Новини

Коропська громада: «За рахунок субвенції зробили дороги у селах, де про асфальт майже забули»

Рік після перших виборів об’єднаної громади – це багато чи мало? У грудні 2016 на Чернігівщині відбулися вибори у 11 громадах. Серед них – Коропська об’єднана громада, до якої увійшли селище Короп  та 45 населених пунктів. Вона велика за територією, але малонаселена. Має туристичні принади та історичні пам’ятки, але все це потребує суттєвих вкладень та інвестицій. Яким був перший рік у громади і з якими планами вступає вона у 2018 рік розкажемо далі.

Перші кроки

Коропський селищний голова Віктор Журавель каже, що за перший рік зроблено багато всього і різного. В принципі як і в усіх. Але самим першим кроком одразу після об’єднання він називає створення відділу освіти та взяття на баланс громади шкіл та дитячих садочків. «Перша установча сесія громади відбулася 30 грудня 2016 року. А вже 17 січня 2017 року в нас був створений відділ освіти. Щоб не викликати ажіотажу серед педагогів, ми власні кошти спрямували в районний бюджет і наші освітяни, які в громаді, отримали зарплату вчасно. Потім пішла освітня субвенція, за рік нам вдалося трохи зекономити коштів – їх ми плануємо використати для поповнення матеріальної бази шкіл нашої громади», – розповідає Віктор Іванович.

Крім відділу освіти були створені відділи соціального захисту, культури та фінансовий. Також у січні були виготовлені печатки для всіх старост, щоб вони могли продовжувати надавати послуги жителям.

Асфальтові дороги – селам!

За рахунок державної субвенції на розвиток інфраструктури громада вирішила побудувати дороги. Але не в центральній садибі, а у селах – Риботин, Рождественське, Білка, Атюша та Карильське. На асфальт у селах, де про нього вже забули, витратили майже 11,4 мільйонів гривень. Як зазначив один із старост: «Наша сільрада не була бідною до об’єднання. У нас були нормальні доходи і надходження. Але витратити більше мільйона на дорогу – такого ми не могли собі дозволити».

Комунальне підприємство – від зубожіння до нової техніки

Взимку більшість водіїв страждає від снігу та заметах на дорогах, особливо сільських. Але у Коропській громаді з цією проблемою справляються добре. Для комунального підприємства «Благоустрій» за рахунок державної субвенції на суму 2,2 мільйона закупили спецтехніку. За словами фахівців цього автопарку вистачить, щоб перевозити вантажі, розчищати дорогу від снігу та бруду, надавати послуги із завантаження та розвантаження лісу, землі, сипучих матеріалів, піддонів, відвозити сміття від господарських дворів до сміттєзвалищ, проводити косіння обочин доріг, полів з сільськогосподарськими культурами, обслуговувати дороги комунальної власності протягом року. За словами Сергія Мурашко, директора КП «Благоустрій», ця техніка допомагатиме підтримувати порядок у громаді та заробляти гроші, надаючи послуги місцевим підприємствам та населенню.

Ще півтора року тому КП «Благоустрій» було майже банкротом. Підприємство не вилазило з боргів, в штаті було вісім працівників. Сьогодні ситуація змінилася: працює 31 робітник, оновлена техніка, проводиться активна господарська діяльність. Окрім послуг з благоустрою підприємство розвиває деревообробний напрямок і виготовляє різноманітні дерев’яні конструкції: від звичайного штахетника до альтанок.

Цікавим досвідом поділився голова громади Віктор Журавель: «Практично в кожному старостинському окрузі є робітник КП «Благоустрій», який живе і працює на території старостату. Щодня він отримує завдання з поліпшення благоустрою від старости. Але якщо потрібно зробити великий обсяг робіт, то керівник збирає усіх і задача вирішується разом».

За рік громаді вдалося привести до ладу благоустрій практично на всій території.

Роздільний збір сміття

А ще у Коропській громаді популяризують роздільний збір сміття. Почали з Коропа, звичайно. Інші села беруть приклад із центральної садиби і приєднуються. Для переробки пластикових пляшок, пакетів закупили спеціальне обладнання. Тож старання жителів з розподілу сміття не закінчуються на стадії скидання всього у один контейнер.

Економічний потенціал: туризм, агробізнес чи промисловість?

На території Коропської ОТГ працюють, як великі сільгоспвиробники: ТОВ «Агрікор Холдинг», ТОВ «Бахмач агро», ТОВ «Шабалинівське», ТОВ «Перемога», ФГ «Білі роси» та інші, так і невеликі фермерські господарства.

Унікальним напрямком розвитку агробізнесу є органічне сільське господарство та виробництво органічної продукції. І в Україні, і за кордоном відомі натуральні соки прямого віджиму та інша правильна продукція фермерського садівничого господарства «Золотий Пармен», яке щороку підтверджує органічність в «Органік Стандарт». А також мають сертифікати німецької фірми, бо зернову і зернобобову органічну продукцію підприємство експортує в Німеччину. Також вирощують овочі, чорну смородину.

Органічний напрямок активно в сільському господарстві підтримують і інші виробники. В планах у громади є навіть ідея створення демонстраційної органічної ферми для отримання необхідних навичок та знань діючими та потенційними фермерами.

На території громади працюють промислові переробні підприємства: ДП «Коропський сирзавод» ТОВ «СИЛ»,  ДП «Короп-м’ясо», ТОВ «Гаранттогсервіс», Коропське спеціалізоване лісогосподарське підприємство «Агролісгосп»,  ДП «Короп-пласт», ТОВ «Газбудсервіс», ПСП «Лукново», ТОВ   «МК Добробут», Коропський хлібзавод, корпорація «Проун».

Нещодавно у Коропі відкрився швейний цех ТОВ «Перше швейне підприємство «Козак», який спеціалізується на виготовленні спецодягу для військових. В 2017 році у цеху було 15 робочих місць, у наступному планується розширення штату. А, отже, будуть вакансії та робота для населення.

Для туристів Коропщина – край нерозкритих таємниць та знахідок. Є тут Мезинський заповідник, старовинні палаци, Ільїнська церква-фортеця – єдина в Україні – та інші історичні пам’ятки. На території громади працюють два музеї – Кибальчича і історико-археологічний. Тому розвиток туристичного бізнесу – один з пріоритетних напрямків розвитку.

Віктор Журавель розповідає: «Цього року музеї забрали у власність громади, плануємо розширити експозицію, зробити ремонти. Бо за останні 25 років ніхто туди і копійки не вкладав».

Проблеми сільської місцевості чи відтік кадрів?

Проблема кадрового потенціалу знайома багатьом громадам. Коропська – не виняток. Не вистачає фахівців, спеціалістів з багатьох напрямків. «На сьогодні в нас є вакансії по різним спеціальностям», – зазначає Віктор Іванович. З початку року розпочнеться відбір кадрів на роботу в ЦНАПі, ремонт та облаштування якого завершується.

Гроші в громаду

Про фінансову децентралізацію можна говорити багато, але краще порівнювати цифри. Так у 2016 році загальний бюджет всіх сільських та селищних рад дорівнював 17,5 мільйонів гривень, а після об’єднання тільки власних надходжень 39 мільйонів. «До нашої громади увійшли сім сільрад, які грошей практично не мали. І у них багато років нічого ніхто не робив. За рік ми допомогли вирішити питання з благоустрою. Ремонтували будинки культури та школи, замінювали газові котли на твердопаливні, тощо», – розповідає Віктор Журавель.

На 2018 рік рішенням Коропської селищної ради був затверджений бюджет громади, згідно якого доходи складають 91,44 мільйонів гривень, в тому числі доходи загального фонду – 89,72 мільйони, а доходи спеціального фонду – 1,73 млн.

Замість висновків

Перший рік видався складним для новоствореної Коропської громади. Багато чого вдалося зробити, на щось не вистачило коштів, а на щось, елементарно, часу. Наступного року запрацює ЦНАП та завершиться ремонт у Коропській школі, розпочнуться ремонти у інших школах, садочках  та об’єктах соціальної сфери. Головне, що є бажання працювати і робити життя громади комфортним, сучасним та привабливим.


Джерело: Чернігівський Центр розвитку місцевого самоврядування

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Останні новини за категоріям(и): Коропська,

Житель Коропської громади рубав дерева у національному парку

Правоохоронці викрили мешканця селища Короп на незаконній порубці дерев на території національного парку. Йому повідомлено про підозру за фактом незаконної порубки лісу, що спричинило тяжкі наслідки (ч. 4 ст.246 КК України). За даними слідства, підозрюваний у вересні 2020 року, здійснив…

Колишній райцентр: що змінилося на Коропщині після проведення реформи

Селищна рада переїхала в будівлю колишньої райдержадміністрації, з’явився автобусний маршрут до нового райцентру, а в керівників громад ускладнився документообіг з районом. Такі зміни відбулися у колишньому Коропському районі. Рік тому Верховна Рада проголосувала за постанову про укрупнення районів. На Чернігівщині…

На території Мезинського національного парку ремонтується 5,2 км дороги місцевого значення

Поточним середнім ремонтом відновлюється ділянка автомобільної дороги місцевого значення О250801 Вишеньки – Радичів – Іваньків – /Т-25-39/ у Новгород-Сіверському районі за програмою Президента України Велике будівництво. Обсяг фінансування – 25 425,505 тис. гривень Підрядна організація – ТОВ «БАХМАЧГАЗБУДСЕРВІС». На сьогодні в рамках середнього поточного…

У Коропській громаді ремонтують дорогу

На ділянці дороги у Коропській громаді почали укладати асфальтобетоне покриття Поточним середнім ремонтом ремонтується 5,1 кілометрів автомобільної дороги місцевого значення  О250805 Короп – Атюша – Поліське на ділянці км0+000-км25+000 у Коропській громаді за програмою Президента України Велике будівництво. Обсяг фінансування – 19…

Бюджет участі Коропської ОТГ: результати голосування

У залі засідань селищної ради відбулось засідання експертної групи з питань реалізації програми «Громадське бюджетування» (бюджет участі) на 2021 рік з приводу підрахунку голосів, які набрали проєкти. Результати такі: 2291 − загальна кількість голосів,  з них: 1724 − на паперових бланках, 567 −  онлайн,…

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: