Новини

Місія можлива: як рятують Менський район

Головною новиною стало те, що Менська міська рада за допомоги правника та юриста Анатолія Гунька подала до Верховного Суду України позов щодо визнання протиправною та нечинною постановою Верховної Ради України з метою її невідкладного перегляду. Це оскарження дій законодавців – юридичний прецедент в нашій державі.

Другий етап реформи децентралізації ознаменувався тектонічними змінами адміністративно-територіального устрою. Так, вперше за три десятиліття нової української держави, як і по всій країні, на Чернігівщині було проведено укрупнення районів. Їхня кількість зменшилась з 22 до 5 одиниць, змінились і адмінцентри новостворених районів області. Але підхід до кардинальних та важливих змін для Менського району та міста Мена виявився категорично неприйнятним. Чому? Читайте в нашому матеріалі.

Власне, 17 липня 2020 року Верховна Рада України прийняла постанову №807-ІХ «Про утворення та ліквідацію районів», згідно якої п’ять районів півночі Чернігівщини було об’єднані в один. Так, Сновський, Сосницький, Корюківський та Менський райони стали базою для укрупненого району. Але у супереч логіці центром новоутворення стало не найбільш розвинене місто Мена, а чомусь Корюківка. Чим керувались керманичі профільного Комітету Верховної Ради та парламентарі – питання до них. Але, всі звернення місцевих громад, Менської райдержадміністрації так і залишилися без позитивної відповіді.

Треба зазначити, що Мена та Менський район найбільш підпадають під визначення методичних рекомендацій щодо формування адміністративно-територіальних одиниць субрегіонального (районного) рівня за переважною більшістю критеріїв. До речі, профільне Міністерство розвитку територій та громад підтримало пропозиції щодо визначення саме Мени – центром району якраз з огляду на ряд важливих параметрів, що роблять доступними адміністративні послуги для сусідніх районів.

Так, Мена та Менський район є найбільш густонаселеними, це крупний транспортно-логістичний хаб та залізничний вузол. Автобусне сполучення (82 рейси) з усіма містами та селищами, адміністративними центрами громад новоутвореного району. У Мені – товарно-пасажирська залізнична станція Південозахідноїзалізниці, де щороку відбувається перевалка тисяч тон вантажів, а десятки тисяч мешканців навколишніх районів користуються приміським залізничним сполучення. Окрім того, через Менупроходять крупні автотранспортні артерії – траси загальнодержавного та регіонального значення Чернігів-Новгород-Сіверський(Н-27), Чернігів-Мена-Корюківка-Семенівка, Мена-СиняваБлистова-Корюківка та інші. У той же час між новоувердженим центром району Корюківкоютакого розвиненого транспортного сполучення немає, як і немає там залізничної станції.

Критерій доступності дорожньо-транспортної інфраструктури був чи не найвизначальним при формуванні нового адміністративно-територіального устрою та районування. Навіщо ж призначати центром нового району населений пункт, до якого треба їхати три дні на перекладних? Чи спрощує це життя мешканцям? Чи саме це є суттю реформи? Відповідь однозначна – ні.

Окрім того, саме в місті Мена сконцентровано основні органи виконавчої влади, їхні представництва та об’єкти критичної інфраструктури. Так, Менський окружний суд, Менська прокуратура, Менський районний сектор Управління Державної міграційної служби – це й перелік можна перераховувати довго. Чому не взяли до уваги цей аспект? Адже в тій же Корюківці всього цього немає. Отже, прийдеться переносити установи туди? Цікаво, а хто заплатить за це, знову ми, громадяни України? Та й навіщо створювати проблеми на рівному місці?

Ще одне важливе питання – безпека. Чернігівщина – область прикордонна. Тому ще один вагомий аргумент на користь Мени – це розміщення саме тут стратегічного об’єкту «Запасного обласного командного пункту», що наразі є повністю готовий до забезпечення оборонних функцій всієї області. Лінії спецзв’язку та розташування командування 167-го окремого батальйону територіальної оборони (формується з числа жителів Менського, Сосницького, Бахмацького, Борзнянського районів) також знаходяться не в Корюківці, а в місті Мена. Чому було проігноровано цей безпековийаргумент?

Окрім того, доступність мешканців укрупненого району до послуг медичних установ другої ланки, економічні показники розвитку міста та його потенціал, та навіть історичні прив’язки до саме цього населеного пункту дають розуміння, що центром таки мало стати місто Мена, а не Корюківка.

Але найбільш вагомим мало б бути звернення мешканців навколишніх районів, щодо визначення ними самими, як найкращого центру укрупненого району – міста Мена. Під цим зверненням до профільного комітету Верховної Ради поставили свої підписи більше 30-ти тисяч жителів, а також долучилися представницькі органи місцевого самоврядування та Менської районної державної адміністрації.

Але народні обранці 17 липня 2020 року знехтували рішенням мешканців громад півночі Чернігівщини на самовизначення. Так зник з мапи України Менський район з широкими можливостями та перспективами, та постав слабкий адміністративно та управлінськи Корюківський. Люди не змирилися з цим рішення та готові відстоювати свою позицію до кінця.

Ми поспілкувалися з Геннадієм Примаковим, головою Менської об’єднаної територіальної громади, який впевнений, що за всіма параметрами саме місто Мена має найзручніше розташування для визначення центру новоствореного укрупненого району, що значно допоможе розвитку території та спростить надання адмінпослуг всім мешканцям. Окрім того, Геннадій Примаков розповів нам і про перипетії щодо скасування несправедливого рішення законодавців та тих небайдужих до проблем простих українців, хто на цьому шляху допомагає майже стотисячній громаді нового укрупненого району добитися справедливості.

– З Анатолієм Григоровичем Гунько я познайомився практично випадково. Ми тоді стукали в усі двері, зверталися до дуже багатьох відомих людей з проханням допомогти відстояти інтереси мешканців. Нам всі співчували, хитали головами, але коли доходило до діла, то всі відхрещувалися. Казали, що то не їхня юрисдикція, територія. Та й сама думка про те, що треба довести неправоту рішення Верховної Ради – лякала вже на підступах. Звернулися, так сказати, від відчаю. Ми чули, що у Ніжинському районі є такий успішний правник, юрист та адвокат Гунько. То рушили до нього з пакетом документів, не дуже сподіваючись на дієвість цієї зустрічі, бо мали вже печальний досвід з іншими. Анатолій Григорович зустрівся з нами, уважно вислухав, ми надали усі докази, пакет документів.

– Я вам чесно скажу, що для мене було здивуванням, коли нам повідомили, що наш позов до Верховного Суду завдяки зусиллям Анатолія Гунько не просто подано, але прийнято до розгляду. Це наша перша перемога у битві за Менський район! Навіть більше, ми вже маємо ухвалу Верховного Суду України стосовно відкриття адміністративного провадження та визначення дати розгляду по суті нашого позову про скасування постанови Верховної Ради.

Верховний Суд України, розглянувши подання Менської міської ради Чернігівської області на оскарження рішення Верховної Ради України щодо утворення районів, призначив розгляд справи, з огляду на її критичну вагомість, вже на початок жовтня 2020 року. А це вже друга перемога, бо у високоповажного суду наразі – безліч питань з усієї України. Я вражений, що наш позов у числі пріоритетних до розгляду – це пряма заслуга адвоката та обраних ним переконливих та неспростовних доказів, що підтверджують високий професійний хист Анатолія Григоровича, без якого цих перших та успішних кроків не відбулося.

Те, що Анатолій Гунько не боїться говорити правду, є дуже успішним правником, відстоює інтереси громадян – ми знали. Але всі ж розуміють, що зараз вибори, обіцяють багато хто і багато чого. Та й не секрет був, що Гунько буде висуватися від провладної партії «Слуга Народу». Ну хто ж з кандидатів буде готовий протистояти рішенню влади у такій ситуації? Та ми помилились, бо направду виявилось, що Мена та мешканці п’яти, вже колишніх, районів отримали в особі Анатолія Григоровича справжнього захисника та адвоката, що дійсно за людей та справедливість! Якби ми мали такого захисника у парламенті, коли розглядалось наше питання на засідання профільного Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, я певен, що доводи Гунька були б сприйняті народними обранцями ще тоді, і постанова Ради мала би зовсім інший вигляд для нас. Саме Мена би була визначена центром укрупненого району. Та й не було б зараз цієї тяганини зі зміною центру району. Я й тоді бачив, як інші народні депутати, що стояли на захисті інтересів своїх мешканців інших областей, де теж були схожі ситуації зі зміною центру району – добивалися позитивного рішення. А ми були – наче сироти, нікому і заступитися.

Ці дві перемоги – надихають на продовження і руки не опускаються. Тепер ми більш впевнені у своїй правоті, маємо такого справді народного адвоката Чернігівщини, як Анатолій Гунько, що готовий відстоювати інтереси громади до остаточної перемоги, бо воно несправедливе по відношенню до десятків тисяч жителів. А отже повернути центр нового району з Корюківки до Мени – реально. Віримо в те, що Менський район відновиться.

2020 09 10 gunko 1

Кореспондент Віола Бульба

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Останні новини за категоріям(и): Влада, Громади, Менська,

Музичний фестиваль світла та розвитку LuMena. ФОТО

Насиченою святковою програмою на міському пляжі порадували жителей Менської ОТГ і гостей організатори свята. Було де порозважатися дітлахам, порадувала любителів прекрасного виставка оригінальних виробів місцевих майстрів, спортсменів – різноманітні змагання, меломанів – виступи рок-гуртів. Для усіх гостей свята, безперечно, сюрпризами…

Індустріальний парк «Менський» досі не створено

Ще у 2018 році почали створювати індустріальний парк у Мені. Втім досі він існує лише на папері. Наразі міською радою розроблено і затвердження оновлений Генеральний план міста із зонуванням території, виготовлено детальний план території, розпочато процедуру з розробки оцінки впливу…

У Мені будуть підвищені пішохідні переходи і світлофори

На позачерговому засіданні виконавчого комітету Менської міської ради, котре відбулося 13 липня, ухвалили рішення ініціювати облаштування підвищених пішохідних переходів по вулиці Чернігівський шлях (біля будівлі колишнього універмагу) та на розі вулиць Героїв АТО та Сіверський шлях (біля будівлі ПриватБанку) в…

Інтернет-субвенція для Менської громади: соціальний ефект та рівні можливості

Менська міська територіальна громада отримає швидкісний інтернет у 9 населених пунктах. Про це розповідає секретар Менської міської ради від партії «Слуга Народу» Юрій Стальниченко. Коли Міністерство цифрової трансформації ініціювало збір пропозицій у межах проєкту «Інтернет-субвенція» для під’єднання населених пунктів та…

У Менській ОТГ хочуть закрити селищну лікарню. Жителі проти

У селищному будинку культури Макошиного відбулися загальні збори. Загалом 235 макошинців зібралися на заклик ініціативної групи активістів заради вирішення проблем, які останнім часом турбують двотисячне містечко. Чому лікарню планують закрити Чи не найбуремнішим було обговорення першого питання порядку денного. Саме…

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: