Новини

Навіщо ОТГ паспорти громад?

Щоб бути успішною та самодостатньою об’єднана територіальна громада повинна навчитися не лише споживати та користуватися ресурсами, але і створити умови для розвитку економіки на території, створити сприятливий інвестиційний клімат та бути відкритою для пропозицій. А для цього потрібно розуміти, які ресурси є у громади. Провести інвентаризацію майна, земель, трудових ресурсів та виявити потенціал для розвитку допомагає документ, який експерти називають «паспорт громади».

Людмила Чабак, радник з децентралізації Чернігівського Центру розвитку місцевого самоврядування, створеного за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону України, протягом року допомагала громадам Чернігівщини складати паспорти та проводити інвентаризацію ресурсів. І можна з впевненістю говорити про те, що всі 37 громад області мають власні паспорти.

-Для чого потрібен паспорт громади?

-Окрім формальних вимог, паспорт громади є джерелом інформації про громаду, засобом популяризації успіхів громади та створення її іміджу.

-Якою є якість паспортів громад?

-Кожна громада складає паспорт в залежності від власних можливостей та бажання. Дехто підійшов до цього процесу відповідально і має детальний документ, а хтось – з мінімальними зусиллями, заповнивши лише форму паспортів спроможних територіальних громад затверджену Постановою Кабінету Міністрів України від 8 квітня 2015 року №214 (Додаток до Методики формування спроможних територіальних громад). До того ж, як правило, заповнення цієї форми відбулося на початку створення громади і протягом наступного року (років) ніякі зміни в паспорті не знайшли відображення. Отже, часто громада не володіє актуальною інформацією щодо своїх основних показників та ресурсів, не може оперувати ними перед потенційними інвесторами та грантодавцями.

Хоча це не стосується всіх громад. Адже частина з них підготувала і якісні документи, які дають значний обсяг інформації щодо діючих підприємств та їх спеціалізації, структури земельного фонду, бюджету тощо. Наприклад, Носівська, Плисківська, Срібнянська ОТГ.

-Що можна дізнатися з паспорту громади?

-Паспорт громади дає відповіді на питання стосовно площі території, адміністративно-територіального розподілу, структури земельного фонду, яким є склад та зайнятість населення. Також тут можна знайти інформацію про демографічну ситуацію на території.

У документі міститься інформація про склад виконавчого комітету та депутатів ради, а також яким є бюджет громади.

Також має бути інформація про підприємства та господарства, які є на території, про заклади освіти, культури, спорту, та інформація про основні історичні та історико-архітектурні пам’ятки.

Цей перелік можна доповнювати в залежності від бажання керівників громади, інвестиційним паспортом або інформацією про успішні проекти і т.д.

-На скільки цей документ має бути публічним?

-Паспорт розміщується на офіційному сайті громади. Але часто оприлюднення паспорту громади на власному сайті для багатьох громад залишається проблематичним. Зокрема, проблематичність полягає не стільки у суто фізичному розміщенні паспорту, скільки в оновленні інформації, контролі за відсутністю протиріч тощо. Наприклад, сьогодні на сайтах окремих громад Чернігівської області можна знайти дублювання інформації (коли паспорт громади знаходиться відразу в кількох розділах сайту), однак в одному розділі інформація може бути станом на 2016 рік, в іншому – станом на 2018 рік. До того ж дата оприлюднення інформації найчастіше не вказується, що створює додаткову плутанину для читача.

Часто незручним є й пошук паспорта громади на її офіційному сайті. Наприклад, на головній сторінці відсутнє посилання на «паспорт громади».

Загалом, станом на 22 грудня 2018 року паспорти 11 ОТГ Чернігівської області не представлені в мережі Інтернет (зокрема на офіційних сайтах відповідних ОМС). Однак, точно відомо, що ті громади паспорти розробили, та, очевидно, «сховали їх до шухляд». Адже з них лише чотири або не мають офіційних сайтів, або їх сайти не працюють.

-Для кого громади складають паспорти?

-При підготовці та оприлюдненні паспорту громади його розробники найчастіше не замислюються, кому адресована та взагалі цікава буде подібна інформація. Відтак, те, що може бути потенційно цікавим для інвестора, доволі часто не висвітлюється. водночас інформація, яка є суто статистичною та не містить жодного інтересу – представлена в повному обсязі.

Як зазначив у одному інтерв’ю Анатолій Ткачук: «Інвестор має знати бодай щось про громаду». Не достатньо просто створити сайт-візитівку заради формальності. Він має бути якісний, зрозумілий та розкручений. Якщо ви орієнтуєтеся на закордонного інвестора, то повинна бути англомовна версія.

На сторінках сайту має бути максимум інформації про місце розташування громади, транспортне сполучення з іншими населеними пунктами, про земельні ділянки, які пропонуються для інвестора, чи є там вода, подача електроенергії, комунікації.

-Чи потрібен такий документ для старостинських округів?

-Ця практика не користується попитом серед громад Чернігівській області на відміну від Дніпропетровської області. Єдина громада в Чернігівській області, що оприлюднила паспорти старостинських округів – Михайло-Коцюбинська селищна громада.

Джерело: Центр розвитку місцевого самоврядування

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Останні новини за категоріям(и): Влада, НДО/NGO, ЧЦРМС,

Вибори в ОТГ Чернігівщини: виклики, перспективи та прогнози

Про виклики, перспективи та виборчу статистику мова йшла на прес-конференції «Вибори в ОТГ Чернігівщини: виклики, перспективи та прогнози», яка відбулася 19 червня у Чернігові. Організатор заходу – Чернігівський Центр розвитку місцевого самоврядування, створений за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та…

Про тренди та тенденції розвитку сільського туризму

Два дні, з 13 по 14 червня представники об’єднаних територіальних громад Чернігівщини спілкувалися, дискутували та вивчали перспективи та прогнози розвитку туристичної галузі на своїй території. Тренінг «Розвиток сільського туризму у громаді: фестивальний, гастрономічний та музейний» організував Чернігівський Центр розвитку місцевого…

У Сосницькій ОТГ «вполювали» більше 300 кг пластику

Понеділок, 10 червня у Сосницькій громаді став днем полювання на пластик. Сім команд по сім учасників збирали пляшки, пакети та інший непотріб з пластику на території ОТГ. Як повідомляє Чернігівський Центр розвитку місцевого самоврядування, створений за підтримки Програми «U-LEAD з…

Кращі практики та успіхи Остерської громади в об’єктиві журналістів

Днями журналісти та блогери Чернігівщини побували в Остерській громаді. Тут вони дізналися про проекти та зміни, які відбулися за два роки після об’єднання, познайомилися з кращими практиками та інноваціями. Прес-тур організований Чернігівським Центром розвитку місцевого самоврядування, створений за підтримки Програми…

Польським войтам та бурмістрам показали ОТГ Чернігівщини

«Ми відправилися в далеку подорож, а виявилося, що не залишили меж Європи», – саме висловлювалися представники Асоціації гмін басейну річки Віслока (Польща), які відвідали Чернігівщину 13 – 17 травня 2019 р. за програмою візиту «День Європи – 2019: співпраця польських…

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: