Новини

Валентин Потеруха: «Децентралізація дає молоді можливість творити зміни, будувати країну за власним смаком, бажаннями та потребами». ІНТЕРВ’Ю

Знайти роботу у громаді? Легко! Чернігівський Центр розвитку місцевого самоврядування започаткував «Ярмарок вакансій громад Чернігівщини». На одному майданчику мають можливість зустрітися ті, хто шукає роботу і ті, хто її пропонує. Як виявилося вакансій у громадах не так вже і мало. Потрібні проектні менеджери, архітектори, економісти, фінансисти, лікарі, аграрії тощо. Не вистачає кадрів і в органах місцевого самоврядування, тобто серед владців.

Агітувати за роботу в ОТГ на ярмарок приїхав Валентин Потеруха, який у свої двадцять три роки працює першим заступником Батуринського міського голови і вважає, що у громадах для молоді набагато більше можливостей, ніж у великих містах. А головне, результат проектів, ідей та задумів можна побачити набагато швидше у реальному житті. На його думку саме децентралізація дає молоді можливості творити зміни, будувати країну за власним смаком, бажаннями та потребами. Про роботу та відпочинок, кар’єру в бізнесі та місцевому самоврядуванні розповів молодий держслужбовець у своєму інтерв’ю.

– Валентин, розкажіть про себе, будь ласка.

– Закінчив Чернігівський національний технологічний університет за спеціальністю землеустрій та кадастр. Будучи студентом, активно займався громадською діяльністю. Вірю в те, що формувати, розвивати та будувати нашу країну буде молодь. Можливо це тому, що я сам молодий і хочу змін, будувати таку громаду і країну, в якій захочу жити сам, з якісними послугами, новими умовами, зрозумілими правилами та цікавими ідеями.

– Стати першим заступником міського голови було складно?

– Стати – ні. Переконати і себе і оточуючих, що ти можеш – так. Для цього треба працювати постійно. І на результат. Розумієте, скільки себе пам’ятаю, я завжди працював. У дитинстві (ми жили у селі Стрільники Бахмацького району) допомагав сусідам по господарству, влаштовувався на ферму, тобто постійно шукав можливість заробити якихось грошей, щоб допомогти мамі та сім’ї. Потім, в університеті завжди працював на канікулах. А перша офіційна робота з’явилася у мене на п’ятому курсі університету. Я тоді перевівся на індивідуальний графік навчання. За три місяці у роздрібній торгівлі став керуючим магазином. Зрозумів, що далі кар’єрне зростання зупиняється – нічого амбітного там немає – ти не створюєш унікальних послуг або продуктів. І якось засумував.

Мабуть це і стало поштовхом до змін у моєму житті. Я вирішив змінити місце роботи. Планував піти у проектний менеджмент, залучати інвестиції, реалізовувати стартапи. Тоді ще не знав, що за три місяці буду працювати у Батуринській ОТГ.

– Чому саме Батурин і об’єднана громада? Ви були знайомі з тамтешнім міським головою?

– Ні, ми не були знайомі. Мені дуже подобався Батурин – туристичний край, особливо як місце для відпочинку. Крім того, я цікавився реформою децентралізації: проходив тренінги та різноманітні курси на цю тему. Але на все це дивився з точки зору громадського активіста, а тут з’явилася можливість вплинути на процеси із середини – стати частиною команди об’єднаної територіальної громади. Створювати історію, країну, громаду, у якій ти живеш. Це мене «підкупило» і я вирішив спробувати, оскільки дуже багато можливостей, особливо у об’єднаній територіальній громаді.

Коли я вчився у старших класах, ми з сім’єю переїхали до Бахмача. Під час навчання в університеті захопився розвитком громадського руху у Бахмацькому районі. Разом з товаришами у 2013 році створили громадську організацію «Вогонь Відродження», яка працює з молоддю, допомагає учасникам АТО, ветеранам та їх родинам. Спільно з Бахмацькою міською радою реалізували кілька проектів та ініціатив. Тому з Павлом Шимком – міським головою Бахмача – ми були знайомі вже кілька років. Він запрошував на роботу до міськради. Але Бахмач ще й досі не ОТГ, тому я відмовився і сказав, що хотів би спробувати свої сили у об’єднаній громаді. І тоді Павло Миколайович запропонував познайомити із мером Батурина.
В першу зустріч з Леонідом Душею, міським головою, ми практично об’їхали всю громаду. Обговорювали сильні та слабкі сторони Батуринської громади, визначали пріоритети та «точки росту». Які проблеми вимагають нагального вирішення, а що може почекати. Це був дуже довгий день. Ми побували всюди, ні хвилини не сиділи у кабінетах. На думку Леоніда Леонідовича, Батуринська громада має стати осередком туристично-культурного життя Чернігівщини, а Батурин – справжнім містом, а не селом занепалим.

Знаєте, що цікаво? Наші погляди збігалися. Ми обоє націлені на розвиток, на результат. Створити якомога більше комфортні умови для жителів громади. Тож, з червня минулого року працюю першим заступником.

– Що вдалося зробити за рік?

– Реалізували багато проектів пов’язаних із школою, освітою, я звичайно вклав туди не мало зусиль. Але основні мої особисті здобутки та результати пов’язані поки що зі мною. Практично з першого дня мені довелося вчитися розбиратися в усіх тих речах, про які до цього часу і не думав. З тими самими субвенціями, фондом державного регіонального розвитку, проектами та коштами, які можна залучати в громаду. Спільно з Чернігівським Центром розвитку місцевого самоврядування цього року почали працювати над розробкою стратегічного плану розвитку Батуринської громади.

Вважаю, що інфраструктурну субвенцію нам вдалося ефективно використати: утеплення школи, купили шкільний автобус – діти їздять у нормальному сучасному автобусі.

Для мене показник і результат, коли чуєш від людей: «З вашим приходом у міській раді багато чого змінилося». В першу чергу ставлення до жителів громади працівників міської ради.

Стандарти роботи з клієнтами, які покладені в основу роздрібної торгівлі, – ввічливість, уважність, сервіс, спілкування – мені вдалося, хоча би частково, перенести в нашу бюрократичну структуру. І набагато приємніше людям стало заходити до міської ради, бо є зміни: раніше ти заходив і відчував, що всім винен, а тепер заходиш і отримуєш всі послуги без проблем. Немає ніяких незрозумілих затримок, непрозорих процесів. Це мабуть головний мій поки що здобуток, коли відчуття людей змінюються і вони відчувають що все-таки стає краще. Але не треба забувати, що завжди знайдуться невдоволені, і не завжди зрозуміло, чи то від нашої роботи, чи від життя в цілому. У межах своєї продуктивності – скільки можемо стільки і даємо.

– Що для вас найважче у Вашій роботі?

– Затримки в часі. Коли ти працюєш і відчуваєш, що можеш більше, можеш бути більш ефективним та продуктивним, але доводиться витрачати час на дотримання регламентів, термінів та пояснення. У приватному бізнесі та громадському секторі рішення приймаються набагато швидше, ніж в органах державної і місцевої влади. Такі моменти не дають можливості сфокусуватися і наростити темп у роботі.
Інколи доводиться приймати рішення або ставити завдання працівникам, які все життя працювали по одному й тому самому шаблону. Вони зміни не сприймають, бояться втратити робочі місця, інколи навіть саботують процеси. І на роз’яснення, переконування витрачається багато часу. Оця втрата в часі і є найбільш тяжкою для мене. Хочеться більше рухатися і все змінювати, але маємо те, що маємо.

– Взагалі, чи є особисте життя у службовця такого рівня?

– Особисте життя є. Як у звичайної молодої людини. З вечірками, тусовками, спортом, відпочинком на природі. Активний відпочинок – це мій відпочинок, сплав на байдарках, переправа через річку на канатах – це моє. А іноді буває, коли хочеться побути одному на самоті: почитати книжки, поринути у власні роздуми.

Люблю знайомитися з новими людьми, шукати нові ідеї. На щастя у Батурині є багато геніальних людей. У нас на території громади проживає Кость Москалець, поет та прозаїк (автор пісні «Лиш вона» гурту «Плач Єремії»), Леонід Кантор – це режисер, який знімає документальні фільми про українських героїв. Він створив такий чудовий мистецький простір – хутір Обирок. А ще різні навчальні програми, як в рамках Програми «U-LEAD з Європою», так і в багатьох інших дають можливість знайомитися з однодумцями, «двигунами» змін з усієї України та навіть з інших країн.

– Що порадите тим людям, хто тільки придивляється до роботи у громаді?

– Робіть класні проекти, впроваджуйте ідеї, працюйте над репутацією. Запропонуйте кінофестиваль, інноваційний простір, ідею розвитку культури або спорту у громаді, та попрацюйте над їх реалізацією. Працюйте над собою, не зупиняйтеся у розвитку. І не бійтеся їхати працювати в об’єднані громади – саме тут можна відчути зміни та стати їх автором. Молодь має йти попереду і творити зміни, замість того, щоб не розуміти їх і бути відкинутим.

– Які цікаві події найближчим відбудуться у Батуринській громаді?

– Взагалі у Батурині постійно щось відбувається – ярмарки, концерти, фестивалі, народні гуляння. На день Прапора до нас з концертом приїжджає Руслана Лежичко, переможниця Євробачення.

Але головною подією літа стане – триденний фестиваль «Шабля». Ми його проводимо з 28 по 30 червня до Дня Конституції України. На теренах унікальних пам’яток в історії українського державотворення по-особливому прозвучить головна ідея фесту “Же през ШАБЛЮ маєм ПРАВО” проголошена гетьманом Іваном Мазепою в Батурині 300 років тому, але актуальна і сьогодні. Ми хочемо, щоб цей фестиваль став щорічним і орієнтуємося в першу чергу на молодь. Буде багато цікавих зустрічей, майстер-класів, несподіванок. У нас будуть круті українські гурти – КОЗАК-Систем, Тінь Сонця, Коралі, та багато інших. Запрошуємо! Деталі, можна знайти на сторінці Батуринської міської ради у Фейсбуці та на офіційному сайті.


Джерело: Чернігівський Центр розвитку місцевого самоврядування

 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Останні новини за категоріям(и): Батуринська, ЧЦРМС,

Польським войтам та бурмістрам показали ОТГ Чернігівщини

«Ми відправилися в далеку подорож, а виявилося, що не залишили меж Європи», – саме висловлювалися представники Асоціації гмін басейну річки Віслока (Польща), які відвідали Чернігівщину 13 – 17 травня 2019 р. за програмою візиту «День Європи – 2019: співпраця польських…

Сосницька ОТГ ухвалила Стратегічний план розвитку громади

Торік у липні Сосницька громада провела першу стратегічну сесію. А у травні 2019 року – на засіданні сесії селищної ради депутати затвердили Стратегічний план розвитку Сосницької об’єднаної територіальної громади до 2027 року. Координував, модерував, допомагав узагальнювати та вдосконалювати документ Володимир…

У двох ОТГ визначались із пріоритетними проектами

Наприкінці квітня Уряд затвердив розподіл інфраструктурної субвенції на розвиток об’єднаних територіальних громад. Згідно цього документа Височанська об’єднана територіальна громада має отримати 2,59 млн на розвиткові проекти, Любецька – 1,97 млн грн. Як використати ці кошти і на які пріоритетні напрями…

Як примножити власні гроші? Кілька підказок для ОТГ

Минулоріч на одного жителя ОТГ Чернігівщини витратили в середньому на тисячу гривень більше, ніж попереднього року. Мова йде про розрахунок власних надходжень до місцевої скарбниці на одного жителя громади. Стрімкий розвиток об’єднаних територіальних громад тішить та надихає. Втім, варто зазначити,…

Які ОТГ можуть з’явитись у Прилуцькому районі

У середу, 24 квітня у Прилуках говорили про децентралізацію та об’єднавчі процеси. Ініціатором обговорення виступив Чернігівський Центр розвитку місцевого самоврядування, створений за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону. У заході взяли участь представники районної влади, сільських та селищних рад…

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: