Тупичівська громада перебувала в окупації і постраждала від загарбників. Попри наближеність до кордону у селі не бояться розвиватися. Ще до війни закупили обладнання для створення швейного виробництва, яке покликане вирішити відразу кілька проблем – з безробіттям та наданням побутових послуг….
ЦНАПи в громадах вже є. Та наскільки якісні?

«За довідками не треба їхати далеко, ба навіть отримати їх буде простіше», — так заспокоювали чиновники жителів районів, які пручалися об’єднанню у громади.
Крок за кроком, адміністративні послуги як могли, так і наближали до громадян. У районах та навіть громадах Чернігівщини з’явилися перші профільні центри.
Центр надання адміністративних послуг (ЦНАП) — державні установи з надання різноманітних адміністративних послуг за принципом “єдиного вікна” та “прозорого офісу”. Створюються при місцевих радах з метою комфортності та протидії корупції в надані послуг фізичним та юридичним особам. Можуть мати територіальні підрозділи для легшої доступності. Почали створюватися у 2013 на виконання “закону про адміністративні послуги”. В деяких регіонах за ініціативою міськрад діяли уже в 2010 році.

Вячеслав Хардіков
Цікаво, що у їх роботі, навіть появі, сумнівалися й самі владці. Втім старанно про це мовчали, тішучи себе надіями. Уже зараз, коли є хоч якісь результати, свій колишній скепсис не приховує перший заступник голови ОДА Леонід Сахневич. Про це він сказав на нещодавньому форумі «Сервіси майбутнього». Зараз посадовець задоволений роботою бодай головного сервісного центру в обласному центрі.
Втім начальник управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради Микола Овсяник не настільки оптимістичний. За його словами реєстрація земельних ділянок — чи не найбільший «камінь спотикання».
— Інформаційно-технологічні картки, які мають затверджуватися Держгеокадастром, не відповідають новим вимогам. Законодавство дуже не врегульоване, — скаржиться Микола Овсяник.
Проблемними є й існуючі реєстри осіб: кожен має різні дані.
Однак Головне територіальне управління юстиції в області, вже звітує про передачу чималої кількості повноважень на місця. До цього зобов’язує закон.
Народні обранці готові передати громадам ряд нових юридичних можливостей, навіть реєстрацію транспорту.
А от питання фінансування зазначених установ досі у підвішеному стані.
Леонід Сахневич бідкається, що мусить «просити» грошей в ОТГ. Адже ЦНАПи залишаються на утримані райдержадміністрацій, а от кошти вже пішли в громади.
Натомість очільник Кіптівської ОТГ Володимир Кучма зазначає, що Центр надання адмінпослуг побудував на свої «кровні» (місцевий бюджет). Це стало можливим завдяки тому, що 60% від податків підприємств, які працюють на території громади, залишаються на місці.
Втім, і при такому розкладі є проблемні питання: доукомплектація технікою і знову ж — колізії законодавства, які не дають якісно виконувати роботу.
А у Києві, не дивлячись на все це, мріють, що у провінціях уже візьмуться за створення не просто ЦНАПів, а власних порталів адміністративних послуг.

Валентин Мельничук та Леонід Сахневич
Що цікаво, як зазначив начальник відділу розвитку системи надання адміністративних послуг Міністерства економічного розвитку і торгівлі України Олександр Каменчук, єдиного зразка такого ресурсу поки нема, а те, що вже можна показати на люди, працює у тестовому режимі.
Отож і виходить, наче б то реформа вже і є, однак до того, щоб сказати повноціннє «гоп», ще стрибати і стрибати.
Джерело: ОТГ.cn.ua