виборців….

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: