Новини

«Екологічна реформа» Сосницької ОТГ: як в громаді рятують та рятуються

Пишучи стратегію розвитку, чи не кожна громада сподівається, що зможе привабити інвестора, який щось потужне у них побудує. Загалом план непоганий, та чи кожній ОТГ потрібен завод?

2019 08 23 boyko
Володимир Бойко

– Відкриття виробництва – річ хороша. Однак воно має бути не лише економічно вигідним інвестору, а й щонайменше не шкодити громаді. Недарма у Стратегії громади у розділі «Економіка» міститься й «Екологія». Там багато складових: від розвитку «зеленого», лікувального туризму (що до речі може принести не менший заробіток, ніж виробництво) до плану дій зі збереження навколишнього середовища, – пояснює радник з регіонального розвитку Чернігівського Центру розвитку місцевого самоврядування, створеного за підтримки Програми «U-LEAD з Європою», Володимир Бойко. – ОТГ має хороший потенціал. Сосниця відома як батьківщина великого кіномитця Довженка. Також у громаді доволі пристойний дитячий санаторій.

До слова, садибу Довженка планують перетворити у своєрідну арт-резиденцію. Там уже другий рік поспіль проводять Молодіжний кіно- та фотофестиваль «Капелюш».

Втім, найголовніше багатство громади – унікальна природа. Зокрема, столітні ліси.

Довідково. Ландшафт ОТГ, що включає 15 населених пунктів, носить лісовий та лугово-степовий характер. Площа водного дзеркала річок, озер і ставків – 1845,8 га. Із заходу на схід район перетинає річка Десна (54 км), річки Сейм (7 км) та Убідь (66 км) належать до її басейну. На території району є багаті запаси торфу, суглинків, глини і піску. В Сосницькому районі (більшість якого входить в ОТГ) розташовано 19 заказників,загальна площа яких складає 3702 га.

Річці – рибу!

На щастя, громада усвідомлює цінність природних ресурсів. Про це свідчить підтримка одного з проектів, що отримав фінансування у рамках бюджету участі. Мова йде про зарибнення річки Убідь. Мета – вберегти водойму від заростання водоростями.

2019 08 23 portnuyІ

Іван Портний

– Бажання очистити річку виникло досить давно. Уже 20 років я спостерігаю, як вона поступово заростає та міліє, – розповідає автор проекту Іван Портний. – Спілкуючись з риболовами-любителями, дізнався про абсолютно екологічний спосіб: деякі види риби харчуються водоростями. Втім активно поїдати рослини риба починає у віці 2-3 роки, тож швидких результатів не чекаю.

Загалом у річку випущено півтонни малька: білого амура – 73%, коропа – 17 %, товстолоба – 10%. Витратили (включно з доставкою) 35 тисяч гривень.

2019 08 23 kalunyk

Микола Каленюк

– Риби-меліоратори – справді найбільш безпечний для екосистеми спосіб очистки водойм, – зауважує начальник управління Державного агентства рибного господарства у Чернігівській області Микола Каленюк– Та є інша загроза – браконьєри. Ці види риби – ласий шматок. На жаль, управління не може забезпечити постійний контроль на кожній водоймі області. У штаті лише 15 осіб.

Про це автор проекту теж подбав. Він відразу закликав однодумців, а їх як мінімум три сотні (саме стільки було набрано голосів) стати на охорону спільної справи. Відтак берег час від часу патрулюють.

Також у рамках іншого проекту Бюджету участі облаштовуватимуть джерела святих апостолів Петра й Павла.

Змусити людей не тонути у смітті

Сміття з приватного сектору чималого селища не вивозили роками. Можна собі уявити, де його тільки не залишали не зовсім відповідальні господарі. А про навколишні села і говорити годі. Втім, після створення ОТГ ситуація кардинально змінилася. І більшою мірою завдяки принциповій позиції голови Андрія Портного. Спочатку роз’яснення та вмовляння подіяли лише на 30% мешканців. Довелося вдатися до маніпуляції: в газеті надрукували договір на вивезення сміття, розіслали всім домогосподарствам платіжки (11 гривень з людини на місяць) і тим, хто не підписав договір відмовляли у надані послуг у селищній раді та навіть складали адмінпротоколи.

Зараз 95% населення Сосниці і ще 800 жителів сусіднього села Загребелля сплачують та мають регулярний вивіз непотребу.

2019 08 23 portnuyA
Андрій Портний

– Згоден, що доволі жорстко, але переконаний – іншого шляху не було. Так ми позбулися стихійних сміттєзвалищ та не маємо сміттєвих баків, що часто стають розплідником гризунів. У результаті – чистота та прибуткове комунальне підприємство, що займається збором сміття, – коментує Андрій Портний.

Спільними зусиллями вдалося ліквідувати 18 стихійних сміттєзвалищ (5 в межах населених пунктів та 13 вздовж доріг). Проводиться рекультивація полігону твердих побутових відходів.

2019 08 23 smitta

Сосниця взяла участь у челенджі «Полювання на пластик». Учні зібрали близько трьохсот кілограм такого сміття.

2019 08 23 plastuk
Полювання на пластик

У селищі встановили контейнери для збору скла.

Наразі є нагальна потреба у сучасному сміттєвозі з боковим завантаженням. Його планують придбати на кошти Державного фонду регіонального розвитку. Щоб мати більші шанси отримати фінансування селищна рада уклала договори міжмуніципального співробітництва з усіма селами району, які за перспективним планом мають увійти до її складу. Проект писали вже разом.

Ціна «екологічного питання»

Покращення екології – справа недешева. Однак, ігнорування цього питання обійдеться дорожче.

Наразі громада подала п’ять запитів на отримання фінансування з обласної програми охорони навколишнього середовища. Найменша сума – 70 тисяч гривень – потрібна на придбання шредеру для подрібнення паперу, картону, пластмаси, пінопласту та деревини. Найбільш вартісна заявка (1,5 мільйона гривень) – реконструкція каналізаційно-насосної станції № 2 «Бардацьке».

Шістсот тисяч треба для упорядкування недіючих артезіанських свердловин. По двісті тисяч для проведення рекультивації, обвалування і впорядкування місця видалення відходів в Сосниці та облаштування майданчиків для роздільного збору твердих побутових відходів у населених пунктах об’єднаної громади.

***

Звичайно, гроші вирішать чимало проблем. Однак «лікувати» навколишнє середовище, як і людину, завжди болючіше та вартісніше, ніж запобігти проблемі.

Джерело: Наталія Іващенко, Час Чернігівський

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Останні новини за категоріям(и): Сосницька,

Сосницька селищна рада відмовилася від премій

Сесія Сосницької селищної ради ухвалила рішення про припинення виплат стимулюючого плану голові та секретарю ради і працівникам апарату. Оскільки є гостра потреба підтримки медичних закладів та економії селищного бюджету, сесія Сосницької селищної ради ухвалила рішення про припинення виплат стимулюючого плану…

У Сосниці встановили сучасну велопарковку

Найпопулярнішим видом транспорту серед жителів невеликих селищ та сіл Сосницької громади й досі лишається велосипед. Саме на ньому люди їдуть на роботу, до магазину і навіть до школи. Нещодавно у Сосницькій ОТГ, завдяки програмі «Громадський бюджет участі», обладнали спеціальну парковку…

«Малі міста — великі враження»: чотири проєкти з ОТГ Чернігівщини серед переможців конкурсу

В Україні вже вдруге відбувся конкурс культурно-мистецьких проєктів «Малі міста — великі враження». Мета – презентувати туристичний потенціал населених пунктів, в яких проживає до 50 тисяч осіб. Результати реалізованих цьогоріч ініціатив обговорили вчора, 12 грудня, на підсумковій конференції Міністерства культури, молоді…

Три ОТГ Чернігівщини матимуть побратимів у Польщі

Містечко Пільзно стало містом-побратимом Сосниці, Жиракув – Мені, Бжостек – Плискам. Співпраця передбачає співробітництво у різних галузях: енергозбереження, знання сучасних технологій, використання концептуальних основ сталого розвитку міста та останні досягнення, поліпшення інвестиційного клімату, розвиток екотуризму, фестивальної індустрії, індустрії розваг, співпраця…

Медичні заклади області отримали ще чотири автомобілі

Центри первинної медико-соціальної допомоги Чернігівщини поповнилися автомобілями «Renault Duster». По одній новій машині отримали сільські амбулаторії Ічнянського та Сосницького районів, дві – Чернігівського району. Транспорт закуплений за рахунок коштів державного бюджету та співфінансування з місцевого. Використовуватиметься для потреб лікарів первинної ланки, які…

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: