Новини

Ризикнути і стати першим: історія одного естонсько-українського проекту

Під час минулої передвиборчої кампанії багато говорилося про потребу швидшого розвитку української економіки. Однією з «чарівних паличок» для цього називають прихід іноземних інвесторів. Однією з проблем – складний загальний інвестиційний клімат в Україні.

Відповідно, багато залежить від «мікро умов» у конкретній області чи місті. А також від готовності українських та закордонних партнерів розвивати ініціативи разом. Однією з успішних історій на Чернігівщині є ТОВ «Сідко Україна».

Це естонсько-український проект, що спеціалізується на виготовленні корму для диких та домашніх птахів. Компанія стала першою в Україні, яка почала постачати таку продукцію (смугасте соняшникове насіння та ядро соняшника) до Євросоюзу. Товар постачається в індивідуальній упаковці під різними торговими марками. Окрім того, потужності підприємства орієнтовані на переробку льону, сорго, віки, проса та інших культур.

Наразі компанія має потужності в Ічні. Ось кілька фото підприємства.

2019 07 30 sidko yiul 1
Юлія Свириденко

– У сезон експортуємо 10 тисяч тонн соняшникового насіння (корм для птахів). Забезпечуємо роботою майже сім десятків мешканців області та готуємося до значного розширення, – каже нинішній директор «Сідко України» Юлія Свириденко. – Стартував же проект у 2014 році. Саме тоді яскравий прояв патріотизму українців вселив віру в країну й іноземцям. До цього в Україну інвестували виправдано менше.

_________________________

Кілька фактів про інвестиції та експорт на Чернігівщині:

  • У 2014 році питома вага освоєних капітальних інвестицій Чернігівської області у загальному обсязі по Україні склала 1,2% – 20 місце серед регіонів України, у 2018 році – 1,6% (15 місце серед регіонів України), випередивши Волинську, Житомирську, Закарпатську, Кіровоградську, Луганську, Рівненську, Сумську, Тернопільську та Чернівецьку області. Якщо у 2014 році за темпом росту капітальних інвестицій область посідала 17 місце, то у 2018 році – 6, поступившись лише Вінницькій, Дніпропетровській, Донецькій, Черкаській та м. Києву.
  • За останні 5 років іноземні інвестори вклали 361,1 млн дол. США, що становить майже 82,9% сукупного іноземного капіталу, залученого за весь період інвестування в регіон з 1991 року.
  • На території області протягом останніх 5 років реалізовано понад 100 інвестиційних проектів загальною вартістю понад 4 млрд грн, що дозволило створити близько 6,5 тис. нових робочих місць.
  • Внесок експорту у ВРП Чернігівського регіону за 2017 рік наблизився до 40% проти 19% у 2013 році.
  • За результатами 2018 року показник обласного експорту становив 755 млн дол. США. Це найкращий результат за всі роки незалежності України. При цьому за темпами росту експорту в загальноукраїнському рейтингу область протягом 2017-2018 років входила до ТОП-6 регіонів.

__________________________

2019 07 30 sidko mark 1
Марк Ейвін

Власник компанії Марк Ейвін зауважує, що інвестувати в Україну мав намір давно. Він добре знайомий з країною: має українське коріння та свого часу всі літні шкільні канікули проводив тут. Бізнесмен кілька років детально вивчав регіони та шукав місцевих партнерів, які погодяться розділити з ним відповідальність за новий незвичний проект. А головне – саме в Україні є якісна сировина: соняшник в Естонії не росте.

– Так розпорядилася доля, що однодумців знайшов саме на Чернігівщині. Маю зауважити, що дуже важливо, аби компаньйони та увесь персонал підприємства розділяли твою ідею, – зазначає Марк.

За словами Марка Ейвіна, головне мати чітку бізнес- ідею та розуміння її покрокового втілення. А одним з визначальних чинників є знання та якість роботи усіх причетних до компанії.

Якість роботи підтверджено сертифікатами: SА 8000 (Social Accountability) та ІSО 22000. Перший стосується соціальної відповідальності бізнесу, другий – гарантує безпечність продукції.

Працюють на підприємстві і над впровадженням системи моніторингу безпеки НАSSP. До слова, обладнання на виробництві влаштоване таким чином, що можна виготовляти як харчову продукцію, так і корм для птахів.

– Ми прагнемо стати законодавцями тренду споживання екологічної продукції. Адже у Європі споживач уже давно саме за принципом екологічності та безпечності обирає товар, розуміючи, що від цього залежить його здоров’я, – коментує засновник «Сідко Україна»

* * * 

Загалом, в Україні почали більше думати про безпечність харчової продукції. Такий підхід не лише стане в нагоді для українських споживачів, а й полегшить доступ на ринок Європи, де безпечність є обов’язковою складовою. Відтак, відбувається активне впровадження системи НАSSР (система аналізу ризиків і контролю критичних точок). Наразі ж до європейського ринку можна потрапити лише маючи сертифікат ІSО 22000.

2019 07 30 sidko infogr 1

Однак, для повноцінної реалізації концепції «Від лану до столу» потрібно ще плідно попрацювати над законодавством.

Найбільше іноземного інвестора відлякує тяганина з митом.

– Перепоною є те, що вся наша готова продукція (НЕ сировина), вироблена із соняшникової насіння і льону, включаючи і її упаковку, обкладається експортним митом в Євросоюз 6,4%. Й інші країни – 10%. Встановлена й квота не більше 100 000 тонн в рік. Це робить нашу продукцію, по деяких позиціях неконкурентною.
Втім, є надія, що найближчим часом це переглянуть, – зауважує Марк Ейвін.

***

Попри все в Україну повірили. Повірили в Європі, а головне – тут, свої ж. Попереду ще багато роботи: над помилками, над собою. Шлях розпочато. Залишилося не схибити.

Джерело: Час Чернігівський

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Останні новини за категоріям(и): Влада,

Чернігів доводить: особливі освітні потреби – не вирок

«Я свідомо не відправила сина до спеціалізованого закладу. Можливо, там краще, більше фахівців у розрахунку на одну дитину. Однак, у загальноосвітній школі «не акваріумні умови». Там суспільство, у якому дитині далі жити. До того ж віднедавна навчання учня з ООП…

Яким буде Перспективний план Чернігівщини в розрізі створення спроможних ОТГ та переформатування районів?

Минулого тижня Чернігівський Центр розвитку місцевого самоврядування Програми «U-LEAD з Європою» провів публічний захід «Перспективний план Чернігівщини в розрізі створення спроможних ОТГ та переформатування районів». Децентралізація – це реформа, визнана експертами та аналітиками найуспішнішою в Україні. Для повномірної її реалізації…

У громад Чернігівщини таки забирають кошти на соціально-економічний розвиток

Ще 10 липня Уряд схвалив рішення про спрямування 1,4 млрд грн на підтримку малих міст та селищ за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій. Органи місцевого самоврядування збиралися спрямувати їх на…

Де і скільки витрачають на школи в Чернігівській області

Восени діти йдуть до школи, вчителі виходять з відпусток, навчальні заклади відкривають двері  відремонтованих класів. Експерти Чернігівського Центру розвитку місцевого самоврядування Програми «U-LEAD з Європою» проаналізували видатки на загальну середню освіту в Чернігівській області за 2018 рік. Для дослідження були…

Громади Чернігівщини отримали перші 10% коштів субвенції на соцекономічний розвиток

На рахунки місцевих бюджетів надійшли перші 10% коштів субвенції на соціально-економічний розвиток. Водночас Державна казначейська служба України довела до місцевих бюджетів помісячний розпис цих надходжень. Громади, які почали отримувати кошти з субвенції на соціально-економічний розвиток (Розпорядження КМУ від 10 липня…

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: