Новини

«Екологічна реформа» Сосницької ОТГ: як в громаді рятують та рятуються

Пишучи стратегію розвитку, чи не кожна громада сподівається, що зможе привабити інвестора, який щось потужне у них побудує. Загалом план непоганий, та чи кожній ОТГ потрібен завод?

2019 08 23 boyko
Володимир Бойко

– Відкриття виробництва – річ хороша. Однак воно має бути не лише економічно вигідним інвестору, а й щонайменше не шкодити громаді. Недарма у Стратегії громади у розділі «Економіка» міститься й «Екологія». Там багато складових: від розвитку «зеленого», лікувального туризму (що до речі може принести не менший заробіток, ніж виробництво) до плану дій зі збереження навколишнього середовища, – пояснює радник з регіонального розвитку Чернігівського Центру розвитку місцевого самоврядування, створеного за підтримки Програми «U-LEAD з Європою», Володимир Бойко. – ОТГ має хороший потенціал. Сосниця відома як батьківщина великого кіномитця Довженка. Також у громаді доволі пристойний дитячий санаторій.

До слова, садибу Довженка планують перетворити у своєрідну арт-резиденцію. Там уже другий рік поспіль проводять Молодіжний кіно- та фотофестиваль «Капелюш».

Втім, найголовніше багатство громади – унікальна природа. Зокрема, столітні ліси.

Довідково. Ландшафт ОТГ, що включає 15 населених пунктів, носить лісовий та лугово-степовий характер. Площа водного дзеркала річок, озер і ставків – 1845,8 га. Із заходу на схід район перетинає річка Десна (54 км), річки Сейм (7 км) та Убідь (66 км) належать до її басейну. На території району є багаті запаси торфу, суглинків, глини і піску. В Сосницькому районі (більшість якого входить в ОТГ) розташовано 19 заказників,загальна площа яких складає 3702 га.

Річці – рибу!

На щастя, громада усвідомлює цінність природних ресурсів. Про це свідчить підтримка одного з проектів, що отримав фінансування у рамках бюджету участі. Мова йде про зарибнення річки Убідь. Мета – вберегти водойму від заростання водоростями.

2019 08 23 portnuyІ

Іван Портний

– Бажання очистити річку виникло досить давно. Уже 20 років я спостерігаю, як вона поступово заростає та міліє, – розповідає автор проекту Іван Портний. – Спілкуючись з риболовами-любителями, дізнався про абсолютно екологічний спосіб: деякі види риби харчуються водоростями. Втім активно поїдати рослини риба починає у віці 2-3 роки, тож швидких результатів не чекаю.

Загалом у річку випущено півтонни малька: білого амура – 73%, коропа – 17 %, товстолоба – 10%. Витратили (включно з доставкою) 35 тисяч гривень.

2019 08 23 kalunyk

Микола Каленюк

– Риби-меліоратори – справді найбільш безпечний для екосистеми спосіб очистки водойм, – зауважує начальник управління Державного агентства рибного господарства у Чернігівській області Микола Каленюк– Та є інша загроза – браконьєри. Ці види риби – ласий шматок. На жаль, управління не може забезпечити постійний контроль на кожній водоймі області. У штаті лише 15 осіб.

Про це автор проекту теж подбав. Він відразу закликав однодумців, а їх як мінімум три сотні (саме стільки було набрано голосів) стати на охорону спільної справи. Відтак берег час від часу патрулюють.

Також у рамках іншого проекту Бюджету участі облаштовуватимуть джерела святих апостолів Петра й Павла.

Змусити людей не тонути у смітті

Сміття з приватного сектору чималого селища не вивозили роками. Можна собі уявити, де його тільки не залишали не зовсім відповідальні господарі. А про навколишні села і говорити годі. Втім, після створення ОТГ ситуація кардинально змінилася. І більшою мірою завдяки принциповій позиції голови Андрія Портного. Спочатку роз’яснення та вмовляння подіяли лише на 30% мешканців. Довелося вдатися до маніпуляції: в газеті надрукували договір на вивезення сміття, розіслали всім домогосподарствам платіжки (11 гривень з людини на місяць) і тим, хто не підписав договір відмовляли у надані послуг у селищній раді та навіть складали адмінпротоколи.

Зараз 95% населення Сосниці і ще 800 жителів сусіднього села Загребелля сплачують та мають регулярний вивіз непотребу.

2019 08 23 portnuyA
Андрій Портний

– Згоден, що доволі жорстко, але переконаний – іншого шляху не було. Так ми позбулися стихійних сміттєзвалищ та не маємо сміттєвих баків, що часто стають розплідником гризунів. У результаті – чистота та прибуткове комунальне підприємство, що займається збором сміття, – коментує Андрій Портний.

Спільними зусиллями вдалося ліквідувати 18 стихійних сміттєзвалищ (5 в межах населених пунктів та 13 вздовж доріг). Проводиться рекультивація полігону твердих побутових відходів.

2019 08 23 smitta

Сосниця взяла участь у челенджі «Полювання на пластик». Учні зібрали близько трьохсот кілограм такого сміття.

2019 08 23 plastuk
Полювання на пластик

У селищі встановили контейнери для збору скла.

Наразі є нагальна потреба у сучасному сміттєвозі з боковим завантаженням. Його планують придбати на кошти Державного фонду регіонального розвитку. Щоб мати більші шанси отримати фінансування селищна рада уклала договори міжмуніципального співробітництва з усіма селами району, які за перспективним планом мають увійти до її складу. Проект писали вже разом.

Ціна «екологічного питання»

Покращення екології – справа недешева. Однак, ігнорування цього питання обійдеться дорожче.

Наразі громада подала п’ять запитів на отримання фінансування з обласної програми охорони навколишнього середовища. Найменша сума – 70 тисяч гривень – потрібна на придбання шредеру для подрібнення паперу, картону, пластмаси, пінопласту та деревини. Найбільш вартісна заявка (1,5 мільйона гривень) – реконструкція каналізаційно-насосної станції № 2 «Бардацьке».

Шістсот тисяч треба для упорядкування недіючих артезіанських свердловин. По двісті тисяч для проведення рекультивації, обвалування і впорядкування місця видалення відходів в Сосниці та облаштування майданчиків для роздільного збору твердих побутових відходів у населених пунктах об’єднаної громади.

***

Звичайно, гроші вирішать чимало проблем. Однак «лікувати» навколишнє середовище, як і людину, завжди болючіше та вартісніше, ніж запобігти проблемі.

Джерело: Наталія Іващенко, Час Чернігівський

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Останні новини за категоріям(и): Сосницька,

Відкрито Фонд розвитку Сосницької лікарні

У Сосницькій селищній громаді планують системно допомагати місцевій лікарні. «Ми обіцяли сучасну лікарню Сосницькій громаді. Це завдання наша команда зобов‘язується виконати на протязі поточної каденції. Але без Вас: аграрії, які працюють на Сосниччині; місцеві підприємці та бізнес; успішні вихідці з…

Додаткове авто для медиків Сосницької ОТГ

Cосницькі медики отримали майже новий, 2 річний, автомобіль швидкої медичної допомоги. Авто повністю укомплектоване сучасним обладнанням і придатне для надання повноцінної екстреної медичної допомоги населенню нашої громади. Для бригади екстреної служби таке поповнення було дуже необхідним, щоб мати змогу своєчасно…

Програма DOBRE оголосила громади-переможці Чернігівщини

Програма DOBRE підписала меморандум про співпрацю з Чернігівською ОДА та оголосила громади-переможці 29 січня 2021 року Програма USAID DOBRE підписала меморандум про співпрацю із Чернігівською обласною державною адміністрацією та оголосила 10 громад із Чернігівської області, які були відібрані для участі…

У десяти громадах Чернігівщини буде DOBRE

Ще 25 територіальних громад із Запорізької, Чернігівської та Чернівецької областей стали партнерами Програми USAID DOBRE – список переможців відбору оголосили в Українському кризовому медіа-центрі 22 грудня. Програма USAID DOBRE працює в Україні із 2016 році. Донедавна програма мала 75 громад-партнерів…

Кімната віртуальної реальності, сучасний молодіжний простір та нові стільці: у Сосницькій громаді визначилися з проектами Бюджету участі

За результатами підрахунку голосів, поданих за проекти Конкурсу 2021 переможцями визнано 3 переможці. Йдеться на сайті Сосницької громади. Комфортний простір для мешканців спроможної громади Проектом передбачено: створити на базі кімнати в Сосницькій районні бібліотеці по вул. Б. Хмельницького, 28 новий,…

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: