Новини

Ризикнути і стати першим: історія одного естонсько-українського проекту

Під час минулої передвиборчої кампанії багато говорилося про потребу швидшого розвитку української економіки. Однією з «чарівних паличок» для цього називають прихід іноземних інвесторів. Однією з проблем – складний загальний інвестиційний клімат в Україні.

Відповідно, багато залежить від «мікро умов» у конкретній області чи місті. А також від готовності українських та закордонних партнерів розвивати ініціативи разом. Однією з успішних історій на Чернігівщині є ТОВ «Сідко Україна».

Це естонсько-український проект, що спеціалізується на виготовленні корму для диких та домашніх птахів. Компанія стала першою в Україні, яка почала постачати таку продукцію (смугасте соняшникове насіння та ядро соняшника) до Євросоюзу. Товар постачається в індивідуальній упаковці під різними торговими марками. Окрім того, потужності підприємства орієнтовані на переробку льону, сорго, віки, проса та інших культур.

Наразі компанія має потужності в Ічні. Ось кілька фото підприємства.

2019 07 30 sidko yiul 1
Юлія Свириденко

– У сезон експортуємо 10 тисяч тонн соняшникового насіння (корм для птахів). Забезпечуємо роботою майже сім десятків мешканців області та готуємося до значного розширення, – каже нинішній директор «Сідко України» Юлія Свириденко. – Стартував же проект у 2014 році. Саме тоді яскравий прояв патріотизму українців вселив віру в країну й іноземцям. До цього в Україну інвестували виправдано менше.

_________________________

Кілька фактів про інвестиції та експорт на Чернігівщині:

  • У 2014 році питома вага освоєних капітальних інвестицій Чернігівської області у загальному обсязі по Україні склала 1,2% – 20 місце серед регіонів України, у 2018 році – 1,6% (15 місце серед регіонів України), випередивши Волинську, Житомирську, Закарпатську, Кіровоградську, Луганську, Рівненську, Сумську, Тернопільську та Чернівецьку області. Якщо у 2014 році за темпом росту капітальних інвестицій область посідала 17 місце, то у 2018 році – 6, поступившись лише Вінницькій, Дніпропетровській, Донецькій, Черкаській та м. Києву.
  • За останні 5 років іноземні інвестори вклали 361,1 млн дол. США, що становить майже 82,9% сукупного іноземного капіталу, залученого за весь період інвестування в регіон з 1991 року.
  • На території області протягом останніх 5 років реалізовано понад 100 інвестиційних проектів загальною вартістю понад 4 млрд грн, що дозволило створити близько 6,5 тис. нових робочих місць.
  • Внесок експорту у ВРП Чернігівського регіону за 2017 рік наблизився до 40% проти 19% у 2013 році.
  • За результатами 2018 року показник обласного експорту становив 755 млн дол. США. Це найкращий результат за всі роки незалежності України. При цьому за темпами росту експорту в загальноукраїнському рейтингу область протягом 2017-2018 років входила до ТОП-6 регіонів.

__________________________

2019 07 30 sidko mark 1
Марк Ейвін

Власник компанії Марк Ейвін зауважує, що інвестувати в Україну мав намір давно. Він добре знайомий з країною: має українське коріння та свого часу всі літні шкільні канікули проводив тут. Бізнесмен кілька років детально вивчав регіони та шукав місцевих партнерів, які погодяться розділити з ним відповідальність за новий незвичний проект. А головне – саме в Україні є якісна сировина: соняшник в Естонії не росте.

– Так розпорядилася доля, що однодумців знайшов саме на Чернігівщині. Маю зауважити, що дуже важливо, аби компаньйони та увесь персонал підприємства розділяли твою ідею, – зазначає Марк.

За словами Марка Ейвіна, головне мати чітку бізнес- ідею та розуміння її покрокового втілення. А одним з визначальних чинників є знання та якість роботи усіх причетних до компанії.

Якість роботи підтверджено сертифікатами: SА 8000 (Social Accountability) та ІSО 22000. Перший стосується соціальної відповідальності бізнесу, другий – гарантує безпечність продукції.

Працюють на підприємстві і над впровадженням системи моніторингу безпеки НАSSP. До слова, обладнання на виробництві влаштоване таким чином, що можна виготовляти як харчову продукцію, так і корм для птахів.

– Ми прагнемо стати законодавцями тренду споживання екологічної продукції. Адже у Європі споживач уже давно саме за принципом екологічності та безпечності обирає товар, розуміючи, що від цього залежить його здоров’я, – коментує засновник «Сідко Україна»

* * * 

Загалом, в Україні почали більше думати про безпечність харчової продукції. Такий підхід не лише стане в нагоді для українських споживачів, а й полегшить доступ на ринок Європи, де безпечність є обов’язковою складовою. Відтак, відбувається активне впровадження системи НАSSР (система аналізу ризиків і контролю критичних точок). Наразі ж до європейського ринку можна потрапити лише маючи сертифікат ІSО 22000.

2019 07 30 sidko infogr 1

Однак, для повноцінної реалізації концепції «Від лану до столу» потрібно ще плідно попрацювати над законодавством.

Найбільше іноземного інвестора відлякує тяганина з митом.

– Перепоною є те, що вся наша готова продукція (НЕ сировина), вироблена із соняшникової насіння і льону, включаючи і її упаковку, обкладається експортним митом в Євросоюз 6,4%. Й інші країни – 10%. Встановлена й квота не більше 100 000 тонн в рік. Це робить нашу продукцію, по деяких позиціях неконкурентною.
Втім, є надія, що найближчим часом це переглянуть, – зауважує Марк Ейвін.

***

Попри все в Україну повірили. Повірили в Європі, а головне – тут, свої ж. Попереду ще багато роботи: над помилками, над собою. Шлях розпочато. Залишилося не схибити.

Джерело: Час Чернігівський

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Останні новини за категоріям(и): Влада,

Голови ОДА Вінницької, Івано-Франківської та Чернігівської областей стали найкращими в Україні – дослідження

Для аналізу використовувалися кількісні та якісні показники діяльності голів ОДА, повідомляє УНІАН. Міжнародний центр перспективних досліджень (МЦПД) у партнерстві з інтернет-виданням “Апостроф” підготували “Рейтинг ініціативності губернаторів”. Даний рейтинг відображає фактичну діяльність керівника ОДА на обійманій ним посаді, дозволяє проаналізувати пріоритети…

100% території Чернігівської області охоплено схемою проєкту перспективного плану формування територій громад

У грудні 2019 року відповідними змінами до Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» повноваження щодо формування перспективного плану повністю передані обласним державним адміністраціям. При формуванні проєкту плану максимально враховано критерії добровільності та спроможності. На виконання постанови Кабінету Міністрів України…

Чернігівщина претендує на статус особливої території

Що потрібно змінити, аби законодавство врахувало інтереси слабонаселених та віддалених територій України, подібних до Чернігівщини? Як мінімізувати дефіцит бюджетних коштів та зробити інфраструктуру ефективною – про це йшлося на зустрічі з народними депутатами 27 грудня. В обговоренні взяв участь голова…

Тариф на централізоване опалення може знизитись

Учора Кабмін ухвалив рішення, яке дозволяє перерахувати тариф та зменшити суму в платіжці за тепло до 30%, повідомляє Урядовий портал. Як це працюватиме – вже розповіли керівникам обласних центрів та головам ОДА на засіданні Ради розвитку громад та територій під головуванням Президента…

Із фракції «Наш край» в обласній раді вийшли троє депутатів

Сьогодні стало відомо, що з фракції політичної партії «Наш край» у Чернігівській обласній раді вийшли троє депутатів. Про це сайт Громади Чернігівщини повідомив один із депутатів, які залишили фракцію. Так, із фракції “Наш край” в обласній раді вийшли депутати Надія…

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: