Новини

Навіщо ОТГ паспорти громад?

Щоб бути успішною та самодостатньою об’єднана територіальна громада повинна навчитися не лише споживати та користуватися ресурсами, але і створити умови для розвитку економіки на території, створити сприятливий інвестиційний клімат та бути відкритою для пропозицій. А для цього потрібно розуміти, які ресурси є у громади. Провести інвентаризацію майна, земель, трудових ресурсів та виявити потенціал для розвитку допомагає документ, який експерти називають «паспорт громади».

Людмила Чабак, радник з децентралізації Чернігівського Центру розвитку місцевого самоврядування, створеного за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону України, протягом року допомагала громадам Чернігівщини складати паспорти та проводити інвентаризацію ресурсів. І можна з впевненістю говорити про те, що всі 37 громад області мають власні паспорти.

-Для чого потрібен паспорт громади?

-Окрім формальних вимог, паспорт громади є джерелом інформації про громаду, засобом популяризації успіхів громади та створення її іміджу.

-Якою є якість паспортів громад?

-Кожна громада складає паспорт в залежності від власних можливостей та бажання. Дехто підійшов до цього процесу відповідально і має детальний документ, а хтось – з мінімальними зусиллями, заповнивши лише форму паспортів спроможних територіальних громад затверджену Постановою Кабінету Міністрів України від 8 квітня 2015 року №214 (Додаток до Методики формування спроможних територіальних громад). До того ж, як правило, заповнення цієї форми відбулося на початку створення громади і протягом наступного року (років) ніякі зміни в паспорті не знайшли відображення. Отже, часто громада не володіє актуальною інформацією щодо своїх основних показників та ресурсів, не може оперувати ними перед потенційними інвесторами та грантодавцями.

Хоча це не стосується всіх громад. Адже частина з них підготувала і якісні документи, які дають значний обсяг інформації щодо діючих підприємств та їх спеціалізації, структури земельного фонду, бюджету тощо. Наприклад, Носівська, Плисківська, Срібнянська ОТГ.

-Що можна дізнатися з паспорту громади?

-Паспорт громади дає відповіді на питання стосовно площі території, адміністративно-територіального розподілу, структури земельного фонду, яким є склад та зайнятість населення. Також тут можна знайти інформацію про демографічну ситуацію на території.

У документі міститься інформація про склад виконавчого комітету та депутатів ради, а також яким є бюджет громади.

Також має бути інформація про підприємства та господарства, які є на території, про заклади освіти, культури, спорту, та інформація про основні історичні та історико-архітектурні пам’ятки.

Цей перелік можна доповнювати в залежності від бажання керівників громади, інвестиційним паспортом або інформацією про успішні проекти і т.д.

-На скільки цей документ має бути публічним?

-Паспорт розміщується на офіційному сайті громади. Але часто оприлюднення паспорту громади на власному сайті для багатьох громад залишається проблематичним. Зокрема, проблематичність полягає не стільки у суто фізичному розміщенні паспорту, скільки в оновленні інформації, контролі за відсутністю протиріч тощо. Наприклад, сьогодні на сайтах окремих громад Чернігівської області можна знайти дублювання інформації (коли паспорт громади знаходиться відразу в кількох розділах сайту), однак в одному розділі інформація може бути станом на 2016 рік, в іншому – станом на 2018 рік. До того ж дата оприлюднення інформації найчастіше не вказується, що створює додаткову плутанину для читача.

Часто незручним є й пошук паспорта громади на її офіційному сайті. Наприклад, на головній сторінці відсутнє посилання на «паспорт громади».

Загалом, станом на 22 грудня 2018 року паспорти 11 ОТГ Чернігівської області не представлені в мережі Інтернет (зокрема на офіційних сайтах відповідних ОМС). Однак, точно відомо, що ті громади паспорти розробили, та, очевидно, «сховали їх до шухляд». Адже з них лише чотири або не мають офіційних сайтів, або їх сайти не працюють.

-Для кого громади складають паспорти?

-При підготовці та оприлюдненні паспорту громади його розробники найчастіше не замислюються, кому адресована та взагалі цікава буде подібна інформація. Відтак, те, що може бути потенційно цікавим для інвестора, доволі часто не висвітлюється. водночас інформація, яка є суто статистичною та не містить жодного інтересу – представлена в повному обсязі.

Як зазначив у одному інтерв’ю Анатолій Ткачук: «Інвестор має знати бодай щось про громаду». Не достатньо просто створити сайт-візитівку заради формальності. Він має бути якісний, зрозумілий та розкручений. Якщо ви орієнтуєтеся на закордонного інвестора, то повинна бути англомовна версія.

На сторінках сайту має бути максимум інформації про місце розташування громади, транспортне сполучення з іншими населеними пунктами, про земельні ділянки, які пропонуються для інвестора, чи є там вода, подача електроенергії, комунікації.

-Чи потрібен такий документ для старостинських округів?

-Ця практика не користується попитом серед громад Чернігівській області на відміну від Дніпропетровської області. Єдина громада в Чернігівській області, що оприлюднила паспорти старостинських округів – Михайло-Коцюбинська селищна громада.

Джерело: Центр розвитку місцевого самоврядування

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Останні новини за категоріям(и): Влада, НДО/NGO, ЧЦРМС,

Як вдосконалити надання послуг первинної медичної допомоги в ОТГ

20 листопада у Чернігові за підтримки Програми “U-LEAD з Європою” відбувся семінар на тему “Підвищення ефективності надання послуг первинної медичної допомоги в ОТГ”. Учасники – представники об’єднаних територіальних громад Чернігівської області. Навчання проводив Микола Стасюк, радник з муніципальних послуг Центру…

Яким буде Перспективний план Чернігівщини в розрізі створення спроможних ОТГ та переформатування районів?

Минулого тижня Чернігівський Центр розвитку місцевого самоврядування Програми «U-LEAD з Європою» провів публічний захід «Перспективний план Чернігівщини в розрізі створення спроможних ОТГ та переформатування районів». Децентралізація – це реформа, визнана експертами та аналітиками найуспішнішою в Україні. Для повномірної її реалізації…

Open space в Тупичівській ОТГ – why not?

Тупичівська об’єднана територіальна громада шукає свій ключ до успіху і експерти Чернігівського Центру розвитку місцевого самоврядування Програми «U-LEAD з Європою» допомагають їй в цьому пошуку. Представники місцевого самоврядування беруть участь у навчальних заходах та візитах Центру, звертаються за консультаціями та…

Як Іванівська громада реалізує цілі та завдання стратегії розвитку?

У квітні 2019 року Іванівська об’єднана територіальна громада затвердила документ стратегії розвитку на найближчі сім років. Чи вдається реалізовувати визначені завдання і які перешкоди виникають на шляху їх реалізації, дізнавався під час виїзної консультації Володимир Бойко, радник з регіонального розвитку…

Де і скільки витрачають на школи в Чернігівській області

Восени діти йдуть до школи, вчителі виходять з відпусток, навчальні заклади відкривають двері  відремонтованих класів. Експерти Чернігівського Центру розвитку місцевого самоврядування Програми «U-LEAD з Європою» проаналізували видатки на загальну середню освіту в Чернігівській області за 2018 рік. Для дослідження були…

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: