Комітет Комітет Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики підтримав ініціативи для розвитку картоплярства. У 2021 році галузь може розраховувати на 60 млн грн. державної допомоги. Про це повідомив заступник голови Комітету, депутат фракції «Слуга Народу» Павло Халімон….
Законодавці можуть урізати фінансову самостійність громад

Днями з’явилась інформація про законодавчі ініціативи, які можуть суттєво вплинути на спроможність бюджетів об’єднаних громад.
На офіційному сайті Міністерства фінансів України розміщено проект змін до Податкового кодексу України, яким пропонується скасувати місцевий акциз з тютюнових виробів.
Законопроект має назву «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо скасування акцизного податку з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі тютюнових виробів».
Така ініціатива розцінюється окремими аналітиками як намагання вилучити стабільні джерела надходжень до місцевих бюджетів, замінивши їх механізмами перерозподілу ресурсів через центральний рівень.
Саме акцизний податок став дієвим інструментом боротьби з «тіньовим» обігом та контрабандою, вдалося залучити чимало коштів та виявити недобросовісних платників.
Співставлення даних зі сплати виробниками тютюнових продуктів загальнодержавного акцизу та сплати місцевого акцизу розповсюджувачами цих товарів через роздрібну мережу дозволяє визначити контрафакт та тіньовий обіг.
При цьому запропонованими Мінфіном змінами щодо акцизного податку з тютюнових виробів фактично пропонується обмеження дохідних повноважень органів місцевого самоврядування базового рівня, що напряму суперечить принципам бюджетної децентралізації.
Проведений І етап бюджетної реформи показав позитивні результати з наповнення місцевих бюджетів та ефективність місцевого самоврядування базового рівня, тому є цілком зрозумілим «перетягування» заробленого зусиллями місцевого самоврядування фінансового ресурсу на вищий рівень.
Прийняття зазначених змін може покласти початок негативним тенденціям перенесення ряду ресурсів на вищий рівень, зведе нанівець зусилля щодо децентралізації та демотивує місцеві ради у здійсненні подальших кроків у бюджетній реформі.
Органи місцевого самоврядування несуть відповідальність за всі проблеми та жителів відповідних територій, тому повинні мати адекватний ресурс. Підготовка зазначених змін та їх схвалення парламентом неодмінно викличне зростання соціальної напруги та зменшення підтримки органів державної влади з боку органів місцевого самоврядування.
Скасувавши роздрібний акциз з тютюнових виробів, Уряд не тільки позбавить місцеві бюджети стабільних джерел надходжень, а й спричинить значний ріст корупційних ризиків та ухилення від сплати даного податку, адже місцева громада значно більше зацікавлена збирати роздрібний акциз і примушувати на місцях працювати точки продажу офіційно без зловживань.
Довідково. У рамках реформи з децентралізації влади і фінансів було передано повноваження від державних органів влади органам місцевого самоврядування, зокрема шляхом підвищення бюджетної та фінансової самостійності місцевих бюджетів.
Джерело: Місцеві фінанси