Новини

Навіщо ОТГ паспорти громад?

Щоб бути успішною та самодостатньою об’єднана територіальна громада повинна навчитися не лише споживати та користуватися ресурсами, але і створити умови для розвитку економіки на території, створити сприятливий інвестиційний клімат та бути відкритою для пропозицій. А для цього потрібно розуміти, які ресурси є у громади. Провести інвентаризацію майна, земель, трудових ресурсів та виявити потенціал для розвитку допомагає документ, який експерти називають «паспорт громади».

Людмила Чабак, радник з децентралізації Чернігівського Центру розвитку місцевого самоврядування, створеного за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону України, протягом року допомагала громадам Чернігівщини складати паспорти та проводити інвентаризацію ресурсів. І можна з впевненістю говорити про те, що всі 37 громад області мають власні паспорти.

-Для чого потрібен паспорт громади?

-Окрім формальних вимог, паспорт громади є джерелом інформації про громаду, засобом популяризації успіхів громади та створення її іміджу.

-Якою є якість паспортів громад?

-Кожна громада складає паспорт в залежності від власних можливостей та бажання. Дехто підійшов до цього процесу відповідально і має детальний документ, а хтось – з мінімальними зусиллями, заповнивши лише форму паспортів спроможних територіальних громад затверджену Постановою Кабінету Міністрів України від 8 квітня 2015 року №214 (Додаток до Методики формування спроможних територіальних громад). До того ж, як правило, заповнення цієї форми відбулося на початку створення громади і протягом наступного року (років) ніякі зміни в паспорті не знайшли відображення. Отже, часто громада не володіє актуальною інформацією щодо своїх основних показників та ресурсів, не може оперувати ними перед потенційними інвесторами та грантодавцями.

Хоча це не стосується всіх громад. Адже частина з них підготувала і якісні документи, які дають значний обсяг інформації щодо діючих підприємств та їх спеціалізації, структури земельного фонду, бюджету тощо. Наприклад, Носівська, Плисківська, Срібнянська ОТГ.

-Що можна дізнатися з паспорту громади?

-Паспорт громади дає відповіді на питання стосовно площі території, адміністративно-територіального розподілу, структури земельного фонду, яким є склад та зайнятість населення. Також тут можна знайти інформацію про демографічну ситуацію на території.

У документі міститься інформація про склад виконавчого комітету та депутатів ради, а також яким є бюджет громади.

Також має бути інформація про підприємства та господарства, які є на території, про заклади освіти, культури, спорту, та інформація про основні історичні та історико-архітектурні пам’ятки.

Цей перелік можна доповнювати в залежності від бажання керівників громади, інвестиційним паспортом або інформацією про успішні проекти і т.д.

-На скільки цей документ має бути публічним?

-Паспорт розміщується на офіційному сайті громади. Але часто оприлюднення паспорту громади на власному сайті для багатьох громад залишається проблематичним. Зокрема, проблематичність полягає не стільки у суто фізичному розміщенні паспорту, скільки в оновленні інформації, контролі за відсутністю протиріч тощо. Наприклад, сьогодні на сайтах окремих громад Чернігівської області можна знайти дублювання інформації (коли паспорт громади знаходиться відразу в кількох розділах сайту), однак в одному розділі інформація може бути станом на 2016 рік, в іншому – станом на 2018 рік. До того ж дата оприлюднення інформації найчастіше не вказується, що створює додаткову плутанину для читача.

Часто незручним є й пошук паспорта громади на її офіційному сайті. Наприклад, на головній сторінці відсутнє посилання на «паспорт громади».

Загалом, станом на 22 грудня 2018 року паспорти 11 ОТГ Чернігівської області не представлені в мережі Інтернет (зокрема на офіційних сайтах відповідних ОМС). Однак, точно відомо, що ті громади паспорти розробили, та, очевидно, «сховали їх до шухляд». Адже з них лише чотири або не мають офіційних сайтів, або їх сайти не працюють.

-Для кого громади складають паспорти?

-При підготовці та оприлюдненні паспорту громади його розробники найчастіше не замислюються, кому адресована та взагалі цікава буде подібна інформація. Відтак, те, що може бути потенційно цікавим для інвестора, доволі часто не висвітлюється. водночас інформація, яка є суто статистичною та не містить жодного інтересу – представлена в повному обсязі.

Як зазначив у одному інтерв’ю Анатолій Ткачук: «Інвестор має знати бодай щось про громаду». Не достатньо просто створити сайт-візитівку заради формальності. Він має бути якісний, зрозумілий та розкручений. Якщо ви орієнтуєтеся на закордонного інвестора, то повинна бути англомовна версія.

На сторінках сайту має бути максимум інформації про місце розташування громади, транспортне сполучення з іншими населеними пунктами, про земельні ділянки, які пропонуються для інвестора, чи є там вода, подача електроенергії, комунікації.

-Чи потрібен такий документ для старостинських округів?

-Ця практика не користується попитом серед громад Чернігівській області на відміну від Дніпропетровської області. Єдина громада в Чернігівській області, що оприлюднила паспорти старостинських округів – Михайло-Коцюбинська селищна громада.

Джерело: Центр розвитку місцевого самоврядування

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Останні новини за категоріям(и): Влада, НДО/NGO, ЧЦРМС,

Як у Новобасанській, Холминській та Ніжинській ОТГ працюють над стратегією розвитку

Новобасанська та Холминська громади сформулювали проекти стратегічного бачення, а Ніжинська – вже збирає проектні ідеї. Таким був стратегічний тиждень для трьох громад Чернігівщини, які разом із Володимиром Бойком, радником з питань регіонального розвитку Чернігівського ЦРМС, працюють над розробкою стратегічного плану…

У Ріпках ініціювали створення ОТГ

У середу 10 квітня на громадському обговоренні учасники підтримали ініціативу Ріпкинського селищного голови Сергія Гаруса щодо ініціювання створення ОТГ з центром у селищі Ріпки. Команда Чернігівського Центру розвитку місцевого самоврядування, створеного за підтримки Програми «U-LEAD з Європою», взяла участь у…

Як сайти ОТГ інформують громадян

Інформаційний сайт громади разом із соціальними мережами – це «обличчя» ОТГ у віртуальному світі, яке бачить найбільша кількість користувачів. І в залежності від того, яку інформацію хтось шукає, сайт може стати в пригоді інвесторам та бізнесменам, туристам і потенційним жителям…

Олишівська ОТГ почала готувати стратегію розвитку

Для чого громаді стратегія, учасники першого засідання робочої групи у Олишівській ОТГ, вже не запитували. З початку року представники Чернігівського ЦРМС проводили тут консультацію щодо можливостей та перспектив, які дає громаді стратегічний план. Засідання, яке організував Чернігівський Центр розвитку місцевого…

Добрянська ОТГ на фініші свого формування

Днями відбулися вирішальні сесії рад, які вирішили об’єднатися у Добрянську об’єднану територіальну громаду. На них були затверджені проекти рішень про добровільне об’єднання територій Новояриловицької, Горностаївської, Клубівської, Олешнянської сільських рад та Добрянської селищної ради, повідомляє Чернігівський Центр розвитку місцевого самоврядування, створений…

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: