Президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр прокоментував свої враження перебування у бомбосховищі у Корюківці під час останнього візиту наприкінці жовтня. Примітно те, що згадав він про це у буквально найісторичнішій за останній час промові, яку виголошував німецький політик. Його промова вже стала…
Що думають латвійці про децентралізацію

Де брати кошти на розвиток об’єднаних територіальних громад і як їх раціонально розподіляти? Чи можна утримати кадри на місцях і навчитися чути думку народу? Й головне: чи можуть нові ОТГ стати реальними хазяями в нинішній державі? Ці й чимало інших питань обговорювали у вихідні в Чернігові та Ніжині народні депутати України разом із представниками Сейму Латвійської Республіки, які завітали на гостинне Полісся, аби поділитися досвідом.
Тренінг і оксфордські дебати на тему «Децентралізація» провели 30 вересня та 1 жовтня в рамках Програми USAID РАДА «Висновки та перспективи діяльності модельних округів». З українських парламентарів брали участь Ігор Гузь та Олександр Черненко, а також помічники інших народних депутатів – Олександра Кодоли, Вікторії Сюмар, Павла Різаненка та Віталія Сташука. – Латвійці «пережили» процес об’єднання громад трохи раніше, у 2008–2010 роках, – каже модератор зустрічі, патентний повірений Юрій Трачук. – Тому не з чуток знають, що таке децентралізація, які моменти основні й на що варто звернути особливу увагу. Так, у Латвійській Республіці інакші законодавча база, можливості, ментальність… Але ж цілі однакові!
Самі гості зізнаються: реформа в їхній країні була добре продумана й розроблена фахівцями, проте уникнути проблем не вдалося. Проекти нових рішень і поправки до законів вносять на розгляд депутатів і досі.
– У вас так цікаво! – ділиться враженнями представник іноземного парламенту Вікторс Валаніс.
– Наша команда готувалася до зустрічі, але у самих з’явилося більше запитань, ніж відповідей!.. Ми вже маємо досвід, а ви лишень на порозі цих змін. Стільки ідей, думок, поглядів! Нам теж є чому повчитися.
Обговорення можливостей новостворених об’єднаних територіальних громад непомітно змінили, власне, тему дебатів – «Чи варто проводити децентралізацію взагалі?». Більшість членів журі підтримали аргументи «пропозиції» на користь об’єднання. «Опозиційні» ж думки стосувалися радше невирішених важливих питань у реформі, ніж її самої.
– Нові ОТГ, насправді, не тільки «можуть», а й «стають» господарями в обох державах, – упевнений депутат Сейму Латвійської Республіки Сергейс Довгополовс, який очолив іноземну делегацію. – Ми, простий народ, хочемо будувати своє демократичне життя. З децентралізацією це можливо.
Джерело: «Деснянка вільна» №40 від 05.10.2017, Валерія Шеремет.